Motoryzacja

Przeniesieni z Opla w Gliwicach do Niemiec Polacy zakwaterowani w skandalicznych warunkach

GU
Grzegorz Ułan
62

Jak czytamy na stronach Biura Poselskiego dr hab. Józefa Brynkusa, który zajął się sprawą polskich pracowników z Gliwic przeniesionych do Niemiec: „Polacy z Opla oddelegowani do pracy w Niemczech zakwaterowani w gorszych warunkach niż syryjscy imigranci”.

O sprawie oddelegowania 250 pracowników Opla w Gliwicach do fabryki w Niemczech pisaliśmy Wam dwa tygodnie temu. To miał być element restrukturyzacji zakładu, polscy pracownicy przeniesieni do fabryki w Niemczech, mieli przez kilka miesięcy zastępować pracowników tymczasowych i wspierać produkcję w tamtejszym zakładzie firmy Opel.

Obiecano im w umowie godziwe warunki pobytu, mieli zostać zakwaterowani w hotelu Acora, ale dwa dni przed wyjazdem dostali wiadomość, że żadnego hotelu nie będzie, a pracownicy zostaną zakwaterowani w mieszkaniach.

Zbigniew Pietras, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” w Opel Manufacturing Poland:

Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech masowo zgłaszają nam swoje uwagi ws zakwaterowania. Warunki mieszkaniowe w wielu przypadkach urągają ludzkiej godności jak wynika z informacji od pracowników i niemieckich związkowców. Zebraliśmy wszystkie informacje i przekazaliśmy dyrekcji gliwickiej fabryki. Wyznaczono spotkanie ze związkami zawodowymi w tej sprawie na przyszły tydzień. Staramy się na bieżąco reagować, ale obowiązują nas procedury, bo decydentem w tej sprawie jest strona dyrekcyjna.

Na miejscu okazało się, że warunki były skandaliczne, wręcz zagrażające zdrowiu przebywających w nich pracowników, pleśń, brudne naczynia, brak mebli, brud i inne niedogodności.

Mam nadzieję, że interwencja posła Kukiz`15 i związków zawodowych odniesie skutek i niemieccy pracodawcy zapewnią wszystkim oddelegowanym Polakom godziwe warunki pracy i zakwaterowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot