Moje przemyślenia

Czy ktoś jest w stanie wykopać wykop.pl?

GM
Grzegorz Marczak
15

Po ostatnim artykule w IDG.pl na temat inwestycji w wykop.pl stało się jasne, że serwis ten ma szanse na szybki rozwój. W chwili obecnej wykop mimo iż jest najbardziej popularnym serwisem jeśli chodzi o strony digg-o podobne w Polsce, to jednak nie "poraża" wynikami oglądalności jakie osiąga (o...


Po ostatnim artykule w IDG.pl na temat inwestycji w wykop.pl stało się jasne, że serwis ten ma szanse na szybki rozwój.

W chwili obecnej wykop mimo iż jest najbardziej popularnym serwisem jeśli chodzi o strony digg-o podobne w Polsce, to jednak nie "poraża" wynikami oglądalności jakie osiąga (około 100 tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie) i na pewno nie jest w stanie w tym momencie i przy tej oglądalności wygenerować przyzwoitych dochodów.

Sytuacja zapewne zmieni się niebawem, ponieważ 600 tysięcy złotych mogą pomóc (znacznie) w rozwoju serwisu.

Mnie jednak bardziej interesuje jakie są limity dla takiego serwisu jak wykop w polsce i czy będzie on w stanie utrzymać się na pozycji lidera jeśli pojawi się jakaś "poważna" konkurencja.

Z dotychczasowych serwisów o podobnym charakterze do tej pory powstało (są to te które zapamiętałem):

  Gwar.pl - serwis gazeta.pl, raczej chylący się ku upadkowi.
  Mojbiznes.pl - agregator informacji biznesowych
  Linkr.pl - początkowo wydawał się mocnym konkurentem dla wykopu (stoi za nim osemka.pl), jednak nie udało się chyba zbudować społeczności wokół tego serwisu.
  Spis.pl - czyli nowe dziecko pino.pl - na razie trudno coś powiedzieć bo jeszcze za wcześnie - jednak moim zdaniem pino będzie musiał dobrze rozreklamować swój serwis zanim zacznie on generować jakikolwiek ruch.
  wpigulce.net to serwis w którym najwięcej informacji dodają jego autorzy (czyli będzie aktualizowany dopóki autorom starczy sił i samo zaparcia)
  FX4 - znalazłem to miejsce przez przypadek także trudno mi jest coś napisać.

Oczywiście serwisów tego typu jest na pewno więcej ale z jakichś powodów wyżej wymienione utkwiły w moje pamięci.

Przechodząc jednak do tematu - jeśli najbardziej popularny serwis tego typu osiąga 100 tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie to może oznaczać to kilka rzeczy:

 • Wykopowi nie udało się jeszcze dotrzeć do odpowiedniego grona użytkowników (nie technicznych)
 • Serwis ten jest nadal nie zrozumiał dla przeciętnego użytkownika internetu
 • Jest on blisko maksimum popularności dla takiego serwisu w polsce

Osobiście wierzę w pierwsze dwa powody. Przede wszystkim nadal na wykopie dominują informacje związane z technologią i internetem (nie jest to wprawdzie to samo co było kiedyś ale tendencja jeszcze nie została do końca przezwyciężona). Po wtóre jeśli serwis chce przebić sie poza grono "internetowych wyjadaczy" to musi on być bardziej zrozumiał dla przeciętnych użytkowników internetu czyli tych którzy nie korzystają z RSS-ów i nie wiedzą np: co to jest digg.com.

A co z konkurencją? - jak widać na razie jeszcze nie ma poważnego zagrożenia dla wykopu ze storny konkurencji. Możliwe jest, że przy takich wynikach wykop.pl i po porażce gwar.pl żaden większy konkurent nie myśli o uruchomieniu podobnego serwisu.

Czy jeśli wykopowi uda się przełamać barierę np: 300 tysięcy UU miesięcznie to pojawi się konkurencja z prawdziwego zdarzenia ? - bardzo możliwe, nie wiem tylko czy nie będzie wtedy trochę za późno (bo jeśli wykop tyle osiągnie to będzie to oznaczać, że upora się z problemami o których pisałem).

Pytanie z tematu tego wpisu pozostawiam otwarte bo tak naprawdę nie jestem do końca pewien jaka jest na nie odpowiedz.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu