Windows

Nowy sposób logowania do Windows 10 to coś, czego potrzebowałem

JS
Jakub Szczęsny
23

Windows 10 to nie tylko zbiór poprawek do tego, co zostało popsute w Windows 8. Wraz z kolejną wersją okienek użytkownicy otrzymują dostęp do nowych, zaawansowanych funkcji - oprócz trybo Continuum, Cortany, Microsoft w kooperacji z Intelem opracował "Windows Hello" współpracujący z RealSense 3D. Fu...

Windows 10 to nie tylko zbiór poprawek do tego, co zostało popsute w Windows 8. Wraz z kolejną wersją okienek użytkownicy otrzymują dostęp do nowych, zaawansowanych funkcji - oprócz trybo Continuum, Cortany, Microsoft w kooperacji z Intelem opracował "Windows Hello" współpracujący z RealSense 3D. Funkcje kamer Intela to nie tylko możliwość skanowania obiektów trójwymiarowych, ale i nowe, lepsze możliwości autentykacji użytkownika.

Rozpoznawanie twarzy to wielka siła Intel RealSense 3D. Podczas Computex 2015 zaprezentowano możliwości zastosowanego w Windows 10 oprogramowania w kooperacji z kamerą Intela. Problemem dotychczasowych kamer w urządzeniach mobilnych pozwalających na zalogowanie się w systemie dzięki samej tylko twarzy był fakt, iż taką kamerę można było łatwo oszukać. Nie potrafiły one rozpoznać głębi, a przez to nie wykrywały faktu, iż zamiast twarzy użytkownika pojawiła się przed kamerą wydrukowana na kartce facjata. Intel RealSense dzięki wykrywaniu głębi ów fakt rozpozna i nie uwierzytelni "podstawionego" użytkownika.

Logowanie za pomocą twarzy do komputera jest dla mnie pewnym wybawieniem - głównie z powodu mojej dbałości o prywatność danych na komputerze. Bardzo nie lubię, gdy ktoś "grzebie" po moim sprzęcie, stąd jak odchodzę od komputera tylko na 5 minut (nawet gdy nie ma nikogo w domu), zwykłem blokować komputer tak, by wymagał ponownego zalogowania się. Za każdym razem muszę wpisywać hasło i choć nie jest to bardzo uciążliwe - jednak wolałbym, żeby laptop sam rozpoznał moją twarz i przydzielił mi dostęp do moich zasobów. Korzystałem już z takich rozwiązań i za każdym razem miałem zastrzeżenia do jakości działania funkcji. Przede wszystkim zdarzały się opóźnienia, a już największe problemy były, gdy w kadrze brakowało światła. Kamerka nie działała wtedy efektywnie.

Spójrzcie, jak działa Windows Hello na filmie:

Całkiem nieźle, prawda? Dell niedługo pokaże nowe laptopy z Windows Hello na pokładzie - inni producenci również planują umieszczenie podobnych rozwiązań w swoich urządzeniach mobilnych. Jak dla mnie - bomba.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu