Telewizja

Najwyżej oceniane kanały TV: nie załapał się żaden od TVP

GU
Grzegorz Ułan
6

Agencja Wavemaker podzieliła się dziś wynikami swojego cyklicznego badania - Projekt Cyfrowizja VI, w którym ocenie widzów zostały poddane stacje naziemnej telewizji cyfrowej. Na uwagę zasługuje tu fakt, że to najsłabsze wyniki w historii badania kanałów publicznej telewizji TVP.

Zacznijmy jednak od ogólnej oceny oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Większość badanych ocenia ją pozytywnie - 56%, z zadowoleniem przyjmujemy też powiększanie liczby dostępnych w niej kanałów - 69% oraz fakt nadawania ich w wysokiej jakości - 60%.

Brakuje nam jednak urozmaicenia oferty programowej, w szczególności chętniej widzielibyśmy w niej więcej dokumentów przyrodniczych czy podróżniczych, ale także więcej filmów i seriali.

A jak oceniamy te kanały, które są dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej? Najwyżej ocenianą stacją okazuje się Polsat, tuż za nią jest TVN i TVN 7. Wysoko też znalazł się jedyny kanał informacyjny w zestawieniu Polsat News. Kanały telewizji publicznej „nie załapały” się do czołówki - najwyżej, bo na 11 miejscu TVP Historia, na 12 TVP Sport, na 18 miejscu mamy TVP 2, a na 24 TVP 1. Ocenie poddano 32 stacje NTC.

Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę – dodajmy, że kanały oceniały osoby, które znają daną stację. W przypadku Anteny – co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, co ciekawe stację lepiej znają odbiorcy płatnej TV.

Jednak o prawdziwym kryzysie wizerunkowym telewizji publicznej możemy mówić w przypadku listy kanałów, które odbiorcy NTC chętnie wymieniliby na inne kanały (najchętniej na HBO, Discovery, Canal+ i National Geographic). Na liście kanałów do wymiany znalazło się aż 5 kanałów TVP, z kolei numerem 1 jest tu TV Trwam, którą wskazuje aż 30% badanych.

Na koniec ciekawostka, jedynie co czwarty badany jest świadomy nadchodzącej zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC, a 60% z nich jest przygotowana na tę zmianę, a więc ma telewizor obsługujący nowy standard. Tak więc wielu z nas czeka niespodzianka w przyszłym roku, kiedy to nastąpi już przejście na ten nowy standard nadawania.

Źródło: Wavemaker.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu