Telekomy

Od 2G do 5G, czyli jak na przestrzeni lat zmieniała się sieć Plusa

Grzegorz Ułan
Od 2G do 5G, czyli jak na przestrzeni lat zmieniała się sieć Plusa
Reklama

5G to już nie taka odległa pieśń przyszłości, nowa technologia już niedługo na dobre zagości w naszych smartfonach czy routerach. Przed nami aukcja na 4 bloki o szerokości 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz, którą rozpisał już UKE. Na początek w wersji NSA (Non Stand Alone, czyli obok 4G), później już ostateczna wersja 5G SA (Stand Alone - samodzielne 5G).

Pierwsze komercyjne wdrożenie sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD

Zanim jednak do tego dojdzie, już teraz będziemy mogli skorzystać z technologii 5G, dzięki pierwszemu komercyjnemu wdrożeniu sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD na nadajnikach Plusa. TDD, to najnowsza technologia znana z wdrożeń 5G w USA i Chinach, polegająca na wydzieleniu dodatkowego pasma dla użytkowników korzystających z urządzeń wspierających nową technologię. Nie będzie więc to tak jak w przypadku innych wdrożeń w Polsce i dzielenia pasma pomiędzy użytkowników korzystających z 4G i 5G, a realizacja transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink (dodatkowy pas na autostradzie).

Reklama

Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus:

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Trochę historii - droga od 2G do 5G w Plusie

Taki przełom w historii i znaczący skok w technologii telefonii komórkowej, to doskonała okazja do przypomnienia sobie jak do tego doszło. Plus miał swój znaczący udział w wielu dotychczasowych przełomach, warto je sobie więc przypomnieć.

Komercyjny start działalności operatora komórkowego Plus datowany jest na 1 października 1996 r., i co ciekawe, kilkudziesięciu, którzy świętowali wtedy ten debiut na polskim rynku pracuje u tego operatora do dziś. Już rok później Plus uruchamia rewolucyjną w tamtym okresie usługę wysyłania wiadomości SMS. Kolejny rok to premiera usługi roamingu i marki Simplus, która była pierwszą ofertą na kartę na rynku.

1999 rok, to pierwszy rok z internetem mobilnym w technologii WAP, ale już rok później to debiut usługi pakietowej transmisji danych – GPRS na częstotliwości 1800 MHz.

W 2002 roku w Plusie pojawia się usługa MMS, czyli rozbudowane o możliwość wysyłania multimediów usługa SMS, a w 2003 udostępniona zostaje technologia transmisji danych EDGE i dostęp do internetu w technologii WLAN.

Pierwsze oferty nielimitowanych rozmów, na początek w ramach własnej sieci pojawiają się w Plusie w 2005 roku. Po drodze pojawia się jeszcze w Plusie udostępnienie mobilnego internetu w ofertach na kartę w 2006 roku, premiera serwisu Muzodajnia w 2008 roku, czy płatności mobilne za usługi i towary w sieci - Płać komórką w 2009, a w 2010 roku Plus rozpoczyna testy transmisji danych w technologii LTE, by w 2011 roku  jako pierwszy operator komórkowy w Polsce rozpocząć świadczenie usługi transmisji danych w tej nowej technologii LTE. Technologia ta została udostępniona użytkownikom oferty na kartę w 2013 roku.

Reklama


Rok później Plus rozpoczyna testy LTE-Advanced, czyli technologii, która pozwala na osiągnięcie prędkości pobierania na poziomie 225 Mb/s na częstotliwości 800 MHz w paśmie 2x15 MHz oraz 300 Mb/s, dzięki połączeniu pasm w częstotliwościach 1800 MHz i 2600 MHz. Pełne jej wdrożenie komercyjne ma miejsce w 2016 roku. Z kolei w 2017 roku technologia LTE-Advanced, rozszerzona została o modulację 256 QAM oraz MIMO 4×4, co rozpędziło LTE-Advanced do 498 Mb/s.

Reklama

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

Skoro już możliwości dotychczasowej technologii zostały maksymalnie wykorzystane, czas ją rozszerzyć o 5G. Plus na początku roku zapowiedział budowę i komercyjne wdrożenie 5G w Polsce w  Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu. W tych miastach 5G będzie działało na paśmie 2600 MHz TDD o szerokości 50 Mhz i w parze z technologiami MIMO 4×4 i QAM256.

Piotr Szymanowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu:

Zdecydowaliśmy się poinformować rynek o budowie pierwszej komercyjnej sieci 5G w momencie, kiedy nasze wewnętrzne przygotowania zostały zakończone pozytywnie. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii Spectrum Sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów.


Co nam da w niedalekiej przyszłości nowa technologia 5G?

Nowa technologia 5G na początek udostępniona zostanie w wersji NSA (Non Stand Alone), w której stacje bazowe 5G wykorzystują istniejącą infrastrukturę i serwery 4G operatora sieci komórkowej, ale największa rewolucja nadejdzie, gdy 5G będzie już funkcjonować samodzielnie .

Reklama

Mowa tu oczywiście o wersji 5G SA (Stand Alone), która będzie wymagała zupełnie nowej architektury budowy sieci, a która to pozwoli dostarczyć zaawansowane usługi wymagające niskich opóźnień, jak również obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń IoT.

5G znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, takich jak inteligentne zarządzanie ruchem na drogach, systemy wypożyczalni rowerów czy w pojazdach elektrycznych i stacjach, na których będziemy mogli je naładować.

To w końcu będzie podstawą dla funkcjonowania autonomicznych pojazdów i budowy inteligentnych dróg. Pojazdy te będą mogły się komunikować ze sobą czy z infrastrukturą wokół drogi (np. z sygnalizacją świetlną) bez opóźnień, co wpłynie znacznie na bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

Nie zapominajmy też o sztucznej inteligencji, której prawdziwy rozwój czeka nas właśnie dopiero po szerokim udostępnieniu technologii 5G i wdrożeniu dzięki niej automatyzacji procesów przemysłowych i usługowych.

Co nam da na dziś technologia 5G?

Zanim jednak to wszystko będzie możliwe, już teraz na urządzeniach wspierających technologię 5G i w jej zasięgu będziemy mogli korzystać ze znacznie zwiększonej szybkości transmisji danych, mniejszych opóźnień czy większej pojemności sieci, która pozwoli większej liczbie użytkowników korzystać z pobliskich nadajników stacji bazowych.

Jako pierwsi na szeroką skalę będą mogli skorzystać z technologii 5G mieszkańcy 7 wspomnianych wyżej miast w Polsce, dzięki pierwszemu komercyjnemu udostępnieniu przez Plusa 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.

To pierwszy krok operatora na drodze technologicznej rewolucji w Polsce, której świadkami będą klienci Plusa w wyżej wymienionych miastach, już w ciągu najbliższych tygodni. Będą oni mogli korzystać z 5G na urządzeniach wspierających tę technologię  (smartfony i routery), a dostępnych już wkrótce, po zakończeniu procesu budowy sieci.

--

Tekst powstał we współpracy z operatorem sieci komórkowej Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama