Microsoft

Microsoft Surface Laptop 3 pokazuje jak Ryzen odstaje od Intela

Kamil Pieczonka
Microsoft Surface Laptop 3 pokazuje jak Ryzen odstaje od Intela
11

Już jakiś czas temu pisałem, że Microsoft zaryzykował i w swojej nowej gamie produktowej postawił na procesor AMD oraz ARM. Być może częściowo to pokłosie słabej dostępności procesorów Intela, ale wygląda na to, że to wcale nie była dobra decyzja. Przynajmniej patrząc na niezależne testy.

Surface Laptop 3 - AMD dla ludzi, Intel dla biznesu

Surface Laptop 3 w wersji z ekranem o przekątnej 15 cali standardowo dostępny jest tylko z procesorami AMD Ryzen. Dostępna jest też jednak wersja biznesowa, która bazuje na procesorach Intela opartych na architekturze Core 10. generacji (w litografii 10 nm). Teoretycznie ten drugi model nie powinien być w normalnej sprzedaży, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby go zamówić i to bezpośrednio na stronach Microsoftu. Korzystając z tej okazji serwis Tom's Hardware zrobił małe porównanie dwóch bardzo zbliżonych cenowo konstrukcji.

Specyfikację obu komputerów znajdziecie w tabelce poniżej. Ryzen 5 3580U to układ wyposażony w 4 rdzenie i obsługujący 8 wątków, którego bazowe taktowanie to 2,1 GHz. W trybie turbo rośnie do 3,7 GHz. Istotny jest jednak fakt, że ten układ bazuje na architekturze Zen+, czyli starszej niż desktopowe procesory Ryzen 3. generacji produkowane w litografii 7 nm. Procesor Intela też ma 4 rdzenie i 8 wątków, a jego bazowe taktowanie to 1,3 GHz i 3,9 GHz w trybie turbo. Porównywalne są też tutaj układy graficzne, a także reszta specyfikacji. Różnicę 100 USD w cenie można przypisać systemowi Windows 10 Pro dostępnemu w wersji biznesowej.

Microsoft Surface Laptop 3 (AMD) Microsoft Surface Laptop 3 for Business (Intel)
CPU AMD Ryzen 5 3580U Intel Core i7-1065G7
Grafika Radeon Vega 9 Intel Iris Plus
Pamięć 16GB DDR4-2400 16GB DDR4 RAM
Dysk twardy 256GB PCIe NVMe SSD 256GB PCIe NVMe SSD
Ekran 15-inch, 2496 x 1664 touch screen with 3:2 aspect ratio 15-inch, 2496 x 1664 touch screen with 3:2 aspect ratio
Karta sieciowa Qualcomm Atheros QCA61x4A (WiFi 5) Intel Wi-Fi 6 AX201 (WiFi 6)
Porty USB Type-C; USB Type-A; 3.5mm Headphone jack; USB Type-C; USB Type-A; 3.5mm Headphone jack;
Bateria 45.8 Wh 45.8 Wh
System operacyjny Windows 10 Home Windows 10 Pro
Cena 1699 USD 1799 USD

Surface Laptop 3 dostępny jest też z układem z rodziny Ryzen 7, ale jego cena to minimum 2099 USD, więc bardziej odpowiednia do porównania jest powyższa konfiguracja. Niestety jak się okazuje wyraźnie przegrywa ona z Intelem.

AMD mocno odstaje od Intela

Niestety dla Microsoftu i AMD, okazuje się, że platforma Intela jest znacznie wydajniejsza. Nie będę wklejał wam tutaj wykresów, każdy może je sprawdzić samodzielnie, ale różnice są znaczne. Nie tylko pod względem wydajności samego CPU, ale też np. dysku SSD (282 MB/s vs 508 MB/s dla Intela, choć tutaj mamy 2 różnych dostawców dysków) czy nawet wydajności karty graficznej. Okazuje się, że Intel Iris Plus osiąga lepsze wyniki niż Vega 9, a do tej pory to AMD miało przewagę nad Intelem na polu zintegrowanych grafik. Różnica nie jest duża, ale wiemy już mniej więcej czego można się spodziewać po architekturze Ice Lake.

Wisienką na torcie jest natomiast czas pracy na baterii. AMD nie wypada źle, w teście osiąga równe 8 godzin pracy, ale Intel w takich samych warunkach dobija do 9 godzin i 31 minut. To ponownie wyraźnie lepszy wynik. Konkluzja tego artykułu jest jednoznaczna, przy tak niewielkiej różnicy w cenie nie warto kupować standardowej wersji. Wybór modelu biznesowego jest znacznie korzystniejszy. To powinno też dać do myślenia AMD, spóźnianie się z premierą procesorów mobilnych niemal o rok w stosunku do układów desktopowych nie poprawi pozycji tej firmy na rynku notebooków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu