Facebook

Na ile wiarygodne są statystyki Facebooka, skoro aż 10% użytkowników nie jest ludźmi?

Marcin Kamiński
Na ile wiarygodne są statystyki Facebooka, skoro aż 10% użytkowników nie jest ludźmi?
25

Miliard użytkowników - przekroczenie tej bariery było dla Facebooka ważnym i medialnym wydarzeniem. Nie od dziś wiadomo jednak, że wiele kont w tym serwisie społecznościowym jest nieprawdziwych. Jak dużo? Nawet 10% kont na Facebooku nie należy do ludzi! Oznacza to, że statystyki serwisu nie są do ko...

Miliard użytkowników - przekroczenie tej bariery było dla Facebooka ważnym i medialnym wydarzeniem. Nie od dziś wiadomo jednak, że wiele kont w tym serwisie społecznościowym jest nieprawdziwych. Jak dużo? Nawet 10% kont na Facebooku nie należy do ludzi! Oznacza to, że statystyki serwisu nie są do końca wiarygodne...

Czy na Waszym Facebooku pojawiają się czasem wpisy "autorstwa" psów czy kotów? W moim News Feedzie tak. Czasami zdarza się nawet tak, że ktoś zamiast utworzyć fanpage swojego ukochanego pupila, zakłada mu na Facebooku profil. Wówczas zliczany jest on do liczby użytkowników serwisu, co nieco zaburza jego statystyki. W jakim stopniu można sprawdzić na bazie statystyk na temat Facebooka, zaprezentowanych przez eMarketer.com.

W październiku 2012 roku Facebook oficjalnie podał, że liczba użytkowników serwisu przekroczyła magiczny miliard. Jak wskazują jednak badania eMarketer.com, w tym czasie serwis miał realnie "tylko" 889 milionów aktywnych posiadaczy kont, czyli takich, którzy zalogowali się do serwisu z dowolnego urządzenia przynajmniej jednokrotnie w ciągu ostatniego miesiąca. eMarketer.com prognozuje jednocześnie, że miliard aktywnych użytkowników Facebook osiągnie dopiero w tym roku.

Jak widać uzyskane liczby zależą jedynie od metodologii badania, zatem miliard aktywnych użytkowników podawany przez Facebooka w oficjalnym komunikacie nie zawsze zostanie potwierdzony przez firmę zewnętrzną. Komu ufać? Ciężko ocenić, liczba nieprawdziwych kont jest bowiem tajemnicą, a grupa tych aktywnych zmienia się z miesiąca na miesiąc. Wszystko zależy od tego w jaki sposób liczymy. Bez wątpienia jednak Facebook rośnie, szczególnie szybko na rynkach Azji.

Przeglądając raport od eMarketer.com dotyczący Facebooka, zainteresowały mnie jeszcze dane dotyczące popularności tego medium w poszczególnych zakątkach świata. W Ameryce czy Wielkiej Brytanii Facebooka używa około połowa społeczeństwa. W całej Europie zaineresowanie mieszkańców jest mniejsze i wynosi 37%. Szacuje się, że do roku 2017 odsetek ten wzrośnie do 43%. Najmniejszy entuzjazm do używania Facebooku wykazują Francuzi, włosi i mieszkańcy Niemiec.

Źródło: QZ

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook