Filmy

Czasem doskonałym scenariuszem jest książka. Najlepsze filmy na podstawie powieści

Weronika Makuch
Czasem doskonałym scenariuszem jest książka. Najlepsze filmy na podstawie powieści
29

Książki to cudowny wytwór kultury, któremu warto poświęcać uwagę. Doskonale wiedzą o tym również filmowcy.

Czytanie książek to świetna rozrywka, ale raz na jakiś czas warto oderwać się od lektury i zobaczyć jakiś dobry film. Produkcji na podstawie książek powstała cała masa i zapewne nigdy nie przestaną powstawać, ponieważ są świetną opcją zarówno dla twórców jak i widzów. Ekranizuje się najczęściej powieści, które zdążyły zyskać uznanie. Umiejętne przeniesienie książkowej historii na wielki ekran to talent, którego brakuje niektórym twórcom. Tym razem skupię się jednak na tych, którzy doskonale wykorzystali materiał źródłowy oraz bazę fanów pisarza, tworząc z jego dzieła świetny film. Oczywiście kolejne przykłady można mnożyć. Śmiało, podzielcie się swoimi typami w komentarzach.

Cudowny chłopak (2017)

Film powstał na podstawie książki R.J. Palacio pod tym samym tytułem. Opowiada historię chłopca o zdeformowanej twarzy, który po raz pierwszy idzie do szkoły. Tam chce oczywiście zdobyć przyjaciół, dla których nie liczy się to, jak wygląda. To jedna z tych wzruszających historii, która pokazuje nam, że zewnętrzne piękno nie ma większego znaczenia, a najbardziej liczy się to, jakimi jesteśmy ludźmi. Jeśli macie ochotę odprężyć się i poczuć cieplej na sercu, zdecydowanie powinniście sięgnąć po tę pozycję.

Harry Potter (2001-2011)

Seria filmów powstała na podstawie siedmiotomowej powieści J.K. Rowling. Wiecie kim jest Harry Potter, prawda? Każde dziecko zna jego imię. Historia o chłopcu, który przeżył, została zaadaptowana w osiem filmów, które wydawano w latach 2001-2011. Przez dziesięć lat mieliśmy okazję dorastać z bohaterami, z zapartym tchem śledząc jego przygody i oczekując ostatecznego zwycięstwa nad Tym, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Polecam zrobić sobie maraton całości, nawet jeśli widzieliście już wszystkie części. Zbierając je obok siebie, można dokładnie zobaczyć, jak rozwijali się nie tylko główni aktorzy, ale i sam film oraz sposób jego montażu czy produkcji.

Misery (1990)

Film powstał na podstawie powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Opowiada o kobiecie imieniem Annie, która splotem kilku przypadków, ratuje z wypadku swojego ukochanego pisarza. Jest psychofanką serii jego książek o Misery właśnie. W samochodzie odnajduje również maszynopis kolejnej książki, która niestety okazuje się ostatnią w sadze. Oczywiście Annie nie ma zamiaru dopuścić do takiej sytuacji. Więzi i torturuje ciężko rannego pisarza, zmuszając go do napisana kolejnej części, w której Misery będzie jednak żyła. Na szczególną pochwałę zasługuje tu gra aktorska. Ostrzegam, jeśli po seansie będziecie mieli ochotę przeczytać książkę - historia Kinga jest brutalniejsza od ekranizacji.

Ojciec chrzestny (1972)

Film powstał na podstawie książki Maria Puzo pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o sycylijskiej rodzinie mafijnej, która sprawuje rządu w Nowym Jorku. Tytułowy Ojciec Chrzestny, czyli Don Vito Corleone, stał się postacią kultową, która na zawsze weszła do popkultury, a rola Marlona Brando do dziś uważana jest za wybitną. To film w starym stylu. I nie mówię tu tylko o historii. Całość trwa 2 godziny i 55 minut, co w obecnym kinie się raczej nie zdarza. Nie martwcie się - warto poświęcić na produkcję tyle czasu.

Skazani na Shawshank (1994)

Film powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Akcja toczy się w tytułowym Shawshank, czyli więzieniu o zaostrzonym rygorze. Głównym bohaterem jest bankier, skazany na dożywocie za morderstwo, którego nie popełnił. To historia o nadziei, przyjaźni oraz bezsilności. Świat więzienia jest brutalny i bezlitosny, ale cóż innego mogą zrobić bohaterowie, jeśli nie spróbować przetrwać? Film warto obejrzeć chociażby dla fenomenalnej obsady aktorskiej.

Władca Pierścieni (2001-2003)

Seria filmów powstała na podstawie serii autorstwa J.R.R. Tolkiena. Świat wykreowany przez Tolkiena stał się podwalinami dla rozwoju współczesnych uniwersum fantastycznych. W trakcie filmów śledzimy losy hobbita Frodo oraz jego przyjaciół, których celem jest zniszczenie pierścienia stworzonego przez władcę ciemności, Saurona, który powstał, aby kontrolować wszystkie Pierścienie Władzy. Przepiękne zdjęcia, które towarzyszą tej epickiej historii, tworzą niezapomniany klimat. Film jest fenomenalną alternatywą dla tych, którzy odbili się od charakterystycznego, niezbyt łatwego stylu pisania Tolkiena.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu