Mobile

Mozilla idzie na wojnę z Androidem i iOS robiąc własny system mobilny

Adrian Drózd
Mozilla idzie na wojnę z Androidem i iOS robiąc własny system mobilny
23

Mozilla ogłosiła swój nowy projekt, który ma konkurować z Google i Apple na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. W tym celu organizacja zamierza przekształcić silnik renderujący Gecko, który obecnie napędza przeglądarkę Firefox (i inne przeglądarki takie jak Camino) oraz klienta po...

Mozilla ogłosiła swój nowy projekt, który ma konkurować z Google i Apple na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych.

W tym celu organizacja zamierza przekształcić silnik renderujący Gecko, który obecnie napędza przeglądarkę Firefox (i inne przeglądarki takie jak Camino) oraz klienta pocztowego Thunderbird w system operacyjny dla telefonów komórkowych i tabletów (w pełni open source).

Nowy projekt Mozilli będzie nazywany BOOT to Gecko, a jego kod źródłowy zostanie udostępniony do publicznej wiadomości „w czasie rzeczywistym” - jak napisał Andreas Gal (a Mozilla researcher):

We will do this work in the open, we will release the source in real-time, we will take all successful additions to an appropriate standards group, and we will track changes that come out of that process. We aren’t trying to have these native-grade apps just run on Firefox, we’re trying to have them run on the web.

Fundacja nie wierzy iż konkurent Google Android jest naprawdę zbudowany w duchu open source. Właśnie takie pobudki stoją za całkowicie otwartym procesem rozwoju kodu źródłowego i publikacją w czasie rzeczywistym wszelkich postępów związanych z B2G.

Android wykorzystał swoją szansę i czerpał z korzyści marketingowych, wynikających z przyjęcia zasad open source wówczas gdy największy gracz na rynku – Apple iOS był zamknięty i pilnie strzeżony. Pomimo przyjętej etykiety otwartego kodu źródłowego – Google rutynowo zamyka wgląd w proces rozwoju Androida, a główne prace upublicznione są czasami dopiero miesiąc później.

Pomimo pewnych niuansów pomiędzy tymi firmami, B2G będzie wykorzystywać niektóre elementy z jądra Androida jak i driver code, aby możliwa była praca tego systemu na urządzeniach przygotowanych pod Androida.

Natomiast jak powiedział Mike Shaker (Mozilla's vice president of technical strategy) Boot 2 Gecko nie będzie korzystać z Android SDK. Zamiast tego planują uruchomić własne Web app APIs.

Określił on również cztery obszary rozwoju. Pierwszym z nim jest budowa Web APIs, drugim odpowiedni poziom zabezpieczeń, trzecim przystosowanie systemu pod urządzenia dla Androida, a ostatnim arena dla developerów i rozwój aplikacji, na równie wysokim poziomie co iOS.

Firma bardzo mocno przypatruje się urządzeniom opartym na Tegra 2 (procesory oparte na architekturze ARM od Nvidia), ponieważ oferują sprzętową akcelerację otwartych formatów audio i wideo.

Ciekawe co nowego może wnieść kolejny gracz na trudnym rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych… Mozilla na pewno odczuła pojawienie się Chrome i poszukuje nowych kierunków rozwoju. Myślę, że konkurencja w tym sektorze będzie bardzo zdrowa i na pewno z korzyścią dla klientów, ale czy w przypadku Mozilli nie jest to porywanie się z motyką na Słońce?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mozillasystem operacyjny