Polska

Mordowanie Pana Gąbki ciąg dalszy.

Grzegorz Marczak
Mordowanie Pana Gąbki ciąg dalszy.

Mordujemy Pana Gąbkę dalej - czyli kolejny twórca dużego serwisu opowiada o tym jak radzić sobie z wydajnością. Tym razem swoimi doświadczeniami zgodził się podzielić Michał Sadowski Dyrektor Kreatywny z Flexy Interactive (agencja odpowiedzialna za Patrz.pl i jednocześnie współwłaściciel strony)...

Mordujemy Pana Gąbkę dalej - czyli kolejny twórca dużego serwisu opowiada o tym jak radzić sobie z wydajnością. Tym razem swoimi doświadczeniami zgodził się podzielić Michał Sadowski Dyrektor Kreatywny z Flexy Interactive (agencja odpowiedzialna za Patrz.pl i jednocześnie współwłaściciel strony)


Czy tak zwana “wydajność” to duży procent w budżecie takiego serwisu jak twój ? Jak dużo wydajesz na utrzymanie infrastruktury (mogą to być przybliżone kwoty lub widełki)

W tej chwili, na serwery wydajemy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Jak radzisz sobie z utrzymaniem odpowiedniej wydajności serwisu, czy zatrudniałeś (zatrudniasz) specjalistów w tej dziedzinie?

Na początku działalności (przed sprzedażą części udziałów w Patrz) zajmował się tym jeden z nas (w sensie nas - założycieli). Obecnie przy utrzymaniu sieci kilkudziesięciu serwerów, z których korzysta Patrz.pl pomaga nam zespół administratorów firmy IMPartner (również należącej do IG).

Czy w tych czasach (dostępnych technologi i taniejących serwerów, łączy itp) wydajność może być permanentnym problemem - czy też powinna być rozwiązywana wraz z “kolejną dostawą serwerów”

System składowania i serwowania plików Patrz.pl jest w pełni skalowalny. W ostatnim czasie, musieliśmy jednak zmodyfikować infrastrukturę ze względu na wprowadzenie usługi "wideo na komórkę" - umożliwiającej bezpłatne pobieranie filmów z Patrz.pl na komórkę, ipoda, czy też psp. Wynikało to przede wszystkim z dużo większego niż zwykle zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Michał a czy mógłbyś podać trochę więcej szczegółów o tym jak modyfikowaliście infrastrukturę ze względu wprowadzenie usługi "video na komórkę"?

Modyfikacja infrastruktury serwerów związana była przede wszystkim z wymianą procesorów w maszynach odpowiadających za konwersję uploadowanych plików wideo. Dotychczas, proces przetwarzania dodawanych plików obejmował jedną konwersję oryginalnego pliku - do formatu flashvideo w którym filmy serwowane są na stronie. Uruchomienie usługi "wideo na komórkę" wymogło dodanie do opisywanego procesu dwóch dodatkowych konwersji - do formatu 3gp i mp4. Jak łatwo się domyślić, zabieg ten trzykrotnie zwiększył złożoność obliczeniową całego procesu przetwarzania plików wideo. Stąd potrzeba modyfikacji infrastruktury. Warto dodać, że z usług Patrz.pl korzysta obecnie około 2 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, z czego 60% ruchu generują pliki wideo.

Twitter to już chyba symbol problemów z dostępnością serwisu internetowego w tych czasach - co według Ciebie może być główną przyczyną tych problemów i jaka kwota pieniędzy powinna je definitywnie rozwiązać

Trudno powiedzieć na czym polega problem Twittera bez dokładnej znajomości ich infrastruktury. W dużych serwisach "wąskim gardłem" jest zazwyczaj baza danych, a nie jak mogłoby się zdawać serwer www (z PHP, JSP, czy ROR), który można replikować dużo łatwiej niż bazę danych.

Jakieś rady dla tych którzy właśnie zauważyli, że ich popularny startup zaczyna wolno działać?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy wina leży po stronie łącza, czy serwera. W przypadku niewydajnego łącza, trzeba naturalnie wykupić szersze pasmo lub zmienić firmę hostingową. W wypadku problemów z serwerem, pierwszym krokiem jest przeniesienie bazy danych na odrębną maszynę (inną niż ta obsługująca serwer www). Kolejne kroki to "wyższa szkoła jazdy" i trudno byłoby to w skrócie opisać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu