Artykuł sponsorowany

Najciekawsze propozycje na gwiazdkę dla miłośników audio

Konrad Kozłowski
13

Jak co roku Gwiazdka i pytanie, co kupić pod choinkę. Jeśli szukacie pomysłów na zakup prezentu z kategorii audio to przygotowaliśmy dla Was zestaw propozycji, wśród których znajdziecie urządzenia i gadżety, które sprostają oczekiwaniom tych mniej i tych bardziej wymagających miłośników dźwięku i muzyki. 

Gramofon

W jaki sposób można połączyć klasyczne rozwiązanie z czymś nowoczesnym? Myślę, że warto sięgnąć po urządzenie, które przeżywa drugą młodość i wyposażyć je w co najmniej jedną funkcję, która sprawi, że nie tylko odzyska dawny blask, ale stanie się znacznie bardziej użytecznym sprzętem w dzisiejszych czasach. Dokładnie to zrobiło Sony, które w swoim gramofonie PS-LX310BT umieściło moduł Bluetooth. Dzięki niemu mamy możliwość podłączyć do gramofonu dwa rodzaje urządzeń: głośniki i słuchawki bezprzewodowe. Te pierwsze można umieścić zupełnie swobodnie w tym samym albo nawet innym pomieszczeniu, zaś dzięki słuchawkom bezprzewodowym będziemy mogli cieszyć się muzyką z winyla przy dowolnym poziomie głośności bez przeszkadzania innym domownikom. Sam gramofon posiada tryb automatyczny, aluminiowe ramię i talerz, solidną osłonę przeciwkurzową i zapewniającą stabilność. Obsługuje dwie prędkości 3⅓ i 45 obr./min. Posiada wyjście gramofonowe, przewód cinch, przełącznik wyjścia gramofonowego/liniowego oraz oferuje automatyczne uruchomienie oraz powracanie. 

Głośniki bezprzewodowe

HyperFocal: 0

Domowe centrum audio kojarzyło się do pewnego momentu z typową wieżą audio i dwoma kolumnami po obydwu stronach sprzętu, ale takie czasy mamy już dawno za sobą. Dziś prym w roli centrum multimedialnego wiedzie… smartfon. To właśnie z poziomu telefonu często zarządzamy muzyką w domu, dlatego w pełni kompatybilne z nim głośniki oferujące wygodne parowanie, sterowanie i konfigurowanie zestawy są świetnym wyborem. Dlatego warto zainteresować się głośnikami Sonosa, które działają tylko bezprzewodowo i pozwalają na dowolną konfigurację w pary lub odtwarzanie samodzieln. Dedykowana aplikacja obsługuje wszystkie najważniejsze serwisy streamingowe (Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music), także jednocześnie, jak również pozwala na dostosowanie brzmienia głośników oraz dodawania kolejnych w bardzo łatwy sposób. Sonos One to dwa cyfrowe wzmacniacze impulsowe, głośnik wysokotonowy, głośnik średniotonowy. Wspiera AirPlay2 i posiada przyciski pojemnościowe i jest odporny na wilgoć. Wersja Sonos Move wyposażona jest też też w Bluetooth poza Bluetooth.  Alternatywą są głośniki z IKEI Symfonisk opracowane przez sklep wspólnie z Sonosem.

Słuchawki

Bezprzewodowe słuchawki z funkcją redukcji hałasów to jedna z najbardziej pożądanych nowości w ostatnich latach. Nic dziwnego, bo to faktycznie niezwykle przydatna funkcja, która pozwala cieszyć się muzyką, audiobookami czy podcastami w pełnym wymiarze, ponieważ odgłosy z zewnątrz nie zakłócają nam w ogóle odsłuchu. Jednymi z najlepszych słuchawek w tej kategorii są Sony WH1000XM3 posiadające panele dotykowe do sterowania odtwarzaniem, wsparcie dla kodeka LDAC (wyższa jakość dźwięku przy łączności Bluetooth), procesor QN1 HD odpowiadający za redukcję hałasu i 40-milimetrowe przetworniki z ciekłokrystaliczną polimerową membraną (LCP). Oprócz Bluetootha oferuje złącze mini jack, a do parowania można użyć NFC. 

Przenośny odtwarzacz Walkman

Choć tego rodzaju urządzenia nie są już tak popularne jak niegdyś, co najlepiej pokazuje sytuacja najważniejszego do pewnego momentu produktu na tym rynku, czyli iPoda, to jednak powodów, by taki odtwarzacz przenośny posiadać jest kilka. Przede wszystkim liczy się jakość dźwięku, bo w przypadku odtwarzaczy Walkman można liczyć na wsparcie dla wszystkich kluczowych bezstratnych formatów. Dzięki temu możemy cieszyć się muzyką w jakości równej temu, co znajdziemy na krążkach CD, ale bez problemu wykonamy też krok dalej wybierając pliki w wysokiej rozdzielczości, czyli Hi-Res. Tutaj mówimy już o takich wartościach jak 24-bitowa głębia i częstotliwość próbkowania 96 kHz lub 192 kHz (pliki FLAC, DSD i inne). W parze z odpowiednim słuchawkami można doświadczyć czegoś zupełnie innego, usłyszeć dźwięki, które wcześniej mogły umknąć. Z różnych przedziałów cenowych wybrać można modele: NW-A50, NW-ZX500 lub NW-WM1A.

Chromecast Audio

Technologia Chromecast jest szeroko znana, ale o tym, że można jej używać do przekazywania tylko dźwięku, wie raczej niewielu. Co więcej, Google przygotowało jakiś czas temu specjalny gadżet, który sprawia, że odbiorniki (głośniki, mini-wieże, wieże i inne urządzenia) starszego typu staną się nowoczesnymi zestawami. Chromecast audio wyposażony jest w złącze mini-jack 3,5 mm, do którego można podłączyć dowolny przewód audio z drugiej strony, który wepniemy w posiadany sprzęt. W konsekwencji w trybie AUX możemy słuchać muzyki z Internetu w takich aplikacjach jak Spotify, Tidal, Deezer czy TuneIn (radia internetowe), a także uruchamiać odtwarzanie za pomocą Asystenta Google w telefonie lub głośniku Google Home. Chromecast audio wspiera formaty bezstratne, jak FLAC, na przykład w usłudze Tidal.

AirPods i AirPods Pro

Bezprzewodowe słuchawki od Apple to najlepsza propozycja dla użytkowników sprzętu Apple. Słuchawki można przenosić w skromnym etui nieustannie ładującym słuchawki, a w dodatku można je naładować bezprzewodowo umieszczając na odpowiedniej ładowarce. Słuchawki wyposażono w nowy chip H1, który reaguje na “Hey, Siri” oraz szybciej przełącza urządzenia z iOS i macOS, czyli iPhone’y, iPady, MacBooki i iMac. AirPods Pro posiadają dwa czujniki optyczne, trzy mikrofony, przyspieszeniomierze wykrywające ruch i mow oraz czujnik nacisku do sterowania odtwarzaniem. Są odporne na wodę i pot (klasa IPX4), więc niestety mocniej się w nich nie zmoczymy. 

Bowers & Wilkins PX5

Idealna propozycja dla miłośników uniwersalnych słuchawek nausznych. Źródłem emocjonującego, naturalnego dźwięku są 35-milimetrowe głośniki będące dziełem inżynierów, którzy stworzyli kolumny głośnikowe z serii 800 Diamond. Adaptacyjny układ aktywnej redukcji hałasu skutecznie ogranicza ilość dźwięków przedostających się do uszu użytkownika z zewnątrz. Wydajny akumulator pozwala na 25 godzin pracy słuchawek, ale wystarczy ładować go przez 15 min, aby móc słuchać muzyki przez kolejne trzy godziny. Funkcjonalność PX zwiększa wbudowana „inteligencja” oraz tryb „pass through”.

Audio-Technica ATH-CKS5TW

Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki, które dzięki 10-milimetrowym przetwornikom z dwuwarstwowymi membranami dostarczają fantastyczny dźwięk z mocnym basem. CKS5TW obsługują Bluetooth 5 i kompatybilne są z wysokiej jakości kodekami aptX oraz AAC. Słuchawki można sparować nawet z kilkoma źródłami dźwięku, a wbudowany układ Clear Voice Capture łagodnie redukując hałas otoczenia pozwala uzyskać wyraźniejszy dźwięk podczas rozmów telefonicznych. Wbudowane akumulatory umożliwiają 15 godzin odtwarzania muzyki, a dołączone etui z funkcją banku energii zapewnia kolejne 30 godzin.

Yamaha MusicCast 20

MusicCast 20 to uniwersalny głośnik bezprzewodowy, który może pracować samodzielnie, z drugim MusicCast 20 stworzyć prawdziwy system stereo, a nawet pełnić rolę bezprzewodowego tylnego głośnika surround w połączeniu z amplitunerem lub soundbarem Yamaha. Rozmieszczając kilka MusicCast 20 w różnych pokojach w domu sprawisz, że Twoja ulubiona muzyka zabrzmi w całym domu (multiroom). Głośnik obsługuje formaty high-res, serwisy muzyczne (Spotify, Tidal) i radio internetowe, a także łączność Bluetooth 4.2, Wi-Fi 2,4/5 GHz i AirPlay 2. Sama obsługa głośnika jest niesamowicie łatwa i odbywa się m.in. za pomocą aplikacji MusicCast Controller.

 

--

Materiał powstał we współpracy z Audio Klan

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu