Felietony

Nadchodzi wykop 3.0. Bez polityki, powrót do korzeni

Grzegorz Marczak
Nadchodzi wykop 3.0. Bez polityki, powrót do korzeni
44

Wykopu nikomu przedstawiać nie trzeba. Ostatnio Michał poinformował o tym, że szykowana jest wersja 3.0 serwisu, która ma być pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Zaciekawiony tą zapowiedzią poprosiłem Michala Białka (Dyrektor operacyjny Wykopu) o szybką rozmowę na temat nowej wersji Wykopu, która j...

Wykopu nikomu przedstawiać nie trzeba. Ostatnio Michał poinformował o tym, że szykowana jest wersja 3.0 serwisu, która ma być pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Zaciekawiony tą zapowiedzią poprosiłem Michala Białka (Dyrektor operacyjny Wykopu) o szybką rozmowę na temat nowej wersji Wykopu, która jak się okazuje będzie miała swoją premierę już niedługo. Zapraszam do lektury.

Michał, powiedz dwa słowa o obecnej  kondycji wykopu? Pytam w kontekście ostatnich informacji o problemach serwisu Digg, który nie da się ukryć był dla wykopu pierwowzorem.

Rzeczywiście Digg był pierwowzorem Wykopu, aktualnie nasze ścieżki się rozeszły. Digg skoncentrował się na polecaniu treści dodanych przez naszych znajomych - konkurując w ten sposób z Facebookiem. My stawiamy na treści i na sposób ich prezentacji. W efekcie, porównując aktywności na serwisach np. liczbę wykopów, myślę, że mamy powody do zadowolenia.


Jeżeli chodzi o kondycję firmy, wygląda całkiem nieźle. Rok do roku notujemy wzrosty (30% więcej odwiedzin, 75% więcej odsłon), od kilku lat serwis jest zyskowny, co pozwala skupiać się na rozwoju, a nie szukaniu finansowania.

Czym według Ciebie różni się społeczność Wykopu od społeczności Digg i czy twoim zdaniem ma to wpływ na to, że wasz serwis radzi sobie dobrze podczas gdy Digg cierpli z powodu systematycznych spadków popularności.

Digg próbował zmienić całą filozofie serwisu, stać się na siłę Facebookiem – w tym momencie nasze drogi pod względem produktu się rozeszły. Użytkownicy nie potrzebują fajerwerków, tylko szybkiej, prostej strony, na której mogą znaleźć najciekawsze treści z internetu. Dlatego nasz kierunek i nowa odsłona, będzie powrotem do korzeni, prosta i lekka strona.

No dobra to przejdźmy teraz do głównego tematu czyli zmian na Wykopie. Po co zmieniać coś co dobrze działaj (a jak rozumiem tak jest) ?

W kolejnej odsłonie nie zmieniamy idei serwisu, a jedynie staramy się go odświeżyć. Chcemy wyeksponować nasze mocne strony i wytłumić funkcjonalności, które cieszą się mniejszą popularnością wśród użytkowników. Na pewno chcemy ograniczyć liczbę reklam – do tego stopnia, że niektórzy reklam nie będą widzieć wcale. Planowane zmiany bardziej przyrównałbym do Cosmic Pandy na YouTubie.

Co według Ciebie jest mocną stroną Wykopu a co z serwisu zniknie lub jak to napisałeś zostanie wyciszone?

W najnowszej odsłonie mocno stawiamy na multimedia. Playery video/zdjęcia widoczne będą już na stronie głównej, z jeszcze lepszą ich prezentacją na podstronie z komentarzami.
Odchodzimy natomiast od znalezisk z tematyki politycznej. Wykop ma być serwisem związanym z rozrywką i ciekawostkami - na dysputy polityczne są lepsze od naszego serwisy.

Czy to znaczy, że tematy Polityczne będą zakazane? Jestem oczywiście za całkowitym wyeliminowaniem ich z serwisu :)

Zgadzam się z Tobą - polityki wokół nas jest zbyt wiele. Dlatego już teraz, polityka jest domyślnie wyłączona ze strony głównej (można ją włączyć zaznaczając w opcjach Grup) - to była jedna z lepszych decyzji jaką podjęliśmy. Teraz rozważamy pójście krok dalej i całkowite wyeliminowanie tego typu treści.

Pamiętam czasy kiedy wykop był mocno geekowski serwisem, gdzie dominowały głównie tematy z pogranicza IT/Technologii itp. Teraz natomiast jest to miejsce typowo rozrywkowe, dużo śmiesznych filmów, obrazków i lekkich treści (oczywiście trochę uogólniam). Czy obecny stan rzeczy jest dla Ciebie/Was jako twórców satysfakcjonujący ?

Wykop nie jest już serwisem z małą społecznością. Miesięcznie odwiedza nas ok. 3mln UU, trudno więc w Polsce znaleźć aż tylu geeków :). Dlatego zmieniamy się tak, jak nasi użytkownicy.

Myślę, że zachowujemy balans pomiędzy lekkimi, a poważnymi treściami. Oczywiście znajdziemy śmieszne obrazki, ale także informację o wynikach matur, niezgodnymi z zasadami prawdopodobieństwa czy video z pierwszego spotkania plemienia z Papui - Nowej Gwinei z człowiekiem o innym kolorze skóry.
Dla mnie osobiście bardzo satysfakcjonującym jest kiedy słyszę np. w Radiu Zet informację, że dana treść została znaleziona nie "w Internecie" tylko na Wykop.pl. Podobnie np. ze sprawami, które udało nam się nagłośnić wspólnie z Rzeczpospolitą czy innymi.
Naszym olbrzymim potencjałem jest społeczność, dlatego wciąż szukamy mediów, z którymi moglibyśmy wspólnie wykorzystać nasze mocne strony.

Ok, co do tej równowagi mam trochę inne zdanie ale fakt faktem, że wykop wiele razy był i pewnie będzie źródłem dla dużych starych mediów. Wracając jednak do nowego wykopu Czy oprócz wspomnianych powyżej zmian  użytkownicy mogą liczyć na jakieś nowości? Nowe dodatki, funkcje itp ?

Oczywiście. Chcemy prezentować więcej danych za pomocą wykresów, co jest o wiele przystępniejsze. Otwieramy podserwis Z API, w którym będą prezentowane będą dotychczasowe pomysły i realizacje użytkowników. Mikroblog będący do tej pory trochę z boku, samodzielnie bardzo ładnie się rozwinął - chcemu mu teraz bardziej pomóc...
Zmian i nowości jest wiele, zaczekajmy jeszcze trochę do premiery...

Ostatnie pytanie. Kiedy zobaczymy nowy wykop?

Celujemy jeszcze w okres wakacyjny czyli drugą połowę sierpnia

Świetnie, czekamy więc na nowy wykop - dzięki za rozmowę!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

diggwykop.pl