36

Nowy Firefox 3.5 już dostępny – 5 tysięcy poprawek!

Firefoxa cały czas używam – walczę z nim, narzekam ale nie mogę się przełamać jeśli chodzi o przyzwyczajenia. Dzisiaj Mozilla wydała nową wersję o numerze 3.5! Podobno w stosunku do poprzedniej wersji wprowadzono aż 5 tysięcy poprawek! – trudno mi sobie to nawet wyobrazić. Najważniejsze zmiany w nowej wersji to jak piszą specjaliści nowy silnik […]

Firefoxa cały czas używam – walczę z nim, narzekam ale nie mogę się przełamać jeśli chodzi o przyzwyczajenia. Dzisiaj Mozilla wydała nową wersję o numerze 3.5! Podobno w stosunku do poprzedniej wersji wprowadzono aż 5 tysięcy poprawek! – trudno mi sobie to nawet wyobrazić.

Najważniejsze zmiany w nowej wersji to jak piszą specjaliści nowy silnik obsługi JavaScript oraz zmodernizowany silnik renderujący strony – Gecko. Cokolwiek to znaczy i jakkolwiek to się nazywa mam nadzieję, że rozwiąże to koszmarne problemy z wydajnością firefoxa działającego w systemie Mac OS (jaki szczęśliwie bądź nie szczęśliwie posiadam).

O szczegółach w nowej wersji można dowiedzieć się więcej z poniższego filmuJeśli nowa wersja nie przyniesie poprawy to zdecydowany jestem na zmianę przeglądarki na Operę (bo niestety Chroma cały czas na Mac Os nie ma). Robiłem niedawno testy porównawcze obu programów i Opera jeśli chodzi o wydajność i tak zwane „zamulanie” wypada o niebo lepiej. Jako przykład podam stronę Youtube, która przy dłuższym korzystaniu w FF rozkręca wiatraki w moim MacBook Pro do granic możliwości. Oglądanie Youtuba na Operze jest niezauważalne przez mój system operacyjny i nie „podnosi ciśnienia” mojemu komputerowi.

Mam jednak nadzieję, że wersja 3.5 doprowadzi do stanu normalności Firefoxa na Mac Os i nie będę musiał przechodzić ciężkiego procesu przyzwyczajania się na nowo do innej przeglądarki niezależnie od tego czy będzie to Opera czy też Chrome.

PS. Nowa wersja dostępna jest na razie tylko poprzez FTP (wersja dla Windows, Mac OS)