Android

Nieśmiertelne gry: fenomen górnika Willy'ego

Marcin M. Drews
Nieśmiertelne gry: fenomen górnika Willy'ego
12

Choć jest to tylko plotka, mówiono, że bohater ten trafił nawet do teledysku zespołu Queen "Invisible Man". Mowa o słynnym szalonym górniku - enigmatycznej postaci wykreowanej przez twórcę gier komputerowych, Matthew Smitha. Kim jest Willy? O grze Jest Set Willy Wikipedia rzecze: one of the most...

Choć jest to tylko plotka, mówiono, że bohater ten trafił nawet do teledysku zespołu Queen "Invisible Man". Mowa o słynnym szalonym górniku - enigmatycznej postaci wykreowanej przez twórcę gier komputerowych, Matthew Smitha. Kim jest Willy?

O grze Jest Set Willy Wikipedia rzecze:

one of the most successful and popular home computer games ever released (źródło)

Grę napisał osiemnastoletni wówczas Matthew Smith, angielski programista pasjonat, w 1984 roku. Co ciekawe, krótko potem ten młody człowiek absolutnie zniknął z radarów, a jego absencja na scenie gier podniosła go wręcz do rangi bóstwa. Po latach dopiero ujawnił się na powrót, zdradzając, iż po kilku branżowych niepowodzeniach osiadł na prowincji, gdzie żył - nie da się ukryć - bardzo biednie. Podobno w latach 1995-1997 mieszkał w komunie hipisowskiej w Holandii, skąd miał zostać deportowany.

O wiele lepiej w życiu poradził sobie wykreowany przez Smitha Willy. Po raz pierwszy pojawił się jako szalony górnik w platformowej, dziko trudnej grze Manic Miner wydanej w 1983 roku. Tytuł zdobył niesamowitą wręcz popularność, zapisując się na stałe w annałach popkultury.

Idąc za ciosem Matthew stworzył rok później Jet Set Willy. Tytułowy bohater zamienił kas górniczy na cylinder i zajął się... sprzątaniem domu. Tak, to nie żart! Pomysł na grę polegał na tym, że spracowany Willy postanowił oddać się drzemce, ale Maria, gosposia domowa nie pozwoliła mu wejść do sypialni, póki chłop nie zrobi generalnych porządków w całej swej wielkiej posiadłości.

I ta gra okazała się szalenie trudna. Dziennikarze sugerowali wręcz Smithowi, żeby zafundował sobie psychoterapię, ale jednocześnie doceniali projektancki geniusz młodego Brytyjczyka.

I choć do kanonu należą dziś zaledwie dwie wspomniane gry, uniwersum Willy'ego rozrosło się do niespotykanych rozmiarów. Nie tylko powstał sequel JSW, ale i cała masa klonów i remake'ów, z których najnowszy podbija iOS i Androida!

Pierwotnie, gra miała być wydana na ZX Spectrum, lecz jej autor – Terry Lloyd, nie mógł znaleźć wydawcy dla swojego produktu. Dopiero w tym roku, nawiązując współpracę z Elite Systems, mógł wydać grę oraz z twórcą oryginalnego Jet Set Willy - Matthew Smithem, podjąć nowy projekt. Gra jest częścią serii Miner Willy, do której należą Manic Miner (1983) oraz wspomniany Jet Set Willy (1984), które opowiadają losy górnika Willy’ego. Warto zaznaczyć, że tytuły nie tylko były oryginalne, ale i innowacyjne jak na lata 80′ i platformę ZX Spectrum, na które były pierwotnie przeznaczone. (źródło)

Matthew Smith powrócił, górnik Willy żyje, legenda trwa. I choć panowie nigdy nie podbiją rynku gier AAA, to jednak - i twórca, i jego bohater - pozostają fenomenem kultury nowych mediów. Być może Smith, niegdysiejszy wizjoner designu urodził się za wcześnie lub był zbyt młody, by właściwie pokierować swoją karierą. Jednak jego szalony górnik wciąż żyje i ma się dobrze!

 

Oryginalny Manic Miner w wersji ZX Spectrum - zagraj online. Remake tutaj.

Oryginalny Jest Set Willy w wersji ZX Spectrum - zagraj online. Remake tutaj.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GryZX Spectrum