Telekomy

Opłaty roamingowe na wakacjach poza Unią Europejską

Grzegorz Ułan
Opłaty roamingowe na wakacjach poza Unią Europejską
Reklama

W tym roku z uwagi na niepewną sytuacje w Turcji czy w Egipcie najpopularniejszymi kierunkami, jakie Polacy wybierają na wakacje za granicą, są Hiszpania, Chorwacja, Grecja i Włochy. Wszystkie te kraje są w Unii Europejskiej, więc tutaj sytuacja jest klarowna - jeśli korzystamy z nielimitowanych rozmów i wiadomości, z tych krajów możemy dzwonić i wysyłać wiadomości do Polski bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co jednak w sytuacji, gdy wybieramy się poza Unię Europejską, na przykład mimo wszystko do Turcji lub Egiptu? Sprawdziliśmy to dla Was.

Poszczególni operatorzy dość podobnie podzielili świat na strefy dodatkowych opłat. Wspólna jest oczywiście Strefa 1, czyli kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein. Druga strefa również, gdzie znalazły się pozostałe kraje Europy - Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze oraz pozostałe kraje i terytoria europejskie oraz dodatkowo Turcja.

Reklama

Wyjątkiem jest tu Play, który Rosję "przeniósł" do trzeciej strefy wraz z USA, Kanadą i resztą świata, a w czwartej ma sieci satelitarne. W Plusie trzecia strefa obejmuje już wszystkie pozostałe kraje świata.

Orange natomiast ma jeszcze trzy strefy dodatkowo. Trzecia obejmuje Kanadę, USA (łącznie z Alaską i Hawajami). Czwarta to Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny (z wykluczeniem Hong Kongu i Makau), Irak, Jordania, Liban, Oman, RPA, Singapur, Sudan, Syria, Tajlandia, Tajwan, Tunezja oraz piąta strefa: pozostałe kraje świata niewymienione w pozostałych strefach oraz Hong Kong i Makau, roaming satelitarny, roaming na statkach (GSM-On-Ships).


Co do T-Mobile nie bardzo mogłem rozgraniczyć te strefy, ale za to zrobili najładniejszą i najbardziej funkcjonalną stronę poświęconą roamingowi. Jeśli wybieramy się do konkretnego kraju, nie musimy przedzierać się przez regulaminy, wystarczy wybrać z wyszukiwarki interesującą nas lokalizację i sprawdzić obowiązujące w niej stawki za połączenia, wiadomości do Polski i koszty transferu danych. Dodatkowo możemy zapoznać się z operatorami, z którymi będziemy mogli się połączyć w danym kraju.


Wybrałem trzy kraje z poszczególnych stref (oprócz czwartej i piątej strefy Orange, są w tabelce powyżej), które reprezentują tak na prawdę koszty połączeń z wszystkich tych krajów strefowych do Polski.

Koszt połączeń z Turcji (druga strefa) do Polski


Reklama

Koszt połączeń z Egiptu (trzecia strefa) do Polski


Koszt połączeń z USA (trzecia strefa) do Polski


Reklama

Jak widać w tabelkach porównawczych, operatorzy podzielili się w kwestiach kosztów odebrania wiadomości. Orange i Play nie pobierają dodatkowych opłat za odebranie SMS-ów/MMS-ów, natomiast Plus i T-Mobile pobierają opłaty za odebranie MMS-ów, na szczęści SMS-y pozostawiając bezpłatne.

Co do samych kosztów, tanio nie jest, wydaje mi się, że w każdym przypadku, poza Unią Europejską, korzystniej będzie kupić lokalny starter, oczywiście, jeśli w danym kraju nie obowiązuje rejestracja numerów na kartę, tak jak to ma miejsce w naszym kraju. Koszty użyte w tabelkach, pobrałem z cenników aktualnych taryf dla klientów indywidualnych korzystających z ofert abonamentowych.

Photo: olly18/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama