Gry

Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 90–81

Kamil Świtalski
Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 90–81
45

Zgodnie z obietnicą — kolejna część zestawienia z najlepszymi grami wszech czasów. Oto redakcyjne propozycje na miejsca 90-81!

#90 Pac-Man

Platformy: automaty, Atari 2600, Atari 2800, Apple II, Commodore 64, Nintendo Entertainment System, Game Boy i wiele innych

Kogo jak kogo, ale tego uroczego wybrakowanego kawałka pizzy prawdopodobnie nikomu przedstawiać nie trzeba. Pac-Man zadebiutował na automatach w 1980 roku i niemalże od wejścia rozkochał w sobie graczy. Błądzenie po labiryntach, uciekanie przed duszkami, zjadanie porozstawianych smakołyków. To prawdziwa klasyka gatunku i jeden z symboli tej branży, który broni się na każdej platformie, gdzie możemy wygodnie sterować!

#89 Mass Effect 2

Platformy: Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation 3

Kontynuacja uwielbianego przez graczy Mass Effecta była jedną z tych gier, przez które 2010 rok zapamiętamy na dłużej. O ile pierwsza część serii była (co najmniej) bardzo dobrą, to tutaj każdy z elementów był dopieszczony jeszcze bardziej. A kiedy dodamy do tego rozbudowany system, barwny świat, całą paletę charakterystycznych bohaterów to nagle okazuje się, że kosmiczne przygody komandora Sheparda wciągają jak mało co. A co najlepsze -- stawiania czoła Zbieraczom mimo upływu lat daje równie dużo frajdy. Klasyka!

#88 Metroid

Platformy: Nintendo Entertainment System, Famicom Disk System

W Polsce Metroid nie jest tak rozpoznawalną marką, jak w USA czy Japonii. Jednak tym, którzy starają się zgłębić wiedzę o historii gier nie trzeba jej przedstawiać, prawda? Tak, na pierwszy rzut oka to kolejna platformówka 2D z 8-bitowej konsoli. Ale kiedy przyjrzymy się jej bliżej okazuje się, że wprowadza ona sporą rewolucję w świecie gier. Po pierwsze -- przedstawia nam otwarty świat, jednak by dostać się w poszczególne miejsca potrzebować będziemy specjalnych umiejętności, a te zdobywamy po drodze. Po drugie zapisała się w historii jako jedna z pierwszych gier, gdzie głównym bohaterem jest kobieta. Po trzecie -- to fantastycznie zaprojektowana gra, która broni się nawet ponad trzydzieści lat po swojej premierze!

#87 Metal Gear Solid

Platformy: Sony PlayStation, Microsoft Windows

Nie jest to ani pierwsza gra Hideo Kojimy, ani pierwsza część kultowej serii. Mówimy tu jednak o produkcji, która swego czasu pokazała jak fenomenalnie może być poprawiona narracja w grach wideo. Projektantom udało się w idealnie wyważonych proporcjach zaserwować nam akcję, fabułę, a wszystko to z bohaterami i scenami, które zapadają w pamięć. Dodajmy do tego fenomenalną ścieżkę dźwiękową i kilka nowatorskich rozwiązań, a uzyskamy tytuł, którego po prostu nie mogło na naszej liście najlepszych gier zabraknąć!

#86 Fallout 3

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360

Ostatnio było o Fallout: New Vegas, zaś #86 miejsce przypadło trzeciej części serii. Graczom przyszło na nią czekać ponad dekadę, podczas której w dużym stopniu zmieniła się nie tylko technologia, ale i cała branża. Jedyne co pozostało bez zmian, to postapokaliptyczny świat, w którym została osadzona historia. Przenosimy się do roku 2277 i wcielamy się tam w Samotnego Wędrowca, który wyruszył na poszukiwania swojego zaginionego ojca. Podczas naszych przygód stoczymy tysiące najrozmaitszych walk, będziemy robić co w naszej mocy by poprawić statystyki, pracować nad karmą... a przede wszystkim doskonale się bawić!

#85 Hitman: Blood Money

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox. Gra dostępna jest także na PlayStation 3 i Xbox 360 na Hitman HD Collection

Przygody Agenta 47 nabierają tempa razem z możliwościami, które dają im kolejne generacje sprzętowe. I tak oto w 2006 roku IO Interactive zaserwowało nam kolejną, jeszcze bardziej realistyczną odsłonę. Tym razem świat gry jest jeszcze bardziej otwarty, a nasi przeciwnicy stają się dużo mądrzejsi i bardziej spostrzegawczy. Dużymi nowościami jest opcja ulepszania ekwipunku oraz walki wręcz. Popularna seria skradanek dumnie wkroczyła w nową erę!

#84 Civilization IV

Platformy: Microsoft Windows, macOS

Początki serii sięgają 1991 roku -- i choć pierwsza z gier okazała się ogromnym sukcesem i rewolucją, to nie da się ukryć, że każda kolejna odsłona pokazuje, że jej autorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W Civilization IV znalazło się miejsce dla całego szeregu zmian i zaawansowanych opcji, które towarzyszą naszemu zarządzania utworzoną cywilizacją na przestrzeni lat. Tym razem w grze pojawiła się nie tylko szerzenie religii, ale także wielkie jednostki czy ustalanie ustroju. Dużo zmian zaszło także w warstwie wizualnej -- gra przeniesiona została do trójwymiarowego środowiska!

#83 Castlevania

Platformy: Nintendo Entertainment System, Famicom Disk System, Amiga, DOS, Commodore 64 i inne

Castlevania to niekwestionowany hit w portfolio Konami. Japońska firma po raz kolejny udowodniła, że stać ją na wiele. Po latach zresztą, wraz z Metroidem, stały się synonimem dla otwartych platformówek -- i tworzą nowy gatunek, tzw. Metroidvanię. Pierwsza Castlevania to solidnie wykonana platformówka 2D pełna niebezpieczeństw, walk i zręcznościowych sekwencji, które co rusz testują naszą cierpliwość. Gra zadebiutowała w 1986 roku -- i od razu okazała się ogromnym sukcesem, jednak dopiero na rynku Zachodnim. To jeden z klasyków który niewątpliwie znać trzeba!

#82 Bloodborne

Platforma: PlayStation 4

Duchowy spadkobierca jakiś czas temu przestał być w branży gier czymś mile widzianym. Po kickstarterowym szale ci bowiem wyrastali jak grzyby po deszczu. A duchowi spadkobiercy wielkich tytułów -- jak seria Souls -- automatycznie mają poprzeczkę postawioną niezwykle wysoko. Okazuje się jednak, że ociekające gotycko-wiktoriańskim mrokiem RPG akcji od From Software stanęło na wysokości zadania. Akcję w nim obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby i na każdym kroku toczymy wymagające dużo wyczucia pojedynki. Mroczny świat do którego zapraszają nas twórcy skrywa wiele tajemnic i masę niebezpieczeństw. Przy tym jest grą fenomenalnie zaprojektowaną -- wymagającą uwagi, odpowiedniej taktyki i umiejętności. Prawdziwa perełka i jedna z tych produkcji na wyłączność, dla których kupuje się dany system!

#81 Twierdza

Platforma: Microsoft Windows

Strategii czasu rzeczywistego nigdy dość -- szczególnie tak niezwykłych, jak Twierdza (ang. Stronghold). Twórcom udało się w idealnych proporcjach wyważyć zarówno część militarną, podczas której walczymy z wrogimi wojskami, jak i ekonomiczną -- w której skupiamy się głównie na rozwoju naszego terenu i jak najlepszym jego zarządzaniu. Średniowieczne, europejskie, realia dodają grze sporo uroku i czynią ją jedyną w swoim rodzaju. Pierwsza część Twierdzy nie bez powodu narobiła sporo szumu w growym świecie i jak najbardziej zasłużyła sobie na miejsce w AntyWebowym rankingu gier wszech czasów!

Zobacz też:

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 100-91

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu