Felietony

Google wykorzystuje Wave w nowym Google Shared Spaces

Grzegorz Marczak
Google wykorzystuje Wave w nowym Google Shared Spaces
2

Google Wave jako projekt został zamknięty ale Google obiecało, że wykorzysta technologię stworzoną przy okazji tego projektu w innych miejscach i usługach. Tak też powoli się dzieje - w Google Labs pojawił się po cichu produkt o nazwie Google Shared Spaces. Jest to próba wykorzystania gadżetów jakie...

Google Wave jako projekt został zamknięty ale Google obiecało, że wykorzysta technologię stworzoną przy okazji tego projektu w innych miejscach i usługach. Tak też powoli się dzieje - w Google Labs pojawił się po cichu produkt o nazwie Google Shared Spaces. Jest to próba wykorzystania gadżetów jakie zostały stworzone dla Wave ale tylko gadżetów - nie mam tutaj głównego mechanizmu łączącego je w całość.

W Shared Spaces po zalogowaniu przy użyciu konta z Google możemy skorzystać z każdego z gadżetów z osobna. Dostępne jest praktycznie wszystko co kiedyś było w Wave czyli mamy ankiety, gry, mapy, listy, kalendarze, galerie itp. Cały pomysł polega na tym, że gdy chcemy skorzystać z danej aplikacji tworzy się dla niej osobna "przestrzeń" z własnym unikalnym linkiem, który można później przesyłać do znajomych w celu zaproszenia ich do wypełnienia ankiety czy wspólnej zabawy.

Nie wiadomo natomiast czy da się taką przestrzeń czy tez gadżet osadzić na innej stronie, jak będzie wyglądała interakcja z innymi serwisami Google (jeśli taka będzie), jak będą skonstruowane uprawnienia i prywatność itp. Shared Spaces wygląda jeszcze na bardzo roboczą wersję usługi i nie wiadomo tak naprawdę czy kiedykolwiek zamieni się na oficjalny projekt.

Moim zdaniem oferta gadżetów zbudowanych na bazie Google Wave mogła by być dobrym uzupełnieniem dla sklepu z aplikacjami Google. Wiele osób z pewnością chętnie skorzystałoby z prostych i gotowych rozwiązań do szybkiego wykorzystania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle wave