E-sport

Na jaką imprezę dla graczy warto się wybrać?

Artur Janczak
Na jaką imprezę dla graczy warto się wybrać?
4

Rozpoczął się wrzesień i to właśnie teraz zacznie się gorący sezon imprezowy, gdzie trzeba będzie zdecydować, który show wybrać w tym roku. Oczywiście, można odwiedzić wszystkie możliwe eventy, ale to wiąże się z dużymi kosztami. Dodatkowo, każdego z Was interesuje coś innego: esport, premiery, pokazy, konkursy i tak dalej. Dlatego postanowiłem napisać kilka słów, abyście wiedzieli, czegoś możecie oczekiwać od danego wydarzenia, przynajmniej w przypadku trzech imprez, bo czwarta będzie miała swój debiut.

1. Międzynarodowy Festiwal Komików i Gier
Data / Miejsce: 1-2 października 2016 — Atlas Arena (Łódź)

Strona wydarzenia: http://komiksfestiwal.com/

MFKiG to interesujące wydarzenie, nieco inne od reszty w tym zestawieniu, głównie dlatego, że oferuje wszystkiego po trochu. Niby to impreza masowa o dużym znaczeniu, ale klimatem bliżej jej do konwentów organizowanych przez fanów danej tematyki. Oczywiście, nie jest to wada, wręcz przeciwnie. Człowiek czuje się bardzo komfortowo i swobodnie. Wszędzie pełno stoisk z gadżetami, komiksami, figurkami, grami, koszulkami, plakatami i tak dalej. Całość odbywa się na Atlas Arenie w Łodzi. Miejsce świetnie się nadaje na tego typu przedsięwzięcia, bo nie jest zbyt tłoczno i można spokojnie wszystko obejrzeć. Nigdy nie miałem problemów z poruszaniem się po terenie imprezy. Jeżeli chodzi o atrakcje, to jest tego trochę.

Firma ESL zapewnia sporą dawkę esportu, gdyż to właśnie na MFKiG odbywają się finały Mistrzostw Polski w takie gry jak: Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Podczas imprezy zawsze jest dostępna strefa gier, gdzie można samemu sprawdzić dane produkcje, a także wziąć udział w turniejach i konkursach. Nie można też zapomnieć o Komiks Game Jam 2. To właśnie tam trzeba w określonym czasie stworzyć swój własny tytuł, który będzie nawiązywał do tematu podanego przez organizatorów. Oprócz tego mamy jeszcze stanowiska z grami planszowymi, konkurs cosplay, prelekcje autorów komiksów, rysowników, wystawę klocków LEGO i wiele więcej.

Międzynarodowy Festiwal Komików i Gier to bardzo uniwersalne wydarzenie, gdzie tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie ma tutaj ograniczeń, więc zarówno fani komiksów, gier, jak i rodziny z dziećmi mogą się świetnie bawić. Mało która impreza jest tak przystępna, a jednocześnie dostarcza tyle ciekawych atrakcji. Nieprzerwanie od sześciu lat uczęszczam na ten event i nigdy jeszcze nie żałowałem tej decyzji.

2. Poznań Game Arena

Data / Miejsce: 21-23 października — Międzynarodowe Targi Poznańskie (Poznań)

Strona wydarzenia: http://www.gamearena.pl/pl/

PGA miewa wzloty i upadki. Specyficzna impreza dla określonego odbiorcy, głównie nastawiona na esport i promowanie sprzętu dla graczy.  Może się wydawać, że to idealne miejsce dla każdego, ale niestety, to nieprawda. Głównie dlatego, że jest to bardzo oblegane wydarzenie, gdzie często jest ścisk, kolejki i panuje spory chaos. Podobnie jest zresztą na IEM i nie ma się co dziwić. Im więcej ludzi, tym trudniej trzymać całość w ryzach. Nie oznacza to, że nie warto się wybrać na ten event. Po prostu trzeba się zastanowić, co nas najbardziej interesuje. Mnie nigdy nie przekonały wystawy najnowszych podzespołów i akcesoriów.

Oglądanie myszek, klawiatur i innych rzeczy to nie mój temat. Podobnie jest ze stoiskami danych marek, gdzie niby są mocne komputery i można w coś zagrać, ale nie ma tam najczęściej produkcji, które jeszcze się nie ukazały. Oczywiście, są wyjątki, jak chociażby strefa Nintendo lub indie, na które gorąco polecam się udać, ale to trochę za mało. Tym bardziej że często trzeba trochę poczekać, zanim się uda dostać do danego stanowiska. Wszystkiego sprawdzić oczywiście się nie uda, ale próbować można. Inaczej się z esportem, bo tego na PGA nigdy nie brakuje i jeżeli interesujecie się tym tematem, to nie powinniście być zawiedzeni. Zawsze odbywają się różne turnieje, a strefy im poświęcone są naprawdę imponujące. Firmy zajmujące się profesjonalnymi rozgrywkami elektronicznymi podchodzą do imprezy na poważnie i dostarczają dużo mocnych wrażeń.

Podobnie jest z cosplayem. Do Międzynarodowych Targów Poznańskich przybywają wspaniali ludzie w fantastycznych strojach z gier, filmów, książek czy seriali. Zawsze ogromnie miło jest zobaczyć ulubione postacie w świecie rzeczywistym. Warto jednak pamiętać, że cosplayer musi być traktowany z szacunkiem, o czym niestety niektórzy zapominają. Dzięki nim dane wydarzenia są atrakcyjniejsze, więc dobrze by było, gdy po takim PGA dana osoba nie miała nieprzyjemnych wspomnień. Jeśli interesuje Was tworzenie gier, to koniecznie musicie się udać na Game Industry Conference i strefę produkcji niezależnych. To jedne z tych wydarzeń, gdzie można się wiele dowiedzieć i czegoś naprawdę nauczyć, a także zobaczyć prace tych, którzy już zaczęli swoją przygodę z GameDevem. Taka dodatkowa atrakcja odbywająca się równolegle z Poznań Game Arena. Impreza nie jest idealna, ale ma swoje mocne strony. Trzeba po prostu wziąć pod uwagę dużą liczbę odwiedzających i większy nacisk na dane tematy. Bilety lepiej kupić wcześniej i zjawiać się w miarę punktualnie, bo na miejscu bywa różnie. Oby tym razem obyło się bez problemów.

3. Warsaw Games Week

Data / Miejsce: 13-16 października — EXPO XXI (Warszawa)

Strona wydarzenia: http://warsawgamesweek.pl/

Największe zaskoczenie zeszłego roku. W skrócie, WGW to: pokazy zapowiedzianych gier, mnóstwo stanowisk do zabawy, konkursy, turnieje i wiele więcej. Jeden dzień nie wystarczy, jeżeli ktoś planuje wszystko sprawdzić, co ten event ma do zaoferowania. Ilość atrakcji mocno przytłacza i mimo sporego ścisku, to i tak chce się zobaczyć jak najwięcej. Dzięki temu nie ma czasu na nudę. Podczas pierwszej edycji zadbano o wiele rzeczy, na którym zależy graczom i liczę, że i druga odsłona nie będzie gorsza. Mogłoby się wydawać, że WGW to przede wszystkim CENEGA i PlayStation, ale nie można zapominać o Ubisoft, Xbox i Nintendo. Wszystkie te firmy zapewnią masę stanowisk, wspaniałe strefy do zabawy, ludzi wcielających się w danych bohaterów i oczywiście swoje najlepsze gry. Warsaw Games Week to impreza idealna, ale dla bardziej zapalonych graczy.

Osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę, mogą czuć się nieco przytłoczone rozmachem całego przedsięwzięcia. Wszystkie inne imprezy mocno skupiają się na pokazach, a trochę zapominają o tym, że dobrze by było, gdyby uczestnicy mogli samemuy sprawdzić dane tytuły, sprzęt i tak dalej. Tutaj tego nie powinno zabraknąć, chociaż czasami trzeba będzie trochę poczekać w kolejce. Nie mniej warto, bo gdzie indziej pojawi się okazja, aby zagrać w produkcję, która dopiero za jakiś czas będzie dostępna w sklepach? Przeciętni użytkownicy PC i konsol mogą poczuć się jak recenzencji, czy przedstawiciele serwisów internetowych, a także i pism branżowych testując nadchodzące hity. 

Rok temu można było zabawić się w RainbowSix: Siege, The: Devision, Street Fighter V, Star Wars: Battlefront, Battleborn i tak dalej. Dodatkowo to właśnie na WGW zostaną rozegrane mistrzostwa w Call of Duty: Black Ops III na konsolach PS4, co zapewne będzie nie lada wydarzeniem. O ile pierwsza edycja nie mogła się pochwalić zmaganiami esportowymi, tak druga ma już coś do zaoferowania fanom tego tematu. Mam tylko nadzieje, że logistycznie sam event będzie nieco lepiej przemyślany, aby nie trzeba było przytulać się do innych w drodze do danej strefy, chociaż z tym może być ciężko, jeżeli pojawi się jeszcze więcej osób.

4. Targi GOODGAME

Data / Miejsce: 23-25 września 2016 — Ptak Warsaw Expo (Nadarzyn)

Strona wydarzenia: http://goodgameexpo.com/

Na scenę wkracza nowy zawodnik. Targi GOODGAME pojawiły się znienacka i zachęcają graczy hucznymi zapowiedziami. Mowa tutaj o turniejach w takie gry jak: CS:GO, League of Legends i Herathstone z łączną pulą nagród 200.000zł. Występy znanych osób ze świata YouTube i nie tylko. Liczne strefy dla zwiedzających, sekcja twórców niezależnych, gier planszowych i rozgrywek lanowych. Wszystko to wydaje się bardzo atrakcyjne i piękne, ale mam trochę mieszane uczucia do tej imprezy. Mogę się mylić, ale brakuje mi konkretnych informacji, a strona wydarzenia jest pełna ogólnych haseł bez szczegółów.

Dobitnie widać, że jest skierowana do fanów twórców treści z YouTube, a nie do wszystkich graczy, chociaż organizatorzy już mówią, że będzie to „Najnowsze i Największe wydarzenie na gamingowej mapie Polski”. Szczerze im tego życzę, bo dobrych imprez dla fanów elektronicznej rozrywki nigdy za wiele. Miejsce, gdzie mają się odbyć targi GOODGAME znajduje się kawałek drogi od Warszawy, co sprawia, że dojazd może nie być zbyt komfortowy. Dodatkowo, ceny biletów są dość wysokie, gdyż najtańszy na jeden dzień kosztuje 30zł. Chciałbym poznać listę gier w jakie będę mógł zagrać, dowiedzieć się nieco więcej o zasadach na turniejach, jakie dokładnie będą atrakcje i kto na żywo wykona utwory z popularnych tytułów.

Wiadomo natomiast, że na imprezie pojawi się Cezary Pazura i wielu znanych YouTuberów, ale co dokładnie będą tam robić, czego się można spodziewać? Tych informacji brak. Sporo niewiadomych, które mnie odrzucają. Ciężko mi zachęcić Was do udziału, gdy samemu nie czuję pewności. Liczę, że targi odniosą sukces i za rok z wypiekami na twarzy będę czekał na ich rozpoczęcie. W tym momencie, gdy mamy niecałe trzy tygodnie do tego wydarzenia można najzwyczajniej zaryzykować i zobaczyć, czy coś z tego będzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

konsoleGryPCtargiesportpga