Felietony

Naprawdę dopiero teraz Facebook wpadł na ten pomysł?

Konrad Kozłowski
Naprawdę dopiero teraz Facebook wpadł na ten pomysł?
19

Facebook to prawdopodobnie największa w tym momencie platforma komunikacyjna na świecie - nie chcę przesadzić, lecz dla wielu osób portal społecznościowy skutecznie zepchną na dalszy plan SMSy, e-maile i typowe komunikatory internetowe. Nietknięty pozostał jednak jeszcze segment rozmów telefonicznyc...

Facebook to prawdopodobnie największa w tym momencie platforma komunikacyjna na świecie - nie chcę przesadzić, lecz dla wielu osób portal społecznościowy skutecznie zepchną na dalszy plan SMSy, e-maile i typowe komunikatory internetowe. Nietknięty pozostał jednak jeszcze segment rozmów telefonicznych - okazuje się jednak, że w tym obszarze Facebook snuje bardzo odważne plany.

Facebook nie będzie występował w roli operatora sieci komórkowej, lecz według informacji na TechCrunch Facebook jest w trakcie rozmów z francuskim oddziałem operatora Orange. W jakiej sprawie? Tematem rozmów jest uruchomienie usługi pozwalającej użytkownikom portalu na wykonywanie połączeń telefonicznych bez znajomości numerów wszystkich znajomych.

Wszystko będzie opierało się na naszych relacjach na portalu społecznościowym i to będzie wystarczało by zadzwonić do innego użytkownika. Taka usługa możliwa będzie dzięki wykorzystaniu dostarczanej przez Orange aplikacji umożliwiającej na wykonywanie połączeń na podstawie adresów IP - jest ona dostępna już na platformę iOS i nazywa się Libon. W kwestii rozpoczęcia świadczenia usługi mowa jest o lecie 2013 roku, a ze względu na obecność tego operatora w wielu europejskich krajach, całkiem możliwe jest że szybko wkroczy do kolejnych państw.

Tylko czy na pewno taka usługa przypadnie do gustu użytkownikom? Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy bez mojej kontroli w ciągu kilku sekund każdy z moich znajomych będzie mógł do mnie zadzwonić nie znając mojego numeru. Wprowadzenie takiej usługi wiązałoby się z przyjęciem jeszcze większej odpowiedzialności za podane przez nas numery telefonów komórkowych, którymi Facebook swobodnie dysponuje już dziś.

Najbardziej dziwi mnie jednak tak późne zainteresowanie się naszymi numerami przez Facebooka i próba wykorzystania ich na swój sposób (oprócz zarobku na reklamach). Facebook wykorzystuje już SMS-y, logiczne więc było, że pośredniczenie w rozmowach telefonicznych będzie kolejnym etapem - ma to być też kolejny sposób na zwiększenie przywiązania użytkowników do portalu, którzy nie będą musieli wymieniać się już numerami. Jedyne co pozostanie to akceptacja zaproszenia do znajomych. Co Wy na to?

Źródło: TechCrunch. Źródło grafiki: Techzine.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook