Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Świat

OLPC XO 3.0 już jest! Fundacja prezentuje tani tablet edukacyjny dla dzieci

3

Podejrzewam, że przynajmniej część z Was miała okazję słyszeć o fundacji One Laptop Per Child. Natomiast dla tych, którzy nie znają tej organizacji, śpieszę z wyjaśnieniem, że zajmuje się ona opracowywaniem komputerowych rozwiązań edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci. Najbardziej znanym dziełem...


Podejrzewam, że przynajmniej część z Was miała okazję słyszeć o fundacji One Laptop Per Child. Natomiast dla tych, którzy nie znają tej organizacji, śpieszę z wyjaśnieniem, że zajmuje się ona opracowywaniem komputerowych rozwiązań edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci. Najbardziej znanym dziełem fundacji jest charakterystyczny, biało-zielony laptop zaprezentowany w 2007 roku. Mniej, więcej 2 lata temu, szef OLPC - Nicholas Negroponte poinformował, że kierowana przez niego instytucja pracuje nad tabletem edukacyjnym. XO 3.0 (bo tak nazywa się urządzenie) zostanie zaprezentowany podczas startujących jutro, targów CES 2012 w Las Vegas.

Tablet XO 3.0 pierwotnie miał ujrzeć światło dzienne już podczas CES 2011 czyli dokładnie rok temu. Tak się jednak nie stało. Fundacja nie zdążyła ukończyć specyfikacji urządzenia, którego ostateczny koszt zamknąłby się w 75 $. Negroponte poinformował wtedy, że tablet jest opóźniony i zostanie zaprezentowany 45 dni później. Ten termin również nie został dotrzymany i ostatecznie sprawa rozeszła się po kościach.

Mijały miesiące i z czasem, większość z nas zapomniała o fundacji oraz jej projektach. W ubiegłym tygodniu, w sieci pojawiły się jednak informacje według, których OLPC zaprezentuje wspomniany tablet podczas CES 2012. Zanim to jednak nastąpi, Michael Gorman z Engadget miał już okazję rozmawiać z przedstawicielem fundacji oraz reprezentantem firmy Marvell (producent układu ARM napędzającego XO 3.0).

Jak mogliście zobaczyć na powyższym wideo, tablet posiada charakterystyczny biało-zielony design, wykorzystujący gumowe elementy wykończenia obudowy. Choć całość sprawia wrażenie zabawki, to bynajmniej nie jest on tandetny. Design świadczy raczej, o tym że tablet przeznaczony jest dla dzieci.

Sercem tabletu jest układ Marvell Armada PXA618, pracujący z prędkością do 1 Ghz. Choć producent nie podaje dokładnie w jakiej architekturze wykonany jest układ, to na podstawie opisu jego możliwości oraz wzmiance, że jest on kompatybilny ze specyfikacją ARMv7, stawiam na Cortex-A8.

XO 3.0 posiada 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci Flash. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w 2 porty USB, pełny i micro, z których ten drugi umożliwia ładowanie urządzenia oraz wymianę danych z komputerem. Ponad to mamy również wyjście i wejście audio. Wejście umożliwiać ma współpracę z zewnętrznymi sensorami, takimi jak chociażby termometr.

Urządzenie zasilane będzie baterią o pojemności 1500 lub 1800 mAh. Jest to pojemność stosunkowo niska, ale pamiętać należy, że XO 3.0 to specyficzny produkt, który musi być możliwie jak najtańszy, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców.

Najciekawszym elementem tabletu jest jednak ekran. Dostępne będą dwie konfiguracje. Pierwsza wyposażona była w ekran LCD. Natomiast druga, posiadać będzie hybrydowy ekran Pixel Qi, który łączy w sobie cechy LCD oraz e-papieru. Jaka będzie różnica cenowa pomiędzy obiema wersjami? Tego jeszcze nie wiemy.

Nie wiemy również czy fundacja zdecyduje się na dystrybucję tabletu wśród indywidualnych nabywców. Wiemy natomiast, że docelowo urządzenie kosztować ma 100 $ za sztukę. Taki pułap cenowy możliwy jednak będzie dopiero przy dużych zamówieniach ze strony krajów zainteresowanych wprowadzeniem XO 3.0 do szkół.

Więcej informacji o tablecie już w najbliższych dniach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletedukacjaCES 2012