Android

Nvidia udowadnia, że Shield TV stać na znacznie więcej

Konrad Kozłowski
Nvidia udowadnia, że Shield TV stać na znacznie więcej
8

Współpraca Nvidii z Plex zacieśnia się, czego efektem jest dzisiejsza premiera zupełnie nowej funkcji dostępnej tylko na Shield TV z Android TV. Dzięki nowej wersji aplikacji Plex będziemy mogli oglądać programy z naziemnej telewizji cyfrowej oraz nagrywać je do obejrzenia później. A to nie wszystkie nowości w aktualizacji 5.2 dla Shield TV.

Aplikacja Plex gości na Shield TV, jako jedna z domyślnie instalowanych, dlatego nie ma potrzeby jej pobierania ze Sklepu Google Play. Dla tych, którzy nie znają jej możliwości, krótko podsumuję obszerną listę cech w kilku słowach: Plex to rozbudowany odtwarzacz multimediów pozwalający na oglądanie plików wideo nie tylko obecnych w lokalnej pamięci urządzenia, ale przede wszystkim z innych sprzętów, jak komputer czy dysk lokalny NAS.

W związku z tym, rozszerzenie aplikacji o funkcję odtwarzania i nagrywania treści z naziemnej telewizji cyfrowej wydaje się naturalnym krokiem, ale w dobie obszernych i łatwodostępnych katalogów usług VOD wzbudza też niemałe zaciekawienie. Skąd taki pomysł? Oczywiście po to, by można było odciąć kabel i zrezygnować z płatnych kanałów. Jest to wykonalne także w Polsce, dzięki zastąpieniu telewizji nalagowej cyfrowym sygnałem.

Shield TV jako DVR - nagrywarka TV

Kwestie techniczne są równie proste co konfiguracja aplikacji. Do działania całości wymagana jest tuner DVB-T z USB, wspierany jest także WinTV od Hauppauge - urządzenie wpinamy w port z tyłu Shield TV.  Nagrywanie materiału odbywa się w jakości do 1080p, również z dźwiękiem 5.1. Treści możemy zapisać na przeróżnych nośnikach: dyskach i pendrive'ach USB, a także pamięci lokalnej i NAS-ie. Shield TV pełni jednocześnie rolę klienta i serwera, dlatego nagrane materiały możemy obejrzeć dzięki Plex na każdym innym urządzeniu gdziekolwiek na świecie.

W pierwszej kolejności funkcja Live TV i DVR zawita w Plex w takich krajach jak Niemcy, Fancja, Hiszpania i w Wielkiej Brytanii. Do Polski zawita nieco później, dopiero po zakończeniu wszelkich testów kompatybilnośći nowości ze sprzętem (tunery TV) oraz wszystkimi funkcjami, miedzy innymi programowaniem i nagrywaniem kanałów.

YouTube 4K 60 fps, dźwięk 5.1 w Netflix - SHIELD Experience Upgrade 5.2

Oprócz powyżej wspomnianych nowości, Nvidia przygotowała także całą paczkę uaktualnień dla Shield TV. W nowej wersji pojawia się wsparcie dla castowania z urządzeń mobilnych materiałów z YouTube w rozdzielczości 4K i do 60 klatek na sekundę, a w przypadku Netfliksa dodano obsługę dźwięku przestrzennego 5.1. Nie brakuje oczywiście paczki aktualizacji w kategorii zabezpieczeń dla samego Androida.

To bardzo ciekawy rozwój wydarzeń, ponieważ Shield TV z czasem zyskuje kolejne cechy, a przecież w wielu zadaniach już teraz nie ma sobie równych. Streaming filmów i seriali w 4K z HDR, gry dedykowane Android TV oraz usługa GeForce Now wypadają naprawdę świetnie. Jakie nowe funkcje zobaczymy jako następne?

Przy okazji dodam, że aktualizacji Shield Experience do wersji 5.2 doczekał się także tablet Shield, co pokazuje, jak ambitna w kwestii wsparcia swoich urządzeń jest Nvidia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NvidiaAndroid TVshield tv