Gry

Nvidia Titan Z - najszybsza karta graficzna zielonych jaka kiedykolwiek powstała

Jan Rybczyński
Nvidia Titan Z - najszybsza karta graficzna zielonych jaka kiedykolwiek powstała
23

Czasami można powzdychać do produktów, których cena przekracza rozsądek, za to stanowią szczyt osiągnięć technologicznych, swojego rodzaju Mount Everest technologii. Nie liczy się wówczas stosunek ceny do jakości, liczą się tylko osiągi. Do tej kategorii niewątpliwie zalicza się karta graficzna Nvid...

Czasami można powzdychać do produktów, których cena przekracza rozsądek, za to stanowią szczyt osiągnięć technologicznych, swojego rodzaju Mount Everest technologii. Nie liczy się wówczas stosunek ceny do jakości, liczą się tylko osiągi. Do tej kategorii niewątpliwie zalicza się karta graficzna Nvidia Titan Z - najszybsza karta graficzna jaką stworzyli, kierowana do maniaków gier i profesjonalistów korzystających z technologii CUDA.

Już karta graficzna Nvidia Titan Black była ekskluzywna i znacznie droższa niż najlepsze modele. Nvidia Titan Z idzie całkiem po bandzie oferując dwa procesory, każdy z nich taki, jak wcześnie znajdował się w Titan Black. Daje to w sumie 5760 rdzeni CUDA. Całość uzupełnia 12 GB pamięci z 768 bitową szyną, o przepustowości 672 GB/s. Wszystko po to, aby zapewnić możliwość grania w najnowsze, najbardziej wymagające tytuły w rozdzielczości 4K i dać profesjonalistom wykorzystującym obliczenia równoległe niespotykaną moc obliczeniową, która w przypadku tradycyjnych procesów ma odpowiednik w superkomputerach wartych miliony dolarów, tak przynajmniej twierdzi Nvidia.

Jeśli to wszystko robi na was wrażenie, to powinno, bowiem karta graficzna kosztuje niebagatelne 2999 dolarów, co po przeliczeniu na złotówki i po uwzględnieniu podatków z pewnością znacząco przekroczy kwotę 10 tysięcy złotych.

Nie zapominajmy, że możemy do obudowy naszego blaszaka włożyć więcej niż jedną taką kartę graficzną, co w przypadku konfiguracji podwójnej pozwoli podłączyć trzy monitory 4K jednocześnie, zbliżając jednocześnie koszt komputera do nowego samochodu. Jak mówiłem, zestawy zawierające karty Nvidia Titan Z nie są dla dusigroszy. Nie można również zapomnieć, że jedna karta zajmuje trzy sloty na płycie i obudowie, a dwie karty zajmą aż 6 śledzi, a każda z kart pobiera 375 W energii.

Więcej o Nvidia Titan Z znajdziecie na stronie producenta.

Specyfikacja GPU

Liczba rdzeni CUDA

5760

Częstotliwość bazowa

705 MHz

Częstotliwość podwyższona

876 MHz

Wypełnianie (miliardy/s)

338 GigaTexels/sec

Specyfikacja pamięci

Szybkość pamięci ( Gbps )

7,0

Pojemność pamięci

12 GB

Interfejs pamięci

768-bit GDDR5

Maksymalna przepustowość

672 GB/sec

Cechy karty

FXAA i TXAA

SLI-Ready

3D Vision

PhysX

Środowisko programistyczne

CUDA

DirectX

12

OpenGL

4.4

Obsługiwana magistrala

PCI-E 3.0

Gry 3D

Blu Ray 3D

Specyfikacja

Maksymalna rozdzielczość w trybie cyfrowym

4096x2160

Maksymalna rozdzielczość w trybie analogowy VGA

2048x1536

Obsługiwane złącza

  • Dual Link DVI-D
  • HDMI
  • Dual Link DVI-I
  • DisplayPort

Wyświetlanie na kilku wyświetlaczach

HDCP

HDMI

Obsługa dźwięku przez HDMI

Internal

Wymiary

Wysokość

11,16 cm / 4,376 Cali

Długość

26,67 cm / 10,5 Cali

Zasilanie i temperatura

Maksymalna temperatura GPU

95 C

Pobór mocy

375 W

Minimalna wymagana moc zasilacza

700 W

Złącza zasilania

8-pin x2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nvidiakarty graficzne