Świat

Nokia wejdzie w dystrybucje filmów?

1

Jakiś czas temu Nokia rozpoczęła sprzedaż muzyki w uruchomionym przez siebie Nokia Music Store. Nowy produkt fińskiego giganta jak dotychczas został uruchomiony tylko w kilku wybranych krajach, a co za tym idzie, nie spotkał się przez to z jakimś wielkim zainteresowaniem. Dziwi mnie brak zaangażowan...

Jakiś czas temu Nokia rozpoczęła sprzedaż muzyki w uruchomionym przez siebie Nokia Music Store. Nowy produkt fińskiego giganta jak dotychczas został uruchomiony tylko w kilku wybranych krajach, a co za tym idzie, nie spotkał się przez to z jakimś wielkim zainteresowaniem. Dziwi mnie brak zaangażowania ze strony Nokii w promocję muzycznego sklepu.

Taki stan rzeczy mógłbym jednak zrozumieć gdyby był on spowodowany badaniem rynku, które koncern przeprowadza przed wprowadzeniem szerszego wachlarza usług. Jak podaje Boy Genius Report, Nokia pracuje nad serwisem filmowym dla telefonów komórkowych. Nie będzie to jednak wypożyczalnia podobna do tej zapowiedzianej ostatnio przez Amazon lub oferowanej przez Netflix.

Nokia pracuje nad usługą dostępną dla posiadaczy telefonów komórkowych własnej produkcji lub innych z nią kompatybilnych. Użytkownicy opłacający miesięczny abonament będą mieli za pośrednictwem swojej komórki nielimitowany dostęp do filmów w ofercie powstającego serwisu.

Ze względu na specyfikę telefonów komórkowych Nokia nie zamierza oferować usługi o jakości SD, ani tym bardziej HD. Filmy dostępne w serwisie, streamowane byłby (przynajmniej w początkowym okresie) w rozdzielczości 320 x 240 z kompresją H.264 i dźwiękiem AAC stereo 96 kbps. Użytkownicy posiadający telefony z funkcją TV-out będą mogli obejrzeć dostępne pliki na ekranie swojego telewizora (chociaż przy takiej rozdzielczości jaką posiać będą, lepiej będzie ograniczyć się do wyświetlacza telefonu).

Na koniec, moje zastanowienie budzi metoda dystrybucji filmów. Jeśli ma to być usługa dla masowego odbiorcy to problemem stają się koszty i limity transmisji danych. Tylko nieliczni operatorzy na świecie oferują nielimitowany dostęp do internetu za pośrednictwem sieci komórkowej (w Polsce, z tego co pamiętam żaden). A jeśli już jest gdzieś taka usługa to skierowana jest ona zapewne do klientów biznesowych.

Więcej szczegółów na temat nowego produktu Nokii zapewne już niedługo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmymultimediaNokia