24

PlayStation 3 wiecznie żywe. Oto nasze zestawienie najlepszych gier na konsolę Sony

Wiem, że PlayStation 3 to już stara generacja i część z Was zupełnie o niej zapomniała. Sam znam jednak wiele osób, które ominęły tę konsolę i myślą, czy nie nadrobić zaległości. A jest to o tyle dobry pomysł, że zarówno sprzęt jak i gry można dziś kupić dużo, naprawdę dużo taniej niż kiedyś. A to wystarczający argument by zagrać w wiele naprawdę świetnych tytułów. Wybrałem dla Was te najlepsze.

PlayStation 3 nie miało na rynku łatwo. Z jednej strony konkurent w postaci Xboksa 360 radził sobie świetnie, dodatkowo zdobywając miliony nowych użytkowników dzięki ogromnemu sukcesowi kontrolera ruchowego Kinect. Jednocześnie dość skomplikowana architektura procesora Cell, w jaką wyposażone było PlayStation 3 sprawiało, że pisanie na ten sprzęt gier było trudniejsze niż na Xboksa 360 – a finalne efekty przemawiały na korzyść konsoli Microsoftu. Kiedy jednak za produkcję brały się firmy podległe Sony, dostawaliśmy prawdziwe perełki, które na stałe zapisały się na kartach elektronicznej rozrywki i przemawiały za tym, by kupić japońską konsolę.

W poniższym zestawieniu ująłem nie tylko tytuły na wyłączność dla PS3 – znajdziecie tu również produkcje, które ukazały się na innych sprzętach do grania.

Oto nasz ranking gier na PS3

The Last of Us

Był taki czas kiedy myślałem, że zdolna ekipa Naughty Dog potrafi już robić tylko kolejne odsłony Uncharted. Ale później zaskoczyli mnie The Last of Us, apokaliptyczną opowieścią najwyższych lotów. Sam nie wiem co jest tu lepsze – mechanika, oprawa czy może opowieść, która wciąga i trzyma za serce od początku do samego końca. Świat nawiedziła śmiertelna epidemia, która zmienia ludzi w potwory – trochę jak zombie, bo to hybryda z grzybem. Z „klikaczami” będą musieli się zmierzyć Joel i młoda Ellie – dziewczynka odporna na straszliwą epidemię. Jeśli szukacie w grach nie tylko akcji, ale również uczuć, czy też na przykład ojcowskich relacji, zakochacie się w tym tytule.

Grand Theft Auto IV

Choć moją ulubioną odsłoną serii Grand Theft Auto jest “zwykła” trójka, to doskonale pamiętam kiedy po pierwszym włączeniu GTA IV oczy wyszły mi z orbit. Kapitalnie opowiedziane i zrealizowane przygody imigranta – Nico Bellika, który chce spełnić typowy amerykański sen o spokojnym życiu w dostatku. Okazuje się jednak, że jedyną drogą do osiągnięcia celu jest gangsterka, w której kierowany przez nas bohater jest po prostu dobry. Zdecydowanie jedna z najlepszych gier w historii.

Zobacz też: Najlepsze gry na Xbox One

Grand Theft Auto V

Kiedy już zaliczycie Grand Theft Auto IV, od razu zabierzcie się za GTA V. Nie jest to oczywiście kontynuacja, ale jeśli chodzi o pomysł i wykonanie – Rockstar ponownie przeszedł sam siebie. Piątka jest zdecydowanie większa, chociażby dlatego, że przyjdzie nam sterować aż trzema bohaterami, których losy już na początku zaczynają się splatać. W GTA IV żyliśmy w Liberty City, tym razem przyjdzie nam odwiedzić San Andreas oraz jego okolice, choć ponownie będziemy wieść gangsterskie życie na najwyższych obrotach. Ogromną zmianą było wprowadzenie naprawdę rozbudowanego trybu rozgrywek sieciowych o nazwie GTA Online. Kolejna niesamowita gra, której nie można ominąć mając konsolę PlayStation 3.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Przełom w sieciowych strzelankach na konsole i choć większość z Was pewnie ograła ten tytuł na PC, na PS3 nic nie tracił ze swojej mocy – zarówno w singlu jak i trybach wieloosobowych. Współczesne pole walki jest dziś uważane wręcz za kultowe, podobnie jak część fabularnych opowieści z głównego wątku Modern Warfare. Rosyjscy, czy raczej radzieccy nacjonaliści chcą przywrócić potęgę Związku Radzieckiego, a naszym zadaniem jest do tego nie doprowadzić. Jakby tego było mało, pojawia się również wróg na Bliskim Wschodzie. Jedna z najlepszych strzelanek typu FPS w historii elektronicznej rozrywki.

Zobacz też: Najlepsze gry wyścigowe w historii

Uncharted 2: Among Thieves

Druga, a przez wielu uważana za najlepszą część przygód Nathana Drake’a. To, co ograniczało w jedynce, zostało zażegnane, a gra otrzymała niesamowitą jak na tamte czasy oprawę. Do tego świetnie, mocno filmowo poprowadzona opowieść sprawiały, że ciężko było odróżnić Uncharted 2 od klasycznego kinowego filmu. To również tu po raz pierwszy w serii pojawiły się tryby wieloosobowe – może nie idealne, ale na pewno ważne dla dalszych losów tego sposobu grania w Uncharted. Zdecydowanie warto nadrobić wszystkie odsłony, jednak to właśnie dwójka jest moją ulubioną częścią.

Zobacz też naszą listę najlepszych gier na PlayStation 4 w 2018 roku!

God of War III

Jedna z najciekawszych serii na PlayStation, która przez lata pokazywała, że kolejna odsłona może być jeszcze mocniejsza, większa, lepsza i dopakowana akcją. Kratos również w trzeciej dużej części swoich przygód nie przebiera w środkach i kosi wszystko (oraz wszystkich), których spotyka na swojej drodze. Doskonale pamiętam jak właśnie na tej odsłonie seria przeskoczyła na nową generację konsol i zbierałem szczękę z podłogi widząc jak ta gra wygląda. Dziś też potrafi zrobić wrażenie.

Batman: Arkham City

Batman Arkham Asylum od Rockstedy było świetne i chyba nikt nie spodziewał się, że można zrobić grę o Batmanie jeszcze lepiej. Tymczasem twórcy dali namiastkę otwartego świata i możliwość przemieszczania się po mieście, a nie tylko w ciasnych korytarzach zamkniętej placówki. Wyszło niesamowicie i zdecydowanie warto się z tym tytułem zapoznać. Szczególnie, że Batman ma w nim niewiele czasu na powstrzymanie tajemniczego Protokołu 10. Czy raczej Wy macie niewiele czasu.

Zobacz też: Xbox 360 gry – jakie najlepsze?

Street Fighter IV

Street Fighter żyje od wielu lat i mało kto spodziewał się, że przejście bijatyki w graficzny trzeci wymiar wyjdzie jej na dobre (szczególnie pamiętając kiepskie trójwymiarowe Street Fighter EX). Jednak czwórka dała tylko graficzny trzeci wymiar, sama rozgrywka toczy się tylko w dwóch. Niesamowita jak na tamte czasy oprawa graficzna wciąż się broni, a e-sportowa popularność SFIV świadczy o tym, że to bardzo udana odsłona tej niezwykle popularnej bijatyki.

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Hideo Kojima zawsze jest w formie, co potwierdza również przesycony filmikami przerywnikowymi Metal Gear Solid 4. Jak zwykle w grach Kojimy pełno tu specyficznego japońskiego poczucia humoru, jednocześnie sama opowieść to typowa kinowa historia z ciekawymi twistami i odpowiednim patosem. Ciężko było inaczej pokazać starcie Philanthropy z Patriotami. Niesamowita gra, swego czasu również pokaz możliwości graficznych konsoli PlayStation 3.

Red Dead Redemption

Niedawno pisałem recenzję Red Dead Redemption 2, którego pierwsze Red Dead Redemption jest fabularną kontynuacją. Wiem, zakręcone, a i RDR nie był pierwszą grą z serii. Jednak do rzeczy – Red Dead Redemption to opowieść o Johnie Marstonie, który walczy o utraconą rodzinę, jednocześnie stawiając czoła niebezpieczeństwom Dzikiego Zachodu. Niesamowity klimat westernu, świetny system jazdy konnej, kapitalne widoki i oprawa graficzna, która w czasach premiery gry rzucała na kolana. Pozycja obowiązkowa zarówno dla fanów serii Grand Theft Auto jak i westernów. Rockstar nie robi słabych gier i Red Dead Redemption jest tego doskonałym przykładem.

A co Wy dodalibyście od siebie?