Felietony

Nowy wykop.pl i znów trzeba się przyzwyczaić

Grzegorz Marczak
Nowy wykop.pl i znów trzeba się przyzwyczaić
30

W weekend pojawiła się nowa wersja serwis społecznościowego wykop.pl. Zmiany jakie zostały zaprezentowane obejmują zarówno stronę wizualna jak i dodanie nowych funkcjonalności, które mają jeszcze bardziej angażować użytkowników serwisu. Jeśli chodzi o nowy design to jeszcze się do niego nie przyzwy...

W weekend pojawiła się nowa wersja serwis społecznościowego wykop.pl. Zmiany jakie zostały zaprezentowane obejmują zarówno stronę wizualna jak i dodanie nowych funkcjonalności, które mają jeszcze bardziej angażować użytkowników serwisu. Jeśli chodzi o nowy design to jeszcze się do niego nie przyzwyczaiłem. Na stronie głównej na razie trudno mi się skupić na tym co jest ważne, wydaje mi się że wpisy a przynajmniej ich tytuły powinny być bardziej wyeksponowane (chociażby większym fontem). Mam wrażenie jakby najbardziej eksponowany na głównej był boczny pasek z moją aktywnością i ostatnio popularnymi wpisami - nie wiem czy to było zamierzone?

Sama mechanika serwisu i zasada wykopywania nie zmieniła się - dodano natomiast nowe funkcji w śród których najważniejszą jest pojawienie się grup. Jest to taka próba stworzenia małych tematycznych wykopów w własne sub domenie - dla przykładu grupa o startupach ma adres startups.wykop.pl. Dodatkowo twórca grupy sam decyduje o tym ile głosów trzeba oddać na dany wpis aby pojawił się on na głównej stronie grupy. Jedno co mnie zdziwiło to, że można dodawać wpis do grupy który jednocześnie nie jest widoczny w głównym wykopalisku serwisu.Generalnie podoba mi się pomysł na grupy - wykop stał się bardzo mainstreamowym serwisem przez co wiele niszowych tematów nigdy nie pojawia się na głównej stronie. Teraz można dołączyć do kilku tematycznych grup i czytać jakie ludzie dodaj w nich newsy (nawet jeśli nigdy nie trafią one na główną stronę wykopu).

Oczywiście nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej. Głosowania w grupach z tego co rozumiem nie przekładają się na głosy w głównym wykopie (i dobrze bo inaczej byłoby to wykorzystywane). Co więc za tym idzie użytkownicy chcący wykopać ciekawą według nich informacje z grupy będą to musieli robić dwa razy.

Oprócz grup dodano też możliwość komunikowania się między użytkownikami, oraz mocno popracowano nad wyglądem pojedynczego wpisu - video wygląda lepiej a wpisy można szybko dodawać do innych grup itp.

Jest jeszcze jedna ważna zmiana o której prawie zapomniałem wspomnieć. Otóż do tej pory w wykopie można było dodawać filmy, odnośniki i zdjęcia, nie można było natomiast dodać własnej treści nie mając jej wcześniej opublikowanej na jakieś stornie www. W nowej wersji jest już taka opcja - podczas dodawania znaleziska możemy skorzystać z możliwości "podaj treść samodzielnie", po wybraniu jej mamy mini edytor tekstowy w którym wpisujemy to co chcieliśmy przekazać a następnie publikujemy ten tekst (można go ozdobić filmem lub zdjęciem) na wykopie. Z pewnością opcja ta może ograniczyć korzystanie przez użytkowników wykopu z wynalazków takich jak pokazywarka.pl (co powinno wygenerować wykopowi trochę więcej ruchu i odsłon).

Efekty zmian na wykop.pl będzie można ocenić dopiero za parę tygodni (jeśli nie miesięcy) - bardzo ciekawy jestem jak nowa wersja wpłynie na statystyki i aktywność użytkowników. Grupy mają swój potencjał ale jak wiemy bardzo często dobrą teorię i wydawałoby się ciekawy pomysł brutalnie weryfikuje rzeczywistość.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykop.pl