Felietony

Nasza Klasa i PINO będą mówić z telewizora

Grzegorz Marczak
Nasza Klasa i PINO będą mówić z telewizora
20

Program telewizyjny Naszej Klasy na kanale 2? Taki informacje można było niedawno przeczytać min w gazeta.pl. Jeśli zamierzenia te okażą się prawdziwe i faktycznie dojdzie do takiego wydarzenia to będzie to bardzo ciekawy case na rozwój biznesu internetowego. Wprawdzie telewizja to trochę inna liga...

Program telewizyjny Naszej Klasy na kanale 2? Taki informacje można było niedawno przeczytać min w gazeta.pl. Jeśli zamierzenia te okażą się prawdziwe i faktycznie dojdzie do takiego wydarzenia to będzie to bardzo ciekawy case na rozwój biznesu internetowego.
Wprawdzie telewizja to trochę inna liga. W internecie nasza klasa jest niezaprzeczalnie numerem 1, cokolwiek by nie mówić fenomen ostatnich lat, który według wielu szybko się nie powtórzy. Tymczasem telewizja to trochę inna "jazda" i na pewno "bez trzymanki" - pieniądze na realizacje programu są ważne ale w telewizji decydują widzowie i nawet jeśli mamy worki pieniędzy to przy niskiej oglądalności program i tak wypada z emisji.

Zastanawia mnie co takiego szefowie NK zobaczyli i na jaki pomysł wpadli, który ma przyciągnąć widzów przed ekrany. Jeśli ma to być tak zwane reality show to na pewno nie może być to coś pokroju wielkiego brata bo na taki poziom mam nadzieję TVP2 by się nie zgodziło (chociaż po tańczących na lodzi wszystkiego można się spodziewać). Nie wiem też jak program ma nawiązywać do samego serwisu NK - jeśli w ogóle?

Nie mam szczerze mówiąc zielonego pojęcia ile kosztuje produkcja programu telewizyjnego ale zakładam, że są to miliony złotych, mam nadzieję że NK nie utopii ich w jakimś utopijnym pomyśle.

Z drugiej strony pieniądze od inwestora na rozwój trzeba jakoś pomnażać bo przecież VC który zainwestował tęż oczekuje na jakieś zwroty. W internecie NK osiągnęła już bardzo dużo i teraz zapewne problemem numer jeden jest jak z tak olbrzymiego ruchu jaki ma ten serwis osiągnąć odpowiednio proporcjonalne dochody - bo to, że NK zarabia jest dla mnie oczywiste tylko pewnie nie na poziomie jaki by ich satysfakcjonował.

Warto zauważyć, że w telewizje chce się zaangażować również PINO ze swoim Pinotv.pl, Internet Group po katastrofalnym początku tego portalu wymieniło jego kierownictwo i teraz młoda krew stara się zrobić coś innego co choć w pewnym stopniu zatrze wspomnienie poprzednich porażek. Z tego co można było przeczytać w prasie PINO raczej nie idzie w kierunku reality show tylko skupi się na tworzeniu programów tematycznych.

PINO zachęca też użytkowników do przesyłania własnych materiałów video, ciekawe czy będzie to sposób na promowanie własnych materiałów? Już teraz jest sporo autorskich treści video które mając szansę na duży ekran z pewnością stały by się bardziej popularne (chociażby ciężko pracujący z kamerą Maciek Budzich).

Bardzo ciekawy jestem budżetów jakie obie firmy przeznaczyły na swoją telewizyjną działalność i planowanych zwrotów z inwestycji. Myślę, że obydwa przypadki będą bardzo dobrym casem na to, czy biznes internetowy ma szansę zaistnieć w TV i czy jest to w jakiś sposób ścieżka rozwoju dla dużych serwisów ale jeszcze nie tak zamożnych jak nasze portale?

obrazek pochodzi z englishrussia.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

telewizjanasza-klasa.pl