Temat ten powraca już regularnie od naprawdę długiego czasu, ale tym razem mamy do czynienia z przełomem. Po tym jak NASA zapowiedziała swoją konferen...
Temat ten powraca już regularnie od naprawdę długiego czasu, ale tym razem mamy do czynienia z przełomem. Po tym jak NASA zapowiedziała swoją konferencję padało wiele sugestii na temat tego, czego może dotyczyć wydarzenie. Niektórzy wskazywali na ogłoszenie odnalezienia życia na Marsie, inni powracali do tematu wody, którą tym razem rzekomo udałoby się odnaleźć w formie ciekłej.
Jak sie okazuje Czerwona Planeta nie jest zupełnie sucha - a tak sądziliśmy dotychczas. Nie ma mowy o obecności jezior czy rzek, gdyż w stanie płynnym woda pojawia się na Marsie tylko w postaci drobnych strumyków spływajcych po zboczach kraterów. To właśnie woda jest odpowiedzialna za te dostrzegalne na zdjęciach nietypowe ślady.
Zapewne do tej pory słyszeliście o obecności wody na Marsie jedynie w postaci lodu. Jakim więc cudem miałaby się ona tam znajdować również w stanie ciekłym? Za wszystko odpowiadać ma nasłonecznienie Marsa i wysoki stopień zasolenia powierzchni planety. Jak wiemy, to właśnie sól wpływa na obniżenie temperatury zamarzania wody i właśnie do takiego zjawiska ma dochodzić na Czerwonej Planecie. Oglądane przez ostatnie lata okazjnalne smugi uznawaliśmy między innymi za pył, gdyż niemożliwe było znalezienie dowodu dla innego wytłumaczenia. Pojawiały się one i znikały w zależności od pory roku, co było istotną wskazówką.
Wszystko zmieniło się w chwili, gdy do gry wkroczył HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment - Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości) obecny na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). To ona od 2006 roku analizuje planetę z wysokości jej orbity. Spektrometr podczerwieni, umożliwiający określenie kompozycji minerałów tylko dzięki obserwowaniu ich przy różnych długościach fal światła, pozwolił na stwierdzenie, że te ciemne smugi są efektem działalności silnie zasolonej wody, gdyż w odkrytych kryształkach soli okresowo pojawia się woda.
Skąd bierze się woda? Możliwości są trzy: 1) nadchlorany wyciągają wodę z Marsjańskiej atmosfery, gdy ta staje się nad wyraz wilgotna; 2) woda pochodzi ze znajdującego się pod powierzchnią lodu, gdy ten wchodzi w reakcję z solą; 3) istnieje wartstwa wodonośna generująca wodę niezbędną do powstania słonych strumyków.
Dodam tylko, że w piątek do polskich kin wchodzi Marsjanin. Lepszej akcji marketingowej chyba nie mogli zorganizować niż ta wspólnie z NASA:)
Źródła: Wired, The Verge. Foto: NASA/JPL/University of Arizona.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu