Świat

Office Live jest już naprawdę online!

Grzegorz Marczak
26

Dzieją się ciekawe rzeczy, jeśli chodzi o Office live. Przyznam, że nie śledziłem dokładnie losów onlinowej wersji Office - w pewnym momencie tak jak pewnie większość zgubiłem się w informacjach czy Office obsługiwany przez www już jest, czy jest tylko w testach czy też dopiero będzie. Niezależnie j...

Dzieją się ciekawe rzeczy, jeśli chodzi o Office live. Przyznam, że nie śledziłem dokładnie losów onlinowej wersji Office - w pewnym momencie tak jak pewnie większość zgubiłem się w informacjach czy Office obsługiwany przez www już jest, czy jest tylko w testach czy też dopiero będzie. Niezależnie jednak od tego jak nazwać obecny produkt (czy jest to Office live czy nie) to Microsoft dostarczył nam narzędzie do tworzenia i edycji dokumentów, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych online. Podobno Office Web Apps (bo tak nazywa się ten pakiet aplikacji online) jest dostępny na razie w US, UK, Kanadzie i Irlandii ale ja bez problemu uruchomiłem go na moim koncie w live.com.

Tekst ten piszę właśnie w edytorze online na Office.live.com i muszę przyznać, że intuicyjność produktu oraz znajome z pakietu desktopowego opcje sprawiają że pracuje się w nim naprawdę dobrze. Funkcjonalnie edytor tekstu posiada wszystkie podstawowe narzędzia - edycje fontów, wyrównania, style, sprawdzanie pisowni, umieszczanie zdjęć, tabel, clip artów, możliwość formatowania dokumentów itp. Jest wszystko, czego potrzebuje mniej zaawansowany użytkownik Worda tak jak ja.

Jakie funkcjonalności w pakiecie Office Web Apps ?
Przede wszystkim aplikacje działają na w oparciu o nasz wirtualny dysk SkyDrive w którym mamy aż 25 GB miejsca na dokumenty i pliki. Wszystko, więc co stworzymy online zostanie zapisane w SkyDrive i przy tej ilości miejsca raczej nie musimy się martwić, że go zabraknie. Pakiet daje nam również możliwość uplodowania dokumentów, które potem możemy oczywiście edytować w przeglądarce. Jest też oczywiście praca grupowa czyli możliwości edycji dokumentu przez wiele osób jednocześnie - przy czym mamy pełne wersjonowanie w raz zachowaniem historii zmian w dokumencie.

Warto też dodać, że dokumenty tekstowe i prezentacje stworzone online można będzie bez problemu podglądać mobilnie - informacja mówi o większości smarphonów obecnych na rynku (iphone?)

Jak Office Live chce zdobyć rynek? To powinno być raczej proste, jeśli nie zaliczą po drodze jakiejś wpadki z prywatnością informacji. Office to na chwilę obecną najpopularniejszy pakiet narzędzi biurowych - jeśli MS dobrze rozegra integracje z Live dokładając jednocześnie wspomniane funkcje to może wyrosnąć z tego naprawdę porządne narzędzie do pracy zarówno onlinowej jak i offlinowej.

Warto przy okazji wspomnieć, że MS musi się zmierzyć w swoim projekcie z przynajmniej kilkoma różnie działającym przeglądarkami internetowymi. Wydajność przy pracy online będzie krytyczna i każda z przeglądarek musi być dobrze pod tym względem obsłużona. Jest wprawdzie silverlight, który ma zapewnić lepszy komfort pracy, ale wtedy nasz Office nie jest już do końca taki online.

Polecam przetestować Office Live - ja mam zamiar wykorzystać go do kilku dokumentów, które będę współdzielił z znajomymi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftoffice online