Felietony

Nokia z Windows Phone 7? To byłaby rewolucja

Grzegorz Marczak
Nokia z Windows Phone 7? To byłaby rewolucja
20

Mimo całej mojej sympatii do firmy Nokia trudno jest zaprzeczyć, że firma ta ma duże problemy w odnalezieniu się w obecnych czasach i wśród otaczającej ją konkurencji. Z jednej strony iPhone kompletnie wywrócił myślenie użytkowników o telefonach komórkowych, z drugiej strony Android zdobywający sztu...

Mimo całej mojej sympatii do firmy Nokia trudno jest zaprzeczyć, że firma ta ma duże problemy w odnalezieniu się w obecnych czasach i wśród otaczającej ją konkurencji. Z jednej strony iPhone kompletnie wywrócił myślenie użytkowników o telefonach komórkowych, z drugiej strony Android zdobywający szturmem rynek dzięki takim producentom jak HTC, Samsung czy Motorola i na końcu Microsoft zaskakujący wszystkich innowacyjnym Windows Phone 7. Nokia niestety nie ma odpowiedzi ani jeśli chodzi o system operacyjny ani tez jeśli chodzi o telefon - przegrywa więc sromotnie walkę o rynek smartphonów, który moim zdaniem niedługo stanie się bardziej znaczący niż rynek klasycznych telefonów.

W takich realiach pojawia się plotka o tym jakoby nowy CEO Nokia zainicjował rozmowy z Microsoftem mające na celu zacieśnienie współpracy między obiema firmami w efekcie, której na rynku miałoby pojawić się nowe urządzenie w WP7 produkowane przez Nokię. Plotka ta jest tak niesamowita iż wydaje się mało realna. Niespełna dwa tygodnie temu Marko Ahtisaari (SVP Design w Nokia) podczas konferencji LeWeb dość pewnie opowiada o przyszłości firmy (choć nie potrafił uzasadnić tej pewności siebie), o tym jak ważny jest dla nich symbian.

Na pytanie czy firma rozważa wpuszczenie na swoje urządzenia innego systemu padło zdecydowane nie. Argumentacją było natomiast to, że Nokia wierzy w to że potrafią zrobić lepszy system (o ile dobrze zrozumiałem) w domyśle, że obecne systemy nie są dość dobre. Ahtisaari miał natomiast duże problemy w wyjaśnieniu czy też zdefiniowaniu czym będzie "to coś lepszego".

W każdym razie Noki w połączeniu z WP7 moim zdaniem miała by realne szanse na powalczenie na rynku smartphonów. Nie mówię tutaj o atakowaniu pozycji Apple - to na razie za wysokie progi. Celem zestawu Nokia + WP7 powinien być natomiast Android w połączeniu z HTC czy Samsungiem. Firmy te dość prężnie radzą sobie jeśli chodzi o smartphony i to one moim zdaniem są bezpośrednim konkurentem dla Nokii.

Pytanie tylko czy faktycznie Nokie stać na porzucenie Symbiana - docelowo taki efekt mogłoby przecież mieć wprowadzenie WP7 na telefony tego producenta. Swoją drogą jeśli ta plotka to prawda i faktycznie jest to pomysł nowego CEO to może to świadczyć o tym, że wreszcie Nokia ma szefa, który jest w stanie coś zmienić. Zresztą zmianę podejścia zauważyło również Google, które chyba też ma chrapkę na słuchawki Nokii.

Ciekawe czy Nokia stanie się nagle atrakcyjnym kaskiem dla producentów systemów mobilnych? Byłby to bardzo ciekawa zmiana pozycjonowania całej firmy względem konkurencji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu