Biznes

Nie, większość z was nie potrzebuje teraz mikrorachunku podatkowego

Kamil Pieczonka
Nie, większość z was nie potrzebuje teraz mikrorachunku podatkowego
Reklama

Na wielu serwisach informacyjnych pojawiły się dzisiaj czerwone nagłówki informujące o konieczności wygenerowaniu mikrorachunku podatkowego do końca tego roku. To oczywiście duże niedopowiedzenie, bo po pierwsze rachunek każdy z nas już ma, a po drugie większość z nas nie będzie go potrzebować przynajmniej do kwietnia, a może i wcale.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia czym jest ten mikrorachunek podatkowy. Pomijając już nieco dziwną nazwą (dlaczego mikro?) to jest to nasze indywidualne konto bankowe w Narodowym Banku Polskim, na które od 1 stycznia 2020 roku każdy płatnik podatków PIT, CIT i VAT będzie wpłacał swoje należności na rzecz urzędu skarbowego. Do tej pory podatki płaciliśmy bezpośrednio na konto swojego urzędu, dodając tylko stosowny opis, teraz każdy dostanie swoje dedykowane konto bankowe, niezależne od adresu zamieszkania.

Reklama

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

Mikrorachunek jest najbardziej istotny dla przedsiębiorców, to oni już w styczniu 2020 roku będą musieli na niego zapłacić swoje podatki za grudzień 2019 roku, a także podatki swoich pracowników. Osoba fizyczna rozliczająca się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych, będzie potrzebowała swój mikrorachunek podatkowy tylko przy rozliczeniu rocznym i tylko w przypadku, gdy okaże się, że musi fiskusowi coś dopłacić. W praktyce oznacza to, że z generowaniem swojego konta możecie spokojnie poczekać do kwietnia przyszłego roku.

Na ten sam mikrorachunek trzeba będzie też zapłacić podatek dochodowy od zysków kapitałowych osiąganych np. ze sprzedaży akcji czy innych instrumentów finansowych. Podatek ten rozlicza się na formularzu PIT-38.

Jak wygenerować swój numer mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy można sobie wygenerować na rządowej stronie podatki.gov.pl i dla własnego bezpieczeństwa powinniście to robić tylko tam. Można go sobie wyliczyć też samemu, bo jego budowa jest ustandaryzowana. Każdy rachunek bankowy ma 26 cyfr, dwie pierwsze to cyfry kontrolne, 8 kolejnych to nr rozliczeniowy banku, następne 4 to nr uzupełniający, a ostatnie 12 cyfr to indywidualny numer każdego rachunku. W przypadku mikrorachunku jest to nasz PESEL (dla osób fizycznych) albo NIP (dla przedsiębiorców) uzupełniony zerami (bo PESEL ma tylko 11 cyfr, a NIP 10 cyfr). Wszystko bardzo dobrze wyjaśnia poniższa grafika.


  • LK oznacza liczbę kontrolną,
  • wartość 10100071 jest stała dla każdego mikrorachunku podatkowego. Wskazuje na numer rozliczeniowy w NBP,
  • wartość 222 jest stała dla każdego mikrorachunku podatkowego. Wskazuje na numer uzupełniający w NBP,
  • Y=1, gdy użyjesz numeru PESEL,
  • Y=2, gdy użyjesz NIP,
  • po znaku Y będzie podany twój PESEL lub NIP,
  • na kolejnych pozycjach będą zera, tak aby rachunek składał się z 26 znaków.

Jak sami widzicie, organy podatkowe wygenerowały już wcześniej dla każdego z nas taki rachunek i on już istnieje w Narodowym Banku Polskim. Podatnik nie musi go generować, a już na pewno nie koniecznie w tym roku, tylko wtedy gdy będzie potrzebował uiścić na konto urzędu skarbowego podatek PIT, CIT albo VAT. Możecie zatem spać spokojnie, przynajmniej do kwietnia ;-).

Na jaki rachunek wpłacisz podatki inne niż PIT, CIT i VAT?

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Po co powstał mikrorachunek podatkowy?

  • w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,
  • szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
  • jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
  • nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
  • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama