Moje przemyślenia

Nowe grupy i inne zmiany na Facebooku

GM
Grzegorz Marczak
7

Facebooku podczas dzisiejszej konferencji zaprezentował kilka dość ciekawych zmian. Główną z nich jest nowe podejście do grup. Z starych grup szczerze mówiąc nie korzystałem więc nie zdążyłem poznać dokładnie specyfiki ich działania ale na oko wyglądały jak kolejny fan page. Nowe grupy są inne i maj...

Facebooku podczas dzisiejszej konferencji zaprezentował kilka dość ciekawych zmian. Główną z nich jest nowe podejście do grup. Z starych grup szczerze mówiąc nie korzystałem więc nie zdążyłem poznać dokładnie specyfiki ich działania ale na oko wyglądały jak kolejny fan page. Nowe grupy są inne i mają też nieco inne założenia ponieważ tak naprawdę mają w pewnym stopniu zastąpić funkcjonalność listy (których według FB używa tylko 5% użytkowników). Nowe grupy mają wiec ułatwić nam kontakt i dyskusje na konkretny temat z wybraną grupą znajomych.

Zastosowań nowej formy grup może być bardzo wiele, możemy tworzyć je w celach rozmowy nad właśnie prowadzonym projektem, możemy używać ich do rozmów dotyczących spraw naszej firmy i wymienić się dzięki nim informacjami i dokumentami które dostępne będą tylko dla pracowników itp. Można też tworzyć grupy całkowicie otwarte, które będą dostępne dla wszystkich bez konieczności potwierdzania członkostwa przez założyciela.


Tworzenie grupy jest naprawdę proste

Grupy dodatkowo wyposażone są w chat grupowy. I po pierwszych testach widzę pewien bardzo uciążliwy problem ponieważ na razie nie ma chyba opcji aby wyłączyć się z dyskusji prowadzonej przez grupę do której jesteśmy zapisani. Właśnie obserwuje jak trwa dyskusja w jeden z grup i nie mogę się od tego chata w żaden sposób odłączyć (albo nie wiem jak) - jest to bardzo irytujące i strasznie rozprasza. Facebook zdecydowanie nie przemyślał do końca opcji grupowego chata.

Stworzyłem dla testów grupę "Rozmowy o startupach" i właśnie badam co jeszcze potrafią grupy. Możemy oczywiście dzielić się linkami, pisać na wall grupowym, dyskutować itp. Nie ma chyba jak na razie możliwość szybkiego dodawania treści w grypie z zewnątrz. Choć może do tego ma służyć email grupowy - w przypadku mojej grupy ma on adres startupy@groups.facebook.com.

Co jeszcze nowego wprowadził poza odmienionymi grupami Facebook?

Przede wszystkim jest możliwość pobrania całego naszego profilu. W ustawieniach naszego konta ma pojawić się opcja "Download Your Information" dzięki której pobierzemy z serwisu wszystkie nasze zdjęcia, prywatne wiadomości, notatki, maile itp.

Kolejną zmianą są kolejne poprawki do panelu zarządzania nasza prywatnością. Możemy na przykład zablokować daną aplikację przed wysyłaniem informacji na nasz wall mimo iż początkowo się na to zgodziliśmy itp. Generalnie mamy jeszcze więcej kontroli nad wszystkim dostępami, aplikacjami, uprawnieniami i tym jak widza nasze dane inni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook