Felietony

Oto dlaczego podoba mi się Google+ i uważam, że warto dać mu szansę

Grzegorz Marczak
Oto dlaczego podoba mi się Google+ i uważam, że warto dać mu szansę
34

Google+ według mnie już można nazwać sukcesem Google. Oczywiście nie będzie on na tę chwilę mierzony tak dużymi liczbami jak Facebook. Sukcesem w tym przypadku nazywam przełamanie "niemocy" jaką do tej pory Google wykazywało jeśli chodzi o serwisy społecznościowe. Google+ po prostu im się udał. C...

Google+ według mnie już można nazwać sukcesem Google. Oczywiście nie będzie on na tę chwilę mierzony tak dużymi liczbami jak Facebook. Sukcesem w tym przypadku nazywam przełamanie "niemocy" jaką do tej pory Google wykazywało jeśli chodzi o serwisy społecznościowe. Google+ po prostu im się udał.

Co tak naprawdę podoba mi się w Google? Poniżej krótko w punktach główne zalety G+ jakie dostrzegam:

Design

Jest czysto, przyjemnie dla oka. Nie jestem męczony wieloma zbędnymi i niezrozumiałymi ustawieniami i opcjami. Kolorystyka i układ są po prostu w moim guście.

Stream

Ponieważ z Google+ zaczyna się od początku, dlatego wiemy już po doświadczeniach z Facebookiem jakich rzeczy i błędów unikać. Jednym z nich jest dodawanie jak popadnie do grona obserwowanych. Tym razem miałem czas na selekcję, która zresztą jest nie ustającym procesem

Koniec z "znajomymi"

Google idealnie połączyło to co znamy z Twittera z funkcjami Facebooka. Koniec z nieznanymi "znajomymi" możemy kogoś obserwować bez konieczności deklarowania naszej znajomości. Dodatkowa zaleta takiego podejścia to "czystość" streamu ponieważ nie widzimy wpisów osób, które nas obserwują.

Kręgi

Nie wiemy czy to zasługa interfejsu czy też efekt zaczynania wszystkie od początku. Pierwszy raz jednak używam grup w celu odseparowania dyskusji, podziału tematycznego czy też po prostu oddzielenia spraw rodzinnych od nazwijmy to biznesowych. Dla mnie mechanizm zaproponowany przez Google działa dobrze i jest skuteczny.

Hangouts

Video spotkania, szczególnie po ostatnich zapowiedziach - są moim zdaniem bezkonkurencyjne. Integracja Facebooka z Skype nawet w małym stopniu nie daje tego co Hangouts. Rozmawiałem już nie raz z 4 czy 5 osobami na raz przez vide rozmowę na Google+ i muszę przyznać, że zarówno jakość dźwięku jak i video jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Do tego zapowiedziano wczoraj wersję AIR czyli możliwość organizowania czegoś na kształt "show" z widzami.

Wyszukiwarka postów

Nasze treści i publikacje nie giną już w otchłani. Da się je znaleźć dzięki nowo wprowadzonej wyszukiwarce. Z mojego punktu widzenia to bardzo ważna i znacząca funkcja.

Świetna aplikacja mobilna

Na iOS Google+ w postaci aplikacji spisuje się bardzo dobrze. Oczywiście do ideału pewnie jeszcze sporo brakuje natomiast w porównaniu do Facebooka, właściwie nie ma co porównywać..

Nie mam zaproszeń, quizów, ankiet, pytań itp.

Tak jak wspominałem, na razie jest idealnie czysto. Nawet wprowadzone nie dawno gry nie są tak inwazyjne jak w przypadku Facebooka. Nie wiadomi natomiast czy to się nie zmieni w momencie kiedy okaże się, że bez agresywnej promocji nowo wprowadzane dodatki nie są używane. Na dziś jednak można cieszyć się porządkiem w Google+ i brakiem setek zaproszeń na spotkania, próśb o odpowiedzi na pytania itp.

Integracja z komunikatorem Google

Teoretycznie proste rozwiązania ale w praktyce sprawdza się świetnie i powoduje, że użytkownicy spędzają więcej czasu na G+. Ponieważ w moim przypadku 90% komunikacji przez IM odbywa się właśnie przez gtalk dlatego dla mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Uff, to chyba koniec. Jest też oczywiście wiele rzeczy które moim zdaniem powinny zostać poprawione w Google+ ale jak na początek (bo przecież serwis wczoraj oficjalnie został otwarty) jest naprawdę bardzo dobrze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google