Felietony

Microsoft ma według mnie całkiem ciekawe plany na rozwój SkyDrive

Michał Majchrzycki
Microsoft ma według mnie całkiem ciekawe plany na rozwój SkyDrive
2

Wielu internautów zastanawia się, kiedy Google uruchomi GDrive, tymczasem konkurencja nie zasypia gruszek w popiele. Swoją chmurę obliczeniową ma Apple (iCloud), na rynku całkiem prężnie rozwija się też konkurencja - Dropbox, Box.com, SpiderOak, a także Microsoft. Firma z Redmond ma w zanadrzu mo...

Wielu internautów zastanawia się, kiedy Google uruchomi GDrive, tymczasem konkurencja nie zasypia gruszek w popiele. Swoją chmurę obliczeniową ma Apple (iCloud), na rynku całkiem prężnie rozwija się też konkurencja - Dropbox, Box.com, SpiderOak, a także Microsoft.

Firma z Redmond ma w zanadrzu moim zdaniem kilka naprawdę dobrych pomysłów. W połączeniu z pozostałymi produktami mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

SkyDrive to dzisiaj coraz mniej ciekawostka, a coraz bardziej konkurujące rynku świetne rozwiązanie. Ma jednak kilka wad. Przede wszystkim problem widzę w narzędziach do synchronizowania danych. Np. Windows LiveMesh w Mac OS X działa po prostu słabo, brakuje mi też w miarę prostych rozwiązań umożliwiających szybką i automatyczną synchronizację katalogów.

Myślę, że Microsoft wkrótce rozwiąże te niedogodności, a tymczasem firma coraz bardziej integruje SkyDrive ze swoim produktami. Mam tu na myśli Windows Phone i Windows 8. Zrzuty ekranu, które przeciekły do internetu, są tego najlepszym dowodem. Proponuję krótki przegląd nowości, które mają wkrótce pojawić się w wirtualnym dysku Microsoftu.

  • Obsługa kluczy odzyskiwania BitLocker. Funkcja ta umożliwiająca dostęp do zaszyfrowanych danych dostępna będzie w Windows 8. Aby pobrać klucze zapisane na SkyDrive użytkownik będzie musiał korzystać z zaufanego komputera, albo też zweryfikować swoją tożsamość. Odbywać się to będzie za pośrednictwem konta e-mail bądź wiadomości SMS.
  • Obsługa OpenDocument. To jedna z ciekawszych nowych funkcji. Obecnie aplikacje Office Web Apps obsługują jedynie formaty dokumentów Microsoftu, zaś firma z Redmond niespecjalnie przepada za otwartymi rozwiązaniami. Wkrótce powinno się to zmienić i z poziomu przeglądarki czy smartfona będziemy mogli otwierać pliki z rozszerzeniami ODT, ODP czy ODS.

  • Dostęp do plików i folderów w komputerze przez nową aplikację SkyDrive. Oprócz możliwości przeglądania plików przesłanych z komputera na wirtualny dysk, będziemy mogli również dokonywać podobnych funkcji z poziomu SkyDrive. Dzięki temu uzyskamy łatwy dostęp do danych zapisanych w komputerze.

  • Narzędzie do skracania linków. Bezpośrednie linki do plików będzie można skracać za pośrednictwem domeny http://sdrv.ms. Aby to uczynić, wystarczy kliknąć zakładkę Get a link, a później komendę Shorten na SkyDrive.
  • Inne nowości, które mają pojawić się w SkyDrive to chociażby bezpośrednie dzielenie się z serwisami społecznościowymi takimi jak Twitter, Facebook, MySpace czy LinkedIn. Ponadto inżynierowie Microsoftu postanowili zwiększyć rozmiar danych do 300 MB na pojedynczy plik. W ten sposób chcą konkurować m.in. z Dropboksem.

Jak widać po powyższych punktach, Microsoft poważanie stawia na rozwój SkyDrive. Mało jeszcze wiemy o integracji usług w chmurze z Windows 8 czy mobilnym systemem Windows Phone. Jestem jednak przekonany, że firma z Redmond będzie starała się - choćby wzorem Apple’a - maksymalnie powiązać systemy ze swoimi usługami.

Więcej na ten temat dowiemy się zapewne niebawem. 29 lutego Microsoft chce uruchomić wersję Consumer Preview systemu Windows 8. Będzie to dobra okazja do zweryfikowania prac firmy nad SkyDrive i innymi usługami, które pojawią się w kolejnym wydaniu następcy Windows 7.

Źródło grafik: Microsoft, LiveSide.net

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu