12

Orange, Plus i T-Mobile włączają roaming krajowy na nadajnikach… Play

Temat roamingu krajowego Play rozgrzewał niejedną dyskusję w sieci przez minione dwa lata, do tego stopnia, że postanowili w końcu zbudować własną sieć nadajników, co z kolei właśnie postanowili wykorzystać Orange, Plus i T-Mobile.

Przez ponad 10 lat nadajniki Orange, Plus i T-Mobile były eksploatowane przez klientów Play nad wyraz mocno, urośli na nich do miana największego operatora w kraju, z największą liczbą kart SIM w swojej bazie klientów.

W sytuacji kiedy okazało się, że roaming krajowy zaczął generować co raz większe koszty, postanowili zbudować własną sieć nadajników, a że zaczęli późno zbudowali najnowocześniejszą sieć, zaopatrzoną w najnowsze technologie, zwiększające zasięg czy pojemność sieci.

Aktualnie mają już ponad 7 tysięcy nadajników własnych, co pozwoliło im wypowiadać się w klimacie raczej zakończenia tematu roamingu krajowego do końca 2021 roku.

Ten czas postanowiła wykorzystać pozostała trójka naszych operatorów infrastrukturalnych – Orange, Plus i T-Mobile, którzy to podpisali właśnie z Play aneks do ich umów roamingowych, według których do końca 2021 roku klienci Orange i T-Mobile będą mogli przełączać się na nadajniki Play w miejscach, gdzie ten zasięg mają gorszy w macierzystej sieci. W przypadku Plus umowa i aneks ten mają obowiązywać do końca 2019 roku.

Z naszych informacji wynika, że operatorzy będą rozliczać się zużyciem w roamingu barterowo, na zasadzie – ile klienci wykorzystają naszej sieci, tyle nasi waszej, nadwyżka ma się kumulować, jak GB w Orange na kartę. Ostateczne rozliczenie ewentualnych nadwyżek ma nastąpić z chwilą wystartowania nowego Operatora Narodowego 5G na początku 2022 roku.

Zwróciliśmy się już z prośbą o komentarz w tej sprawie do wszystkich operatorów, na razie dostaliśmy jedną odpowiedź od T-Mobile, ale poczekamy na pozostałe, wtedy zaktualizujemy o nie ten wpis.

Photo: Gutzemberg/Depositphotos.