Po Godzinach

Najlepsze filmy przyrodnicze o zwierzętach, te dokumenty warto zobaczyć

Kamil Pieczonka
Najlepsze filmy przyrodnicze o zwierzętach, te dokumenty warto zobaczyć
4

Filmy przyrodnicze nie biją może rekordów popularności, ale to wcale nie oznacza, że są złe. Wręcz przeciwnie, kilka pozycji można już uznać wręcz za kultowe, a ich największą zaletą jest fakt, że nadają się do oglądania zarówno dla tych najmniejszych, jak i dorosłych. Jeśli jesteście ciekawi cudów jakie skrywa nasza planeta, albo chcecie poszerzyć nieco horyzonty swoich dzieci, to poniższe pozycje naprawdę warto obejrzeć.

W dziale dokumentalnych filmów przyrodniczych najważniejsze nazwisko do David Attenborough. Człowiek legenda, który wspólnie z BBC nakręcił moim zdaniem najważniejsze i najlepsze produkcje jakie do tej pory pojawiły się w telewizji. Jakość tych filmów potwierdzają między innymi oceny na IMDB, które nie spadają poniżej 9 gwiazdek. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z tymi tytułami, to warto to nadrobić.

1. Planet Earth / Planet Earth II

Planeta Ziemia to chyba jedna z najsłynniejszych i najlepszych serii filmów dokumentalnych jakie powstały do tej pory. Pierwsze 11 odcinków zostało wydanych w 2006 roku i dzisiaj możecie obejrzeć je między innymi na Netfliksie. Kolejne 6 epizodów wyprodukowano 10 lat później i są jeszcze dostępne w ofercie Showmaxa (warto obejrzeć póki jest to możliwe!). Każdy godzinny odcinek skupia się na konkretnym ekosystemie, mamy więc tutaj zwierzęta w jaskiniach, oceanach, na pustyniach, w lasach, dżunglach czy wreszcie w miastach. Jedne z najpiękniejszych ujęć przyrodniczych jakie można znaleźć w tego typu produkcjach i naprawdę bardzo rzadkie gatunki zwierząt. Sfilmowanie śnieżnej pantery, jednego z najrzadziej występujących kotowatych, zajęło realizatorom ponad 3 lata! Warto podkreślić, że BBC pokazuje nam w tych produkcjach przyjazną stronę natury i powinny one zaciekawić nawet małe dzieci.

2. Blue Planet / Blue Planet II

Kolejna kultowa już seria, czyli Niebieska planeta to ponownie w sumie 18 niemal godzinnych odcinków skupiających się na stworzeniach wodnych. Pierwsza seria powstała w 2001 roku i składa się z 10 epizodów (8 z nich dostępnych jest na Netfliksie), druga jest znacznie nowsza bo pochodzi z 2017 roku i składa się na nią kolejne 8 odcinków. Podobnie jak w przypadku Planet Earth, realizatorzy skupiają się na pięknie przyrody i życiu zwierząt, dlatego z powodzeniem produkcje te można oglądać nawet z małymi dziećmi. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że już 5 latek będzie siedział jak zaczarowany przed ekranem.

3. Dynasties / Dynastie

Najnowsza produkcja BBC z zeszłego roku również powinna trafić w najbliższym czasie do kanonu. Dynastie to 5 odcinków opisujących historię 5 rodzin zagrożonych gatunków zwierząt: szympansów, pingwinów cesarskich, lwów, likaonów pstrych oraz tygrysów. To już znacznie poważniejsza produkcja dobitnie pokazująca niekiedy brutalne życie dzikiej przyrody. Nie nadaje się może dla najmłodszych widzów, ale emocjami dorównuje niejednemu thrillerowi. Warto poświecić te kilka godzin na poznanie 5 bardzo interesujących historii. Obecnie Dynastie nie są dostępne na żadnej platformie streamingowej, ale w Polsce można ten dokument obejrzeć na BBC Earth.

4. Life

Kolejna świetna produkcja to cykl pod tytułem Life z 2009 roku. David Attenborough ponownie zabiera nas w pełną przygód podróż wśród ponad 130 gatunków zwierząt sfilmowanych na wszystkich kontynentach świata. 10 odcinków dostępnych jest na Netfliksie. Ta seria skupia się przede wszystkim na ewolucji jaką przeszły poszczególne organizmy żywe przez tysiące lat, aby przystosować się do zmieniających się warunków. Zaskakujące jest do czego posuwa się ewolucja aby zapewnić przetrwanie poszczególnym gatunkom.

5. Africa

Afryka to sześcioodcinkowa seria z 2013 roku, które skupia się na zwierzętach zamieszkujących czarny kontynent. W niezapomnianą podróż pustyniach i sawannach Afryki ponownie zabiera nas BBC i David Atteborough, a wszystkie odcinki znajdziecie na Netfliksie. Okazuje się, że nawet w takich miejscach jak Sahara da się żyć, pod warunkiem odpowiedniego przystosowania i współpracy.

Jeśli macie jakieś propozycje filmów, którymi wypadałoby uzupełnić powyższą listę, to czekam na wasze komentarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu