Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Chrome

Dziwię się, że tej przydatnej multimedialnej funkcji przeglądarka Chrome nie dostała wcześniej

PW
Paweł Winiarski
6

Tak, cały czas używam tego pożeracza RAM-u i choć doskonale wiem, że są na rynku lepsze przeglądarki to po części z przyzwyczajenia, a po części z lenistwa (szukanie rozszerzeń) cały czas siedzę na Chrome. Ale czasem niektóre nowości podobają mi się na tyle, że ponownie odkładam przesiadkę na później.

Macie klawiatury z multimedialnymi przyciskami? Pamiętam jak kiedyś producenci tanich sprzętów próbowali zachęcić ludzi do kupna akurat ich produktu właśnie ze względu na bogaty zestaw dodatkowych przycisków. Najczęściej wyglądało to jednak tak, że zwykłe klawisze nie grzeszyły jakością wykonania, przez co cała konstrukcja prezentowała się tanio, a te całe funkcyjne dodatki jawiły się jako jedno wielkie nieporozumienie. A to nie wciskały się do końca, a to nie odbijały - może producenci wychodzili z założenia, że i tak nikt tego nie będzie używał, nawet jeśli kupił sprzęt zachęcony dodatkowymi funkcjami.

Zarówno w domu, jak i w redakcji korzystam od jakiegoś czasu z klawiatur, które takie przyciski posiadają i przyzwyczaiłem się do nich na tyle, że stały się dla mnie naturalne. Choć tak naprawdę wykorzystuję je jedynie w Spotify, które gdzieś tam zawsze leci w tle - z poziomu aplikacji.

Zobacz też: Wszystko, co warto wiedzieć o polskim Asystencie Google

Kiedy jednak puszczam muzykę lub film w tle z poziomu przeglądarki, brakuje mi ich funkcjonalności. Na szczęście niedługo się to zmieni, twórcy Chrome postanowili wreszcie po nie sięgnąć. W kolejnej wersji Google Chrome 72 zostanie wprowadzona obsługa przycisków multimedialnych na klawiaturze.

Powinniśmy dostać ją w marcu, w wersjach na Windowa, macOS i Chrome OS - później natomiast funkcja dotrze również na Linuksa. Co fajne, będzie działać zarówno na zakładce aktualnie będącej na wierzchu, jak również tych dalszych na liście - logiczne, jeśli ktoś korzysta często z YouTube czy webowego Spotify, zostawia sobie usługę w dalszej zakładce i słucha, jak ta gra sobie w tle.

Nowa wersja Chrome to również lepsza integracja z Asystentem Google i Androidem 9 Pie, co oznacza lepszy dostęp na Chromebookach. Ma być widoczny jako ikona pigułki na dolnej części ekranu.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: