Filmy

Oryginalna wersja Gwiezdnych Wojen w jakości HD dzięki... fanom

Konrad Kozłowski
Oryginalna wersja Gwiezdnych Wojen w jakości HD dzięki... fanom
8

W wielu przypadkach wersja poprawiona filmu to jeden z najlepszych sposobów na ponowne zapoznanie się z produkcją, a dla tych którzy jeszcze jej nie widzieli jest to doskonała okazja by obejrzeć film sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat w formie dostosowanej do czasów obecnych. Nie zawsze jedna...

W wielu przypadkach wersja poprawiona filmu to jeden z najlepszych sposobów na ponowne zapoznanie się z produkcją, a dla tych którzy jeszcze jej nie widzieli jest to doskonała okazja by obejrzeć film sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat w formie dostosowanej do czasów obecnych. Nie zawsze jednak te poprawki czynią film lepszym.

I właśnie takie zdanie podziela spora rzesza fanów Gwiezdnych Wojen, dla których wersja filmu która zawitała do kin w 1977 roku jest tą właściwą. Możliwości cyfrowej obróbki filmu spowodowały, że George Lucas postanowił nanieść sporo zmian nie tylko w pierwszej (czwartej?) części sagi, ale i pozostałych dwóch sequelach. Dla tych, którzy widzieli pierwszą, oryginalną, kinową wersję filmu takie zmiany uczyniły film nienaturalnym.

W związku z tym wielokrotnie pojawiały się petycje i prośby o wprowadzenie do sprzedaży oryginalnej wersji filmu z 1977 i rzeczywiście doszło do tego w 2006 roku, kiedy na dyskach dodatkowych przy wydaniu DVD pojawiły się kinowe wersje wszystkich trzech części oryginalnej trylogii. Ich jakość pozostawia jednak wiele do życzenia i obejrzenie tej wersji na ekranie większym niż 19 cali przestaje być jakąkolwiek przyjemnością. Zdaniem Lucasa ukazanie się tych wersji filmów w wysokiej rozdzielczości nie jest możliwe ze względu na słabej jakości źródła, lecz ostatnie plotki wskazują na całkiem spore prawdopodobieństwo pojawienia się takich wydań na Blu-Ray od Disney.

Zanim to jednak nastąpi fani mogą juz dziś nacieszyć oczy i uszy fanowskim wydaniem Gwiezdnych Wojen o nazwie "Despecialized Edition Remastered", co oczywiście oznacza, że wszystkie efekty specjalne i poprawki dokonane po premierze filmu zostały usunięte i zastąpione oryginalnymi ujęciami. Sam film, jak i źródła z których korzystano nie są do końca legalne i jest to tak naprawdę największa przeszkoda w zapoznaniu się z tą wersją filmu. Jednak jeżeli nie straszne Wam poczucie winy, to ważący około 17GB film możecie pobrać w każdej chwili.

Przygotowany został także materiał omawiający jak powstała "odspecjalizowana" wersja Gwiezdnych Wojen. Oglądając go zrozumiemy jak wiele wysiłku kosztowało wielu fanów stworzenie ostatecznej wersji filmu. Wykorzystane zostały materiały z wydań Blu-Ray, wersji nagranych z telewizji w jakości HD, kilku wydań DVD, zwykłych fotografii z planu, a nawet amatorskich konwersji z oryginalnych taśm pierwotnej wersji filmu. Podmieniane były całe ujęcia oraz tylko wybrane elementy kadru.

Efekty wieloletnich prac robią wrażenie, lecz brak możliwości nabycia tej wersji filmu skutecznie odstraszy wielu fanów. Pozostali zapewne stwierdzą, że skoro studio nie zdecydowało się na udostępnienie im tego, czego sobie życzą, to zdobycie filmu w inny sposób nie będzie niczym nadzwyczajnym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gwiezdne wojnyDisneystar wars