Polska

Mikroblog od o2.pl - dla ludzi z sercem i głową

GM
Grzegorz Marczak
11

Mikroblogi to w naszym kraju to ciągle nowość dla użytkowników. Kiedy jednak popatrzymy na ilość graczy, którzy szykują się na sukces tej kategorii serwisów internetowych to widać, że jest już całkiem ciasno. Na czele stoi Blip, który powoli acz systematycznie wychodzi z grona geeków i przyciąga...

Mikroblogi to w naszym kraju to ciągle nowość dla użytkowników. Kiedy jednak popatrzymy na ilość graczy, którzy szykują się na sukces tej kategorii serwisów internetowych to widać, że jest już całkiem ciasno.

Na czele stoi Blip, który powoli acz systematycznie wychodzi z grona geeków i przyciąga coraz więcej mainstremowych użytkowników. Flaker wyrobił sobie znaną markę ale wydaje się być w cieniu Blipa, Spinacz Rafała Agnieszczaka niedawno wystartował więc trudno jest mówić o jego pozycji. Swoje istnienie zapowiedział niedawno Śledzik.pl - czyli nowy projekt Naszej Klasy. Pingera nie kwalifikował bym jak mikroblog ale raczej jako coś pomiędzy mini blogiem a blogiem.

Do tego peletonu niedługo dołączyć ma o2 ze swoim nowym mikroblogowym serwisem. Wczoraj wieczorem udał mi się podpytać Michała Brańskiego o kilka szczegółów związanych tym projektem.

Na początku zapytałem się o to kiedy ukaże się serwis - okazuje się, że niedługo. Pierwsza publiczna aczkolwiek nie finalna wersja zostanie zaprezentowana już w połowie października. Czyli zgodnie z moim wcześniejszymi przewidywaniami, wszyscy liczący gracze pojawią się w tej kategorii do końca roku 2009.

Z dalszej rozmowy dowiedziałem się, że O2 przygotowuje coś bardziej z półki Pinger / Flaker. Czyli nie tak prosty serwis jakim jest Twitter. Możemy spodziewać się więc możliwości pisania dłuższych postów (pinger) oraz agregacji naszych innych aktywności w sieci i klasycznych komentarzy (flaker) - aczkolwiek to tylko moje przypuszczenia.

Silnikiem napędzającym serwis ma być to co zostało stworzone pod potrzeby Pingera. Oczywiście cała stylistyka serwisu (która ma być bardzo chłodna czy też wyważona) będzie adresowana do zupełnie innej grupy docelowej określonej przez Michała jako "ludzie z sercem i głową" Targetem serwisu nie będą oczywiście geekowie, którzy już dawno zadomowili się na Blipie, Flakerze czy Twitterze.

Zapytałem też o API - okazuje się, że będzie możliwość budowania dodatkowych aplikacji i serwisów bazujących na mikroblogu od O2. Początkowo będzie to zakres funkcji jakie w tej chwili udostępnia Pinger. Aczkolwiek wraz z rozwojem serwisu z pewnością będzie ono dostosowywane i odpowiednio poszerzane.

Widać więc, że nowa produkcja O2 zdecydowanie uderzy w serwisy takie jak Blip i Flaker. Walka nie będzie się jednak toczyć o tych kilkuset najbardziej zaawansowanych i hardcorowych użytkowników lecz przeniesie się poziom wyżej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu