Bezpieczeństwo w sieci

Nowy sposób logowania do iPKO zabezpieczy przed atakiem phishingowym

Grzegorz Ułan
Nowy sposób logowania do iPKO zabezpieczy przed atakiem phishingowym
39

To prawdziwa plaga, co jakiś czas nasze skrzynki zasypywane są emailami, próbującymi wykraść nasze dane logowania do serwisów transakcyjnych. Zwykle wyglądają jak powiadomienia z naszego banku, a w treści prośba o pilne zalogowanie się na fałszywej stronie (również łudząco podobnej do naszego banku) w celu uniknięcia blokady lub podobnych powodów.

Osoby nieuważne (bez sprawdzenia rzeczywistego adresu czy linku) mogą się nabierać na takie chwyty i logować się w ten sposób na fałszywych stronach, udostępniając tym samym swoje dane.

PKO Bank Polski 16 września udostępni nowy sposób logowania, po podaniu swojego identyfikatora wyświetli się przypisany do konta obrazek, dopiero poniżej będziemy wpisywać hasło.

Czy to skuteczna metoda logowania do iPKO? I tak i nie. Mówimy wszak o osobach nieuważnych, które klikają w podejrzane emaile, ciężko stwierdzić czy będą uważać na wyświetlenia obrazka. Choć jeśli przyzwyczają się do niego i nagle zauważą jego brak lub inny, którego nie widzieli wcześniej, może wzbudzi to ich nieufność.

Podobne rozwiązanie stosuje, według mojej wiedzy BZWBK już od kilku lat, więc może działa to skutecznie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu