Bezpieczeństwo

Office 365 znacznie odporniejszy na ransomware. Świetna decyzja

JS
Jakub Szczęsny
7

Niebezpieczne programy typu ransomware w ostatnim czasie zostały wyniesione na nowy poziom. Okazuje się, że niektórzy użytkownicy doświadczyli działania takich zagrożeń również w kontekście chmurowych zbiorników na dane, m. in. OneDrive. Microsoft wdrożył odpowiednie mechanizmy, które pozwolą uchronić się przed skutkami ich działania.

W ramach Office 365, subskrybenci będą mogli skorzystać z mechanizmu "anti-ransomware", który oferuje możliwość przywrócenia stanu plików sprzed zarażenia. Każdy użytkownik, który padnie ofiarą działających w ramach chmury cyberzagrożeń będzie mógł odtworzyć wersje dokumentów do sprzed 30 dni, co raczej będzie wystarczające w kontekście niebezpiecznych programów.

Mało tego, "OneDrive File Restore" ma być pomocny w sytuacji, gdy doszło do nieintencjonalnego usunięcia plików lub ich uszkodzenia.

Ale to nie wszystko. Jeżeli okaże się, że w OneDrive zalęgł się ransomware, otrzymasz stosowne powiadomienie

Wystarczy, że korzystasz z OneDrive na urządzeniu mobilnym. Microsoft wdrożył kolejny mechanizm, który skanuje aktywność na chmurowym dysku i jeżeli znajdzie jakiekolwiek oznaki infekcji ransomware, użytkownik otrzyma stosowne powiadomienie. Po jego wywołaniu, zostanie przeprowadzony przez dedykowany kreator przywracania poprzedniego stanu plików.

To zdecydowanie dobra decyzja Microsoftu

W dobie szalejących programów typu ransomware, jakikolwiek mechanizm minimalizujący straty jest pożądany. Zwłaszcza w firmach, gdzie utracenie sporych ilości danych mogłoby wygenerować nie tylko trudności z ich odtworzeniem, ale również ogromne straty finansowe. Dobrym przykładem na to jest NotPetya, który zaatakował sporo firm na całym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: