Mobile

NAVIGON wprowadza augmented reality do nawigacji w iPhone

NAVIGON wprowadza augmented reality do nawigacji w iPhone
11

Nawigacja w smartphone'ach oraz zwykłych komórkach staje się coraz popularniejsza. Obserwując moich znajomych, odnoszę nawet wrażenie, że coraz mniej osób kupuje dedykowane odbiorniki, korzystając wyłącznie z nawigacji w swoich telefonach. Co prawda, nie sądzę, że wspomniane wcześniej, dedykowane od...

Nawigacja w smartphone'ach oraz zwykłych komórkach staje się coraz popularniejsza. Obserwując moich znajomych, odnoszę nawet wrażenie, że coraz mniej osób kupuje dedykowane odbiorniki, korzystając wyłącznie z nawigacji w swoich telefonach. Co prawda, nie sądzę, że wspomniane wcześniej, dedykowane odbiorniki miały z tego powodu wymrzeć, szczególnie wśród osób podróżujących zagranicę.

Komórki mają jednak pewną przewagę nad klasycznymi odbiornikami. Pozwalają bowiem integrować z nawigacją dodatkowe usługi, które choć na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z lokalizacją to zyskują dzięki niej dodatkowe funkcjonalności. NAVIGON poinformował dzisiaj o wprowadzeniu do swojej nawigacji na iPhone funkcjonalności AR - Reality Scanner, dzięki której możliwa będzie naturalniejsza orientacja w terenie.

Większość z Was zapewne miała już do czynienia aplikacjami wykorzystującymi AR. Warto wspomnieć tutaj chociażby Layar oraz mobilną wersję Street View (w Polsce niedostępna). Mamy też trochę gier, wśród których znaleźć można między innymi świetną ARdefender. Nie przypominam sobie jednak żadnej rasowej aplikacji do nawigacji, w której AR zostałoby wdrożone. Możliwe, że wynika to z faktu, że nie korzystam zbyt często z usług tego typu, a na przetestowanie kilkunastu nawigacji i zdecydowanie, która odpowiada mi najbardziej po prostu mnie nie stać.

Ciesze się jednak, że deweloperzy integrują AR w swoich aplikacjach, a wśród nich w nawigacjach. Fajnie byłoby pojechać na weekend do Krakowa i stojąc w oknie hotelu, zobaczyć na ekranie telefonu widok z kamery, na który nałożone są informacje o tym co ciekawego i wartego zobaczenia znajduje się na horyzoncie.

Póki co, uważam jednak, że dostępne na smartphone'ach aplikacje do nawigacji są po prostu za drogie. Nie mam na myśli wyłącznie NAVIGON. Konkurencyjne rozwiązania są często nawet droższe. Według mnie aplikacja do pasywnej nawigacji (posiadająca zintegrowane mapy, bez konieczności pobierania ich z sieci) powinna kosztować maksymalnie 60% ceny średniej klasy dedykowanego odbiornika. Tym czasem ceny aplikacji z mapą Europy, wahają się w granicach 80-100% ceny dedykowanych urządzeń.

Reality Scanner zostanie udostępniony użytkownikom NAVIGON w ramach planowanej aktualizacji nawigacji dla pieszych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu