8

Znacie nazwy kolorów? Ta strona powstała by nazwać ich ponad… szesnaście milionów

Niepozorna strona internetowa której ambicją jest nazwać... ponad szesnaście milionów kolorów RGB.

Niektóre inicjatywy nie przestają mnie zdumiewać. Jedną z nich jest niewątpliwie jedno z moich ostatnich odkryć — serwis Color Names, którego ambicją jest… wspólna praca nad tym, by nazwać wszystkie kolory RGB. Co w tym tak niezwykłego? No cóż — jest ich ponad 16 milionów. A dokładniej: 16,7 milionów.

Nazywanie kolorów jako wspólna inicjatywa

Projekt ten jest dość… hmm… intrygujący — i warto podejść do niego luźno. Bo nie wyobrażam sobie, by nagle świat nauczył się choćby kilkuset nazw kolorów — o tysiącach czy milionach nie wspominając. Ale jednak ekipa odpowiedzialna za colornames.org chciałaby, by każdy z palety RGB otrzymał swoją nazwę. Po co? Hmmm… właściwie najbardziej odpowiednią odpowiedzią wydaje się w tym: a dlaczego nie?

nazwy kolorów

Jak to działa w praktyce? Na stronie głównej czeka na każdego wspomniany wykres, na którym może odnaleźć interesujący go kolor. Następnie wybieramy polecenie Name it — i wklepujemy naszą nazwę. Te może dodać każdy, a jedną z niewielu zasad jest to, że nie mogą one być obraźliwe. Jeżeli ludziom się spodoba (oceny w formie serduszek), to jest szansa, że zostanie ona oficjalną nazwą koloru. A pełny ich pakiet nazw dla barw RBG można pobrać na stronie — o, dokładnie w tym dziale.

Pomysł to dość szalony — ale kto wie. Może faktycznie część z tych nazw kiedyś się przyjmie i będziemy z nich korzystać. Za każdym razem gdy odświeżałem stronę —  w ostatnio dodanych widniały nowe wpisy, ktoś jednak nad tym pracuje. Dołączycie?