Moje przemyślenia

Nowości na Facebooku – omówienie najważniejszych zmian

MK
Marcin Kamiński
10

Media społecznościowe to żywe byty, które nieustannie się zmieniają. Największy z nich – Facebook – wdraża lub testuje obecnie kilka nowości, które w mniejszy lub większy sposób zmienią sposób korzystania przez nas z serwisu. Wśród zaplanowanych zmian pojawią się między innymi powiadomienia dźwiękow...

Media społecznościowe to żywe byty, które nieustannie się zmieniają. Największy z nich – Facebook – wdraża lub testuje obecnie kilka nowości, które w mniejszy lub większy sposób zmienią sposób korzystania przez nas z serwisu. Wśród zaplanowanych zmian pojawią się między innymi powiadomienia dźwiękowe, wątkowanie komentarzy czy odświeżony sposób wyświetlania postów w Osi Czasu. Oto krótkie podsumowanie nadchodzących zmian.

Powiadomienia od stron firmowych

Jedną z nowości już dostępnych na Facebooku jest możliwość otrzymywania powiadomień o publikacji postów przez lubiane przez nas Strony. Wedle wyjaśnień serwowanych przez sam serwis społecznościowy, jeżeli bardzo lubimy daną Stronę i nie chcemy przegapić żadnego wpisu, powinniśmy zaznaczyć opcję „Otrzymuj powiadomienia”. Wówczas w naszym News Feed pojawiać będą się wszystkie treści publikowane przez wybraną Stronę, nawet w przypadku, gdy nie pozowliłby na to Edge Rank – wygląda więc na to, że przekonanie fanów do zaznaczenia opcji otrzymywania powiadomień będzie dobrym sposobem na dotarcie do większej części fanów.

Powiadomienia dźwiękowe

W fazie testów na Facebooku znajdują się obecnie również notyfikacje dźwiękowe. Krótki dźwięk odgrywany jest w momencie nadejścia powiadomienia w górnym pasku serwisu, odebrania nowej wiadomości prywatnej lub zaproszenia do znajomych. Dzięki temu osoby spędzające dużo czasu na Faceboku i posiadające nieustannie otwartą zakładkę z serwisem społecznościowym w swojej przeglądarce internetowej natychmiast dowiedzą się o nowych zdarzeniach. Niestety nie jest jasne, czy pojawi się opcja ustawienia własnego dźwięku, czy pozostanie konieczność skorzystania z dźwięków dostarczonych przez Facebooka jako domyślne.

Odrębny News Feed z wpisami Stron

Aby oddzielić świat prywatnych znajomych od statusów publikowanych przez firmy i marki Facebook testuje osobny News Feed dla każdego ze źródeł postów. Już teraz możecie wejść pod adres https://www.facebook.com/pages/feed, gdzie znajdziecie wpisy publikowane wyłącznie przez Strony. Pozwala to na proste rozdzielenie prywatnych i komercyjnych treści. Co więcej, najciekawsze wpisy mają być wyróżnione przez wyświetlanie ich na górze ekranu.

Wątkowanie i ranking komentarzy

Zmiany nie ominęły Facebookowych komentarzy. Na fanpage Antyweb zaobserwować można już wątkowanie komentarzy, co znacznie ułatwia konwersację i czyni ją bardziej przejrzystą. O ile wcześniej wszystkie komentarze były wyświetlane wedle czasu dodania, jeden pod drugim, tak teraz możliwe jest udzielenie odpowiedzi na konkretny komentarz, co dodaje ładu całej dyskusji. Najciekawsze i najbardziej trafne komentarze są wyświetlane na górze ekranu.

Nowy wygląd Osi Czasu

Pamiętacie jeszcze wygląd Facebooka przed wprowadzeniem Osi Czasu? Serwis po jakimś czasie od wdrożenia nowego layoutu szykuje jego drobną modyfikację. Niebawem może zmienić się sposób wyświetlania postów publikowanych na Osi Czasu zarówno osób prywatnych jak i Stron. Mowa o rezygnacji z wyświetlania wpisów naprzemiennie po lewej i prawej stronie ekranu – niebawem wszystkie posty mają zostać przeniesione na lewą stronę Osi Czasu, prawa zaś zostanie wykorzystana do pokazywania innych elementów serwisu, jak chociażby lista znajomych czy bieżące aktywności.

Osobiście najbardziej podoba mi się opcja powiadomień dźwiękowych oraz zmiany wdrożone w systemie komentarzy, gdzie podział wypowiedzi na wątki znacznie ułatwia czytanie całej dyskusji. A Wy na jakie nowości czekacie najbardziej?

Źródło: AllFacebook, Mashable, SocialBakers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook