Artykuł sponsorowany

Motywacja do ćwiczeń? Proszę bardzo - Huawei Watch GT 2e ma to wpisane w DNA

Tomasz Popielarczyk
Motywacja do ćwiczeń? Proszę bardzo - Huawei Watch GT 2e ma to wpisane w DNA
32

Pierwsze smartwatche, które wchodziły na rynek kilka lat temu nie grzeszyły możliwościami, a ich ceny często ocierały się o 1,5-2 tys. złotych. Dziś rynek wygląda zupełnie inaczej. Inteligentny zegarek kosztuje kilkaset złotych i może być naszym najlepszym towarzyszem, wsparciem oraz motywatorem podczas codziennych treningów.

Dbanie o formę w czasach koronawirusa jest utrudnione. Jesteśmy zdecydowanie mniej mobilni i nie mamy dostępu do wielu rozwiązań sprzed pandemii. W takich okolicznościach dość łatwo wypaść z rytmu – opuścimy jeden trening, potem kolejny i zanim się obejrzymy, będziemy siedzieć w fotelu z paczką chipsów, zapijając napojem gazowanym i zbierając kolejne zbędne kilogramy.

Rozwiązaniem tego problemu może być technologia. Inteligentne zegarki i opaski są obecne na rynku od lat. Nigdy jednak nie oferowały tak wiele za tak niewygórowane pieniądze. Debiutujący kilka tygodni temu w Polsce Huawei Watch GT 2e jest dostępny w sprzedaży w cenie 699 złotych i, jak się szybko przekonamy, zmotywuje nas do treningów szybciej niż para butów sportowych postawionych tuż przy łóżku przed zaśnięciem.

Po co mi smartwatch?

Jeżeli do tej pory zadawaliście sobie to pytanie, z pewnością nie wiecie o ogromnych możliwościach takiego urządzenia. Wszyscy wiemy, że inteligentne zegarki potrafią monitorować naszą aktywność, liczyć kroki itp. Prawda jest jednak taka, że te dane często niewiele nam mówią i są niepraktyczne. Dlatego Huawei Watch GT 2e podchodzi do tematu nieco inaczej.

W zegarku zaimplementowano kilka autorskich technologii służących do gromadzenia informacji o użytkowniku. TruSeen 3.5 przez całą dobę monitoruje nasze tętno. Dane są poddawane stałej analizie i zegarek informuje, kiedy rozpozna, że nasz puls jest nierównomierny, zbyt niski lub za wysoki. Ma to podwójne zastosowanie – w trakcie aktywności fizycznej, ale też na co dzień. Jeżeli coś jest nie tak z rytmem naszego serca, zegarek szybko to dostrzeże. Tu oczywiście należy podkreślić, że żaden gadżet elektroniczny nie zastąpi diagnozy prawdziwego lekarza.

Innym praktycznym mechanizmem zaszytym w Huawei Watchu GT 2e jest TruRelax. Zegarek w oparciu o dane z pulsometru jest w stanie oszacować, jak wysoki poziom stresu odczuwamy. Może się to okazać zbawienne podczas codziennych sytuacji, w trakcie których wpadamy w złość, zamartwiamy się czy też denerwujemy. Zegarek zauważy to prawdopodobnie jako pierwszy, a my być może dzięki temu staniemy się nieco bardziej świadomi swojego ciała i tego, jak wiele kosztują nas stresujące sytuacje w pracy, w samochodzie czy podczas zakupów. Czasem warto odpuścić.

Dopełnieniem tego jest funkcja TruSleep 2.0, która odpowiada za monitorowanie czasu oraz faz snu. I tutaj znowu dane nie są prezentowane w surowej postaci, a poddawane analizie. Użytkownik otrzymuje zatem konkretne wskazówki i informacje – czy rozpoznano u niego jakieś problemy ze snem i jak powinien sobie z nimi radzić. Rozwiązanie to doskonale współgra z funkcją alarmów, które mogą działać w sposób inteligentny. A więc zegarek obudzi nas podczas fazy płytkiego snu, co sprawi, że poranek będzie mniej bolesny niż w przypadku nagłego wyrwania z fazy snu głębokiego. Oczywiście, korzystając z tego rozwiązania trzeba się liczyć z tym, że ustawiony na 7:00 budzik może zadzwonić również dobrze o 6:45 jak i o 7:15. Z doświadczenia wiem jednak, że to niewielka cena za bezbolesną pobudkę.

Wszystkie te funkcje agregowane są w jednej aplikacji – Huawei Zdrowie. Warto dodać, że jej możliwości są o wiele szersze. Pozwala m.in. na monitorowanie wagi (i komunikuje się z elektroniczną wagą Huawei – Smart Scale – skąd te dane są pobierane), a także kontrolowanie cyklu menstruacyjnego u kobiet.

Nowy poziom treningów

Huawei Watch GT 2e ma wpisany w DNA aktywny tryb życia. Zegarek został wyposażony w rekordowe 100 trybów sportowych. Wśród nich znajdziemy oczywiście takie, które można wykonywać nie tylko na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy skupić się na treningach w domu, mamy do dyspozycji m.in. kalistenikę, bieganie na bieżni, jazdę na rowerze stacjonarnym, taniec, sztuki walki, a nawet treningi z hula-hoop! Jednocześnie zegarek może mieć zainstalowanych 15 trybów – wszystkie pozostałe znajdziemy we wspomnianej aplikacji Huawei Zdrowie, skąd możemy je szybko przesyłać do naszego urządzenia.

Niezależnie od wybranego trybu zegarek będzie gromadził dla nas kluczowe informacje – spalane kalorie, tętno, tempo lub dystans (jeżeli zachodzi taka potrzeba). Urządzenie oblicza też poziom saturacji krwi tlenem (SpO2). Niski poziom SpO2 może powodować brak energii, zmęczenie lub zawroty głowy. Smartwatch będzie nas przed tym ostrzegał.

Huawei Watch GT 2e posiada też wbudowany GPS, co pozwoli nam monitorować lokalizację bez używania telefonu. Zadbano też o obecność wysokościomierza, barometru i kompasu. A to wszystko dopełnia wodoodporność o klasie 5 ATM. Słowem, mamy tutaj wszystko, co powinien posiadać elektroniczny gadżet dla aktywnych.

2 tygodnie pracy na baterii i przestrzeń na 500 utworów

Spójrzmy jeszcze na aspekty techniczne. Huawei Watch GT 2e jest wyposażony w chipset Kirin A1, który cechuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Dzięki temu urządzenie działa nawet 2 tygodnie bez ładowania (warto podkreślić, że włączony GPS skutecznie skraca ten czas do 30 godzin).

Wbudowana w zegarek pamięć 4 GB pozwala na przechowywanie do 500 utworów muzycznych. Moduł Bluetooth LE 5.1 służy natomiast do komunikacji z telefonem, ale też z bezprzewodowymi słuchawkami. To i obecność GPS w zegarku sprawia, że podczas treningów możemy z powodzeniem zostawiać smartfona w domu, bo Huawei Watch GT 2e jest pod tym kątem bardzo autonomiczny.

Smartwatch musi być ładny!

Fani gadżetów elektronicznych ekscytują się funkcjami, możliwościami itp. Smartwatche to jednak taka kategoria sprzętu, która musi też dobrze się prezentować. W końcu mówimy tutaj o następcy zegarka – gadżetu symbolizującego niegdyś status, a dziś będącego nieodłącznym elementem naszego stylu i sposobem na wyrażenie siebie. W tym pomóc mają ogromne możliwości personalizacji.

Tym samym Huawei Watch GT 2e jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, czerwonej i zielonej. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, do dyspozycji oddano nam pulę 200 przeróżnych tarcz zegarowych, które na 1,39-calowym ekranie AMOLED prezentują się naprawdę świetnie.

Nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie w tak szczegółowy, dokładny i precyzyjny sposób monitorować swojej codziennej aktywności. Smartwatche i im podobne urządzenia diametralnie zmieniają podejście do treningów i znacząco podnoszą świadomość swojego ciała u ludzi. W końcu też stały się naprawdę przystępne cenowo i ładne.

A to nie jest ostatnie słowo Huawei w temacie inteligentnych zegarków. Już 18 maja na rynek trafi nowy kolor – złamana biel - smartwatcha Watch GT 2 (42 mm). Dodatkowo, każdy kto kupi jeden z tych modeli, otrzyma w zestawie słuchawki lub opaskę Band 4.

-

Artykuł powstał we współpracy z firmą Huawei

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu