Nasza growa codzienność pokazuje, że można cieszyć się elektroniczną rozrywką na każdym monitorze. Od lat tworzone są jednak konstrukcje dedykowane graczom i nie bez powodu cieszą się wśród nich dużą popularnością. Komfort zabawy na gamingowym monitorze jest dużo większy i jeśli spędzacie dużo czasu przy grach, docenicie inwestycję w tego typu urządzenie. Wybieramy najlepsze, naszym zdaniem, monitory gamingowe, również takie, po zakupie których nie będziecie musieli jeść suchego chleba.
Na co zwrócić uwagę kupując gamingowy monitor?
Matryca w monitorze gamingowym
Przeczytaj również: Jaki monitor wybrać?
Podstawowym kryterium przy wyborze monitora zawsze będzie jego cena i jest więcej niż pewne, że dobierając parametry do naszych preferencji dojdziemy do pewnego pułapu kwoty, której nie chcemy przekroczyć by nie wyczyścić całkowicie budżetu przeznaczonego na rozbudowę stanowiska do grania. Podczas wyboru monitora do gier warto jednak zwrócić uwagę na pewne parametry, które przekładają się na jakość wyświetlanego ekranu - szczególnie, że czasem w podobnej cenie różnice bywają znaczące.
Rozróżniamy kilka rodzajów wyświetlaczy, najczęściej spotykane matryce to jednak IPS oraz TN. Matryca TN przekłada się na niższą cenę monitora, ma też doceniany przez graczy niski czas reakcji, jednak trzeba się liczyć ze słabymi kątami widzenia. W przypadku matryc IPS można liczyć na wierne odwzorowanie kolorów, dobre kąty widzenia, minusem jest tu jednak słabszy czas reakcji i wyższa cena. Istnieją również matryce typu VA, które mają lepszy czas reakcji niż matryce IPS, a dostajemy też dobre kąty widzenia, odwzorowanie kolorów i nienajgorszą cenę. Warto też zwrócić uwagę, czy matryca nie jest błyszcząca, pomaga to bowiem w nocnym graniu, matowa nie będzie odbijać światła zewnętrznego, na przykład stojącej obok lampki.
Zobacz też: Jakie słuchawki gamingowe wybrać?
Rozdzielczość w monitorze gamingowym
Teoretycznie lepiej mieć monitor oferujący wyższą rozdzielczość i przynajmniej przez jakiś czas jej nie wykorzystywać niż ta miałaby stać się ograniczeniem kiedy komputer radzi sobie z czymś więcej niż Full HD. Z rozdzielczością wiążą się również proporcje ekranu. Nie każdy gra będzie działać w 21:9, jednak jeśli oferuje taką możliwość, przyjemność z zabawy jest zdecydowanie większa niż na ekranach z proporcjami 16:9. Jest prawie pewne, że na dobrym monitorze z proporcjami 21:9 będziecie chcieli oglądać też filmy i seriale - w przypadku takiego ekranu frajda będzie większa, to format kinowy, więc pozbędziecie się czarnych pasków na górze i na dole materiału.
Na maksymalną rozdzielczość monitora warto również patrzeć biorąc pod uwagę duże ekrany. FullHD będzie dobrze wyglądać na monitorach do 27 cali, przy większych monitorach może to już okazać za mało.
Coraz większą popularnością cieszą się też monitory z rozdzielczością 4K. Nie jestem przekonany do tego by ignorować taką rozdzielczość tłumacząc się tym, że Wasz komputer aktualnie nie jest w stanie poradzić sobie z 4K w grach. Monitor to sprzęt na długie lata i może się okazać, że niedługo wymienicie podzespoły a wąskim gardłem do wyższej rozdzielczości będzie właśnie monitor bez możliwości obsługi takich parametrów wyświetlanego obrazu.
Jakie odświeżanie w monitorze gamingowym?
Odświeżanie podawane jest w hercach. To liczba klatek obrazu, która może zostać wyświetlona na ekranie w ciągu jednej sekundy. Im więcej, tym lepiej. Standardowe monitory biurowe oraz tańsze monitory nie przeznaczone do gier oferują odświeżanie na poziomie 60Hz. Kiedy jednak przesiądziecie się na 120Hz czy 144Hz, od razu zauważycie różnicę. Obraz na nich będzie się wydawał płynniejszy, zniknie też smużenie przy szybszych fragmentach rozgrywki.
Warto też wziąć pod uwagę dwie technologie przeznaczone dla graczy - G-Sync i FreeSync. To technologie upłynniania od AMD i Nvidii - one też zrobią różnicę jeśli chodzi o przyjemność z grania.
Jaki monitor gamingowy wybrać?
ASUS ROG Swift PG279Q
Propozycja dla osób z głębokim portfelem. ASUS ROG Swift PG279Q to topowy gamingowy monitor, który nie idzie na żadne kompromisy. Sprzęt posiada panel IPS LED, WQHD o rozdzielczości 2560x1400 pikseli, oferując częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 165Hz. Monitor obsługuje technologię Nvidia G-Sync, dzięki czemu odświeżanie synchronizuje się z układem graficznym posiadanej karty GTX. Panel kontrolny monitora posiada szereg bajerów dla graczy, w tym przycisk GamePlus czy technologię ASUS GameVisual oferującą sześć przygotowanych przez producenta trybów wyświetlania. ROG Swift PG279Q ma smukłą 6-milimetrową ramkę, sprawdzi się więc u osób, które chcą połączyć dwa lub więcej monitorów.
iiyama G-Master G2530HSU
Niewielki (24 cale), ale jednocześnie niedrogi monitor dla graczy. Posiada matrycę TN z częstotliwością odświeżania na poziomie 75Hz i rozdzielczością FullHD, czyli 1920x1080 pikseli. Mimo swojej niskiej ceny oferuje również wsparcie technologii FreeSync wspomagającej płynność animacji gry. Monitor posiada niezłe, predefiniowane growe tryby wyświetlania ekranu, czas reakcji na poziomie 1ms oraz funkcję Black Tuner, która pozwala regulować jasność i dostosować poziom czerni do własnych preferencji. iiyama G-Master G2530HSU będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą przeznaczyć majątku na monitor gamingowy, a jednocześnie cieszyć się czymś więcej niż to, co oferują zwykłe biurowe monitory.
Zobacz też: Jaką myszkę gamingową wybrać?
LG 32UD59-B
Panel z matrycą VA o przekątnej 31,5 cala oraz rozdzielczości 4K (zagęszczenie pikseli 140 ppi). Matryca charakteryzuje się dobrym kontrastem i kolorami oraz niezłym czasem reakcji na poziomie 4ms. Monitor posiada ciekawą funkcję Black Stabilizer, która wykrywa najciemniejsze miejsca ekranu i delikatnie je rozjaśnia, co pomaga w niektórych grach. Do tego program OnScreen Control, który pozwala między innymi dzielić ekran na kilka okien. Mimo wsparcia technologii FreeSync, monitor obsługuje jednak maksymalne odświeżanie na poziomie jedynie 60 Hz.
Samsung CHG70
HDR w monitorach nie jest jeszcze tak popularny jak w telewizorach, ale moim zdaniem zdecydowanie warto interesować się tą technologią w grach - szerszy zakres jasności robi różnicę i na pewno ją docenicie (efektem jest głębsza czerń i jaśniejsza biel oraz więcej szczegółów obrazu). Jednym ze sprzętów oferujących wykorzystanie HDR jest 27 - calowy Samsung C27HG70. Sprzęt wykorzystuje Quantum Dot Color, które zapewnia wyświetlanie żywych kolorów obejmujących 125% przestrzeni barwnej sRGB, ma czas reakcji 1 ms oraz szerokie kąty widzenia (178 stopni). Sprzęt oferuje rozdzielczość WQHD, czyli 2560x1440, posiada również zakrzywiony ekran i matrycę VA oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 144Hz - obsługuje również technologię AMD FreeSync.
AOC Agon AG352UCG6
Ciekawy monitor dla osób, które chcą spróbować ekranu typu ultrawide. Mamy tu niezłą matrycę VA. Ekran posiada przekątną aż 35 cali oraz kinowe proporcje 21:9. Odświeżanie na poziomie 120Hz gwarantuje płynne wyświetlanie obrazu w wyższym framerate i brak smużenia, dodatkowo monitor obsługuje technologię G-Sync. Warto dodać, że to zakrzywiony monitor, co przy takim formacie i tylu calach jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym oczom łatwiej ogarnąć to, co dzieje się na ekranie.
Acer Predator XB271HU
Rozsądny cenowo (względem możliwości) monitor gamingowy z panelem o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440). Wspiera technologię G-Sync, ma też wysoką wartość odświeżania obrazu na poziomie 165Hz. W związku z wykorzystaniem matrycy IPS monitor może nie oferuje najlepszych czasów reakcji, ale nadrabia to kontrastem, szerokimi kątami widzenia i dobrą jakością obrazu. Na uwagę zasługuje też bardzo ergonomiczna konstrukcja oferująca ciekawe możliwości ustawienia monitora oraz fajna, bezramkowa konstrukcja jak i bardzo dobra jakość wykonania obudowy. Sprzęt posiada również wbudowane porty USB.
A jakie monitory dla graczy Wy byście polecili? Może macie jakiś tego typu sprzęt na swoim biurku i całkowicie zmienił on Wasze postrzeganie grania na PC.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu