Felietony

Na zakupy po legalne mp3

Grzegorz Marczak
Na zakupy po legalne mp3
13

Ponieważ drogą kupna wszedłem w posiadanie ipod-a (wcześniej bawiłem się jakimś nonemmem do odtwarzania mp3) dlatego postanowiłem zakupić nieco muzyki w formacie MP3. Moje pierwsze poszukiwania skoncentrowały się na albumach Iron Maiden (uwielbiam każdą ich płytę), tak więc zacząłem od polskich s...

Ponieważ drogą kupna wszedłem w posiadanie ipod-a (wcześniej bawiłem się jakimś nonemmem do odtwarzania mp3) dlatego postanowiłem zakupić nieco muzyki w formacie MP3.

Moje pierwsze poszukiwania skoncentrowały się na albumach Iron Maiden (uwielbiam każdą ich płytę), tak więc zacząłem od polskich sklepów czyli iplay.pl i mp3. pl

Płyta Ironów „Iron Maiden” kosztuje w iplay.pl 35,9 PLN ! (dodam, że chodzi nie chodzi o mp3 tylko o format wma), niestety nie było mi dane zapoznać się z poszczególnymi utworami na tej płycie po kliknięciu otrzymujemy przepiękny błąd.


Cena za płytę w iplay.pl

Ponieważ prawie 36 PLN to według mnie sporo za mp3 dlatego sprawdziłem następny sklep czyli mp3.pl – tutaj niestety ale cena identyczna czyli 35,91 – dodatkowo widać cenę pojedynczego utworu czyli 3,99.


MP3.pl - ta samy płyta, cena też

Ciągle drogo – postanowiłem sprawdzić cenę normalnej płyty w sklepie emiku (który nie słynie przecież z dobrych cen). No i okazało się, że tradycyjną płytę CD (czyli w pudełku, z okładką i możliwością zgrania później do itunes) jestem w stanie kupić za 35,99!


Empik.pl - tyle samo ale za CD

Nie znam się na branży muzyki internetowej ale powyższa sytuacja wydaje mi się mało logiczna. Sprzedaż muzyki w cyfrowej postaci powinna być tańsza – odpadają przecież koszty związane z dystrybucją, opakowanie itp. Tymczasem w naszym kraju wszystko jest odwrotnie mp3 kosztuje tyle samo co zwykła płyta a w dodatku razem z mp3 dostaniem zestaw jakichś chorych zabezpieczeń.

Oczywiście sytuacja za granicami naszego kraju wygląda nieco inaczej – na itunes płyta której poszukuję kosztuje tylko 8,91 USD czyli jakby nie przeliczać sporo taniej niż w naszym jakże bogatym kraju. Oczywiście Itunes nas wspomoże ponieważ nie możemy robić na nim zakupów.


Najtaniej w itunes - ale nie dla nas

Konkurencja itunes czyli np.: lala.com niestety nie jest już tak atrakcyjna ponieważ ta sama płyta kosztuje tam ponad 13 USD – czyli wychodzi nieco więcej niż w Polsce (biorąc jednak pod uwagę relację cen do zarobków ..)

Oczywiście możemy zakupić (właściwie mogliśmy) tanie i niby legalne mp3 w rosyjskich serwisach typu allofmp3.com – sztuczka polega na tym, że serwisy te nie odprowadzają żadnych kosztów licencji (znaleźli lukę w rosyjskim prawie). Niestety w chwili obecnej nie można w żaden sposób zasilić konta w tego typu serwisach ponieważ wszystkie banki i system płatnicze skutecznie zablokowały płatności dla rosyjskich serwisów z mp3.

Cóż po, krótkich poszukiwaniach w internecie wygląda na to, że udam się chyba do standardowego sklepu z CD w celu zakupu dyskografii Iron Maiden (będę miał przynajmniej płyty CD i będę mógł zgrać je do jakiego formatu będę chciał i kiedy będę chciał).

Od czasu kiedy ostatnio kupiłem jakieś utwory w internecie myślałem, że sytuacja się zmieniła - niestety ale format cyfrowy jest nadal drogi (za drogie).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu