Windows

Nadchodzi serwis CloudPC, wkrótce Windowsa uruchomisz z chmury

Krzysztof Kurdyła
Nadchodzi serwis CloudPC, wkrótce Windowsa uruchomisz z chmury
30

Informacje o nowej usłudze Microsoftu pojawiają się od kilku miesięcy, ale poza bardzo skąpym opisem z ogłoszenia o pracę nie poznaliśmy praktycznie żadnych jej szczegółów. Na szczęście nie tylko Apple ma problem z utrzymaniem swoich tajemnic i dzięki informacjom jednego z bardziej wiarygodnych leakerów, znanego jako WalkingCat, właśnie otrzymaliśmy kilka konkretów.

Windows w chmurze

Idea usługi jest prosta i stosowana już choćby w przypadku serwisów chmurowych z grami. Zamiast stawiać własny komputer w Windowsem 10 Pro, tak aby móc się z nim łączyć przy użyciu Windows Remote Desktop, będzie można wykupić usługę abonamentową, w ramach której otrzymamy wirtualne stanowisko umieszczone na serwerach Azure.

W umieszczonym kilka miesięcy temu ogłoszeniu o pracę Microsoft opisał tę usługę następująco:

"Microsoft Cloud PC jest nową, strategiczną usługą, zbudowaną na bazie technologii Windows Virtual Desktop w celu dostarczenia dostępu do Windows 10 jako usługi. W swej istocie Cloud PC zapewni klientom biznesowym nowoczesne, elastyczne, oparte na chmurze doświadczenie pracy z Windowsem i pozwoli organizacjom zarządzać i skalować w znacznie uproszczony sposób".

Trzy konfiguracje

Usługa, przynajmniej na początku, będzie dostępna tylko dla klientów instytucjonalnych takich jak firmy czy szkoły. Według informacji dostarczonych przez WalkingCata, które odnalazł je w pliku .json, przeglądając zasoby niedziałającej jeszcze strony cloudpc.microsoft.com, będą dostępne trzy plany tej usługi:

  • Medium: 2 vCPU, 4 GB RAM, 96 GB SSD\
    Ogólne zastosowania, zoptymalizowany pod kątem kosztów i elastyczności.
  • Heavy: 2 vCPU, 8 GB RAM, 96 GB SSD
    Zaawansowane potrzeby obliczeniowe, zoptymalizowany pod kątem wydajności i szybkości"
  • Advanced: 3 vCPU, 8 GB RAM, 40 GB SSD
    Większa wydajność grafiki, zoptymalizowany pod kątem skalowalności i przetwarzania danych

Jeżeli usługa będzie działać wydajnie i stabilnie, dla wielu firm o zmiennym stanie załogi może być ciekawą alternatywą wobec kupowania kolejnych stanowisk komputrowych. Oczywiście dużo zależy też od cen, jakie zażąda za dostęp do CloudPC Microsoft, a na te musimy jeszcze poczekać.

Źródło: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu