Świat

Nawigacja od Google dla Androida 2.0!

Grzegorz Marczak
Nawigacja od Google dla Androida 2.0!
16

W dzień premiery pierwszego telefonu z systemem Android 2.0 czyli Motorola Droid, Google zaprezentowało Google Maps Navigation. O ile ktoś do tej pory nie był przekonany czy warto kupować telefony wygospodarzone w system od Google to teraz ma kolejny argument pomagający podjąć taką decyzję. Google...

W dzień premiery pierwszego telefonu z systemem Android 2.0 czyli Motorola Droid, Google zaprezentowało Google Maps Navigation. O ile ktoś do tej pory nie był przekonany czy warto kupować telefony wygospodarzone w system od Google to teraz ma kolejny argument pomagający podjąć taką decyzję.
Google Maps Navigation to aplikacja całkowicie darmowa. Jest to o tyle istotna informacja, że wszelkie konkurencyjne programy do nawigacji są płatne. Google Maps to aplikacja z której nauczyło się korzystać 50 milionów ludzi, mając więc własny system operacyjny oraz świetne mapy Google zrobiło to co powinno czyli weszło na nowy rynek.

Dotychczasowi liderzy tacy jak TomTom powinni czuć realne zagrożenie dla swojego biznesu. Google nie dość, że wypuściło darmową nawigację to jeszcze uzbroiło ją w funkcje nie dostępne do tej pory na rynku. Aplikacja ta oprócz łatwego i intuicyjnego wyszukiwania przy pomocy nazw lokalizacji a nie adresów, ma również wyszukiwanie głosowe, informacje o korkach, szukanie przy trasie, widok satelitarny oraz przełączenie na widok ulicy (street view) w momencie zbliżenia się do celu podróży.


Video prezentujące Nawigację od Google

Aby jednak nie pochować rynku nawigacji za wcześnie warto pamiętać, że wyświetlanie map google w naszym telefonie bazuje na naszym pakiecie internetowym który za darmo nie jest. Sprawa wygląda dużo gorzej kiedy jesteśmy za granicą i stawki za połączenie rosną do absurdalnych wielkości. W tym względzie klasyczne nawigację mają przewagę bo po uiszczeniu jednorazowej opłaty na początku później do pracy potrzebują jedynie prądu. Pytanie tylko czy ten element pozwoli obronić się przed darmową konkurencją od google?

Warto też pamiętać o tym, że nawigacja od Google prawdopodobnie nie będzie dostępna dla telefonów wyposażonych w system starszy niż wersja 2.0 a jak mówią niektóre plotki nie każdy telefon będzie w stanie obsłużyć Androida 2.0 (podobno mój HTC G1 nie da rady)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidMotorola Droid