Moje przemyślenia

Apple pokazuje co potrafi HTML5 - jeszcze parę lat i może dogoni Flasha

GM
Grzegorz Marczak
47

Apple brnie dalej w udowadnianie światu, że HTML5 to przyszłość a Flash to już historia. Nie wiem czy ta walka zakończy się z sukcesem dla Apple ponieważ już nawet departament sprawiedliwości w US zainteresował się tą sprawą. Chodzą też słuchy że niektórzy z dużych wydawców mogą nie być zainteresowa...

Apple brnie dalej w udowadnianie światu, że HTML5 to przyszłość a Flash to już historia. Nie wiem czy ta walka zakończy się z sukcesem dla Apple ponieważ już nawet departament sprawiedliwości w US zainteresował się tą sprawą. Chodzą też słuchy że niektórzy z dużych wydawców mogą nie być zainteresowani wsparciem HTML5 już teraz ponieważ zapowiedziany produkt Google TV będzie radził sobie również z Flashem czyli technologią której używają.

Apple stara się jednak udowodnić wszystkim, że przyszedł już czas na HTML5 - na stronie Apple powstała nawet specjalna sekcja z demonstracją możliwości tej technologii. Jeśli ktoś oczekuje, że zobaczy tam gry muliplayerowe, zaawansowane animacje, w ogóle jakąkolwiek grę to od razu ostrzegam, że się rozczaruje. Jest to pokaz bardzo podstawowych rzeczy takich jak galeria zdjęć, odtwarzacz video, audio, ruchome bryły 3D itp.

Podstawy więc są, natomiast do skoku technologicznego na razie jeszcze daleko. To trochę jak sprzedawanie "kota w worku" twierdząc, że jest silny jak tygrys i szybki jak lew :) Z pokazową stroną HTML5 przygotowaną przez Apple jest jeszcze jeden problem - aby ją obejrzeć musimy skorzystać z super nowoczesnego Safari (inne przeglądarki niedługo też będą w stanie obsługiwać tak zaawansowane cuda techniki jak galerie zdjęć :) ), a w niektórych przypadkach zaktualizować nawet swojego Mac OS-a.Oczywiście jestem trochę złośliwy bo pokazane na Apple.com zastosowania HTML5 w zupełności wystarczą większości użytkowników do tego aby przestać korzystać z Flasha. Mówienie jednak o tym jakoby Flash stawał się powoli historią tylko dlatego, że da się z HTML5 zbudować video playera to naciągnie teorii do swoich pobożnych życzeń. Flash mimo swoich ułomności i "łatki" ciężkiej i mało bezpiecznej platformy oferuje jednak o wiele więcej niż proste animacje, galerie czy odtwarzanie video. Wystarczy spojrzeć na największe gry multiplayer w przeglądarce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

flashhtml5