Moje przemyślenia

Okiełznać Polską blogosferę - ktoś chętny?

GM
Grzegorz Marczak
11

Blogosfera to słowo oznaczające w tym kontekście wszystkie Polskie blogi. W Polsce mamy dość sporo blogów, dużo blogów ciekawych i inspirujących a najwięcej chyba blogów martwych uruchomionych pod wpływem popularności posiadania bloga. Jednym słowem nasza blogosfera nie różni się niczym od blog...


Blogosfera to słowo oznaczające w tym kontekście wszystkie Polskie blogi. W Polsce mamy dość sporo blogów, dużo blogów ciekawych i inspirujących a najwięcej chyba blogów martwych uruchomionych pod wpływem popularności posiadania bloga.

Jednym słowem nasza blogosfera nie różni się niczym od blogosfery światowej. Blogowanie stało się tak samo popularne u nas jak i zagranicą. Blogi wyparły tak zwane "strony domowe" lub "strony prywatne".

Czego w takim razie brakuje w Polskie blogosferze? Ujmę to krótko, moim zdaniem brakuje na Polskiego Technorati, czyli miejsca gdzie możemy przeczytać informacje z najciekawszych blogów, gdzie możemy sprawdzić ranking blogów, gdzie możemy założyć konto dla naszego bloga i śledzić jego statyki (kto go czyta, kiedy itp) itd.

Nie można powiedzieć, że Polsce nic się w tym kierunku nie działo. Powstały takie serwisy jak 10przykazań, Blogfrog czy trendomierz. Niestety moim zdaniem wszystkie one nie sprawdziły się jak do tej pory. Napisałem "jak do tej pory" z premedytacją ponieważ w serwisach tych coś powoli zaczyna się dziać.


10 przykazań miało być Polskim 9rules czyli miejscem zbierającym najciekawsze blogi. Na początku misję tę udawało się realizować, ale w którymś momencie autorzy odpuścili, nowe blogi przestały być dodawane, skrypt się zacinał, listy z rankingiem blogów również się chyba popsuły. Dobrą wiadomością jest to, że ostatnio jeden z autorów zapowiedział wprowadzenie poprawek do serwisu. Ostatni news mówi o tym, że serwis zostanie przebudowany.Jeśli wszystkie zapowiedzi zostaną zrealizowane to na pewno Polska blogosfera zyska po raz kolejny serwis, który już od dawna powinna mieć.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie będzie to nigdy polski technorati - bo nie takie jest założenie tego serwisu.


Blogfrog.pl miał być serwisem pomagającym wyszukiwanie najciekawszych i najbardziej wartościowych polskich blogów. Również początki były obiecujące, tak jak w przypadku 10przykazań w którymś momencie również autorzy zapomnieli o swoim dziele. Teraz na blogu serwisu możemy przeczytać, że coś się zaczęło dziać - zapowiedziana jest nowa wersja serwisu (wprawdzie autor bloga (na blogfrog) pisze głównie na temat robota którego stworzył do tego aby aktualizować blogfrog, ale mam nadzieję że na tym zmiany się nie skończą).

Dla mnie blogfrog był zawsze za mało funkcjonalny.Mam nadziej, że nowa wersja choć trochę przybliży ten serwis do moich oczekiwań.


Trendomierz to nie do końca serwis związany tylko z blogosferą. Głównym przeznaczeniem serwisu miało być agregacja informacji z internetu, śledzenie trendów, ocenianie wiadomości dzięki czemu stworzymy listy najciekawszych informacji itp. Oprócz standardowych serwisów news-owych trendomierz śledzi też polskie blogi (oczywiście te które się zarejestrowały). W trendomierzu (jako jedynym), możemy obejrzeć chmurę tagów czyli słów kluczowych związanych z wpisami na naszym blogu.

Szczerze mówiąc nie wiem jakie są będą dalsze losy trendomierz, nie wiem czy będzie on aktualizowany (autor serwisu czyli Michał Faber wspominał przy jakieś okazji o tworzeniu nowego serwisu agregującego informacje z blogosfery). Po ilości głosowań w serwisie widać, że nie jest on miejsce, które zyskało duża popularność wśród użytkowników.

Podsumowując

Widać pewne oznaki przebudzenia, zarówno 10przykazan jak i blogfrog zapowiadają zmiany i poprawki - tak więc można liczyć na to, że nasza blogosfera na nowo pozyska narzędzia ułatwiające czytelnikom znalezienie ciekawych informacji.

Bardzo chciałbym aby w naszej internetowej piaskownicy pojawił się jednak serwis zbliżony do tego co oferuje technorati, serwis ten mógłby również oferować możliwość liczenia statystyk blogów (można by wreszcie zmierzyć zasięg blogosfery), pomagał by w komunikacji między osobami piszącymi blogi, wreszcie mógłby pomagać blogerom w generowaniu zysków za ich ciężką pracę (Zdaje sobie sprawę, że stworzenie takiego serwisu nie jest banalne, a możliwość osiągnięcia zysków raczej odłożona w czasie).

Czy ktoś podejmie rękawicę ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu